Podnikatel dal milion za Faltýnkův obraz. Do pokoje si ho nepověsím, chtěl jsem pomoct škole, říká

Jiří Pšenička
9. 6. 2018 6:38
"Ten obraz určitě není špatný, ale do pokoje na stěnu si jej asi věšet nebudu," říká o vydraženém Faltýnkově díle podnikatel, jehož firma těží ze státních zakázek.
Vydražený obraz Jaroslava Faltýnka.
Vydražený obraz Jaroslava Faltýnka. | Foto: Archiv Libora Hledíka

Praha - Úterní aukce obrazů Jaroslava Faltýnka má svého neformálního vítěze. Rovný milion korun byl do jednoho z abstraktních děl místopředsedy Babišova hnutí ANO ochoten investovat podnikatel Libor Hledík, majitel brněnské firmy Trade Fides. Ta podniká v oblasti bezpečnostních služeb, zabezpečuje ostrahu objektů a má celou řadu státních zakázek. Pro Aktuálně.cz Hledík uvedl, že do dražby se zapojil jen proto, že chtěl pomoci škole pro postižené děti Jistota v Prostějově, jíž má být výnos z aukce určen.

"Já jsem se výstavy obrazů pana Faltýnka zúčastnil na pozvání paní Turkové, ředitelky této školy. To je doslova svatá žena, která se pro děti neuvěřitelně obětuje. Spolupracuji s ní dlouhodobě," reagoval na dotaz Hledík.

Ještě než na výstavu Babišova pobočníka přijel, byl prý rozhodnut, že v aukci utratí rovný milion. S Jaroslavem Faltýnkem se do dnešních dnů údajně prakticky neznal. "Potkali jsme se možná dvakrát na nějakém plese," uvedl také podnikatel, který v roce 2006 strávil 81 dnů ve vazbě kvůli podezření z korupce.

Podle dobových informací se měl pokusit uplatit vysokého úředníka ministerstva obrany Miroslava Beňa. Hledík tehdy vše vysvětloval jako nedopatření a shodu náhod - milion korun v obálce měl být půjčkou na byt pro jednoho ze zaměstnanců jeho firmy Trade Fides, která se do povědomí veřejnosti dostala miliardovými zakázkami na ostrahu armádních objektů. Soud po pěti letech Hledíkovo vysvětlení přijal a konstatoval, že se žádný trestný čin nestal.

Dnes se podnikatel podle vlastních slov osobně věnuje spíše oblasti developmentu, byť majitelem Trade Fides nadále zůstává. Jak naloží s Faltýnkovým obrazem, si zatím není jistý. "Určitě není špatný, ale do pokoje na stěnu si jej asi věšet nebudu," uvažuje Hledík, který do umění velmi rád investuje a cítí se být poučeným laikem.

V tomto případě nepočítá, že by na obraze mohl ještě někdy vydělat. Spíše plánuje, že by politikovo dílo umístil přímo v prostějovské škole, pro niž je výtěžek z charitativní dražby určen.

Jaroslav Faltýnek na své úterní vernisáži, kterou na jeho pozvání navštívila celá řada předních českých podnikatelů a politiků, vydražil celkem tři obrazy. Druhý koupil za 180 tisíc miliardář Marek Dospiva ze skupiny Penta. Majitel třetího není dosud znám. Faltýnek jména vydražitelů a celkový výnos neprozradil.     

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Vojáci vyslaní do Washingtonu kvůli nepokojům se stáhnou

Americký ministr obrany Mark Esper nařídil stažení vojáků vyslaných do oblasti hlavního města Spojených států kvůli nepokojům. S odvoláním na své zdroje o tom informovala agentura Reuters. Odchod vojska, které do regionu nenáleží posádkou, žádala washingtonská starostka Muriel Bowserová.

Kvůli vyhrocené situaci byli do Washingtonu vysláni vojáci a také gardisté z jiných amerických států, ačkoli hlavní město USA stejně jako všechny americké státy má vlastní národní gardu. "Chceme, aby vojsko a vojáci z jiných států opustili Washington," řekla ve čtvrtek Bowserová.

Pentagon původně vyslal do Washingtonu jako zálohu pro případ nepokojů asi 1600 vojáků, do ulic ale nasazeni nebyli. Část vojáků již oblast opustila a ti zbývající, kterých je asi 900, odejdou nyní. Podle Reuters podepsal Esper rozkaz, aby se vojáci vrátili na domovské základny Fort Bragg v Severní Karolíně a Fort Drum ve státě New York.

Zdroj: ČTK
Další zprávy