Podnikatel dal milion za Faltýnkův obraz. Do pokoje si ho nepověsím, chtěl jsem pomoct škole, říká

Jiří Pšenička
9. 6. 2018 6:38
"Ten obraz určitě není špatný, ale do pokoje na stěnu si jej asi věšet nebudu," říká o vydraženém Faltýnkově díle podnikatel, jehož firma těží ze státních zakázek.
Vydražený obraz Jaroslava Faltýnka.
Vydražený obraz Jaroslava Faltýnka. | Foto: Archiv Libora Hledíka

Praha - Úterní aukce obrazů Jaroslava Faltýnka má svého neformálního vítěze. Rovný milion korun byl do jednoho z abstraktních děl místopředsedy Babišova hnutí ANO ochoten investovat podnikatel Libor Hledík, majitel brněnské firmy Trade Fides. Ta podniká v oblasti bezpečnostních služeb, zabezpečuje ostrahu objektů a má celou řadu státních zakázek. Pro Aktuálně.cz Hledík uvedl, že do dražby se zapojil jen proto, že chtěl pomoci škole pro postižené děti Jistota v Prostějově, jíž má být výnos z aukce určen.

"Já jsem se výstavy obrazů pana Faltýnka zúčastnil na pozvání paní Turkové, ředitelky této školy. To je doslova svatá žena, která se pro děti neuvěřitelně obětuje. Spolupracuji s ní dlouhodobě," reagoval na dotaz Hledík.

Ještě než na výstavu Babišova pobočníka přijel, byl prý rozhodnut, že v aukci utratí rovný milion. S Jaroslavem Faltýnkem se do dnešních dnů údajně prakticky neznal. "Potkali jsme se možná dvakrát na nějakém plese," uvedl také podnikatel, který v roce 2006 strávil 81 dnů ve vazbě kvůli podezření z korupce.

Podle dobových informací se měl pokusit uplatit vysokého úředníka ministerstva obrany Miroslava Beňa. Hledík tehdy vše vysvětloval jako nedopatření a shodu náhod - milion korun v obálce měl být půjčkou na byt pro jednoho ze zaměstnanců jeho firmy Trade Fides, která se do povědomí veřejnosti dostala miliardovými zakázkami na ostrahu armádních objektů. Soud po pěti letech Hledíkovo vysvětlení přijal a konstatoval, že se žádný trestný čin nestal.

Dnes se podnikatel podle vlastních slov osobně věnuje spíše oblasti developmentu, byť majitelem Trade Fides nadále zůstává. Jak naloží s Faltýnkovým obrazem, si zatím není jistý. "Určitě není špatný, ale do pokoje na stěnu si jej asi věšet nebudu," uvažuje Hledík, který do umění velmi rád investuje a cítí se být poučeným laikem.

V tomto případě nepočítá, že by na obraze mohl ještě někdy vydělat. Spíše plánuje, že by politikovo dílo umístil přímo v prostějovské škole, pro niž je výtěžek z charitativní dražby určen.

Jaroslav Faltýnek na své úterní vernisáži, kterou na jeho pozvání navštívila celá řada předních českých podnikatelů a politiků, vydražil celkem tři obrazy. Druhý koupil za 180 tisíc miliardář Marek Dospiva ze skupiny Penta. Majitel třetího není dosud znám. Faltýnek jména vydražitelů a celkový výnos neprozradil.     

 

Právě se děje

před 48 minutami

Lékárníci požadují přístup k záznamům o lécích, které pacienti pobírají

Lékárníci chtějí mít stejný přístup do lékového záznamu pacienta jako lékaři. Jen tak podle nich mohou poskytnout pacientům co nejlepší péči. Léková novela nyní čeká ke schválení ve Sněmovně. Lékárníkům vadí, že Senát navrhl, aby si pacienti mohli vybrat, kteří lékaři a lékárníci budou moci nahlížet do pacientových lékových záznamů.

Vládní novela má v duchu původního záměru zajistit, že ošetřující lékaři a lékárníci budou sdílet údaje o lécích, které má pacient předepsané. Smyslem je zabránit předepisování léků, jejichž vzájemné užívání by mělo nežádoucí účinky na pacienta.

Návrh senátorů Jitky Seitlové a Václava Hampla z klubu KDU-ČSL má však umožnit, aby pacient mohl souhlas s nahlížením do lékového záznamu udělit všem lékařům a lékárníkům, nebo pouze vybraným. Souhlas by mohl udělit kdykoliv a kdykoli jej také odvolat. Senátoři to zdůvodnili mimo jiné obavami ze zneužití možnosti zjistit, jaké léky pacient bere.

"Obavy ze zneužití údajů jsou naprosto zbytečné. Lékárníci jsou jednak vázáni mlčenlivostí stejně jako lékaři, lékový záznam je navíc opatřen řadou zabezpečení. Pouze lékárník, ze všech pracovníků v lékárně, bude moci na základě vlastního osobního bezpečnostního certifikátu vstupovat do tohoto systému," sdělil dnes prezident lékárnické komory Lubomír Chudoba. Navíc, v lékovém záznamu bude zaznamenána kompletní elektronická stopa a případné zneužití bude podléhat významným finančním sankcím i trestněprávní odpovědnosti, dodal.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Skončila odstávka druhého bloku jaderné elektrárny Dukovany

V jaderné elektrárně Dukovany v sobotu skončila odstávka druhého bloku. Výroba elektřiny měla původně začít na konci června, ale kvůli opravě netěsnosti v parogenerátoru se odstávka o téměř tři měsíce prodloužila.

"Elektřinu začal blok dodávat ve 12:57 hodin", řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. V Dukovanech tak nyní pracují tři ze čtyř výrobních bloků. Na prvním výrobním bloku energetici dokončují plánovanou odstávku pro výměnu paliva.

"Přednost má vždy bezpečnost a jistota o stavu zařízení. Proto jsme si na diagnostice stavu, přípravě postupu, samotné opravě i následných zkouškách dali mimořádně záležet. Teprve na základě vyhovujících výsledků jsme se rozhodli druhý výrobní blok Jaderné elektrárny Dukovany opět uvést do provozu," uvedl ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Miloš Štěpanovský.

Plánovaná odstávka prvního bloku skončí na přelomu září a října. Elektrárna Dukovany je v provozu od roku 1985. Loni dodala do sítě 14,25 TWh elektřiny. ČEZ prověřuje možnosti provozu nynějších bloků přibližně do roku 2045.

Zdroj: ČTK
Další zprávy