Faltýnek na výstavě prodal tři obrazy. Jeden za 180 tisíc vydražil miliardář Dospiva

Jiří Pšenička
7. 6. 2018 16:20
Celkový výtěžek se údajně pohybuje kolem dvou milionů korun a Jaroslav Faltýnek ho daruje prostějovské škole Jistota, která učí handicapované děti.
Jaroslav Faltýnek se svým obrazem.
Jaroslav Faltýnek se svým obrazem. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Až místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek skončí s politikou, může se živit jako profesionální výtvarník. Jeho pražská výstava ukázala, že je o obrazy zájem.

Potvrdila to aukce, která se uskutečnila během úterní vernisáže v pražské Hauch Gallery, kde druhý muž Babišova hnutí představil lidem z byznysu i politiky svou tvorbu.

Na vernisáži pro zvané byly vydraženy tři obrazy, celková částka měla podle několika účastníků dosáhnout kolem dvou milionů korun. Jeden z trojice obrazů byl údajně prodán za milion.

Sám Faltýnek konečnou sumu neprozradil. "Nevím přesnou částku, obraťte se prosím na galerii," uvedl politik pro Aktuálně.cz. Zdůraznil jen, že celý výnos z dražby půjde na charitativní účely, konkrétně pro prostějovskou školu Jistota pro handicapované děti. Ani majitel Hauch Gallery Jan Třeštík ale nesdělil, za kolik se Faltýnkovy abstraktní malby celkově prodaly.

Jisté je, že jedním z nových majitelů Faltýnkových výtvorů je miliardář Marek Dospiva ze skupiny Penta. Ten jedno z děl získal za 180 tisíc korun. Jak k tomu uvedl mluvčí Ivo Mravinac, pro "Marka Dospivu bylo určující, že jde celý výtěžek na charitu".

Na sociálních sítích se už rozvinula debata, zda Dospivova účast na Faltýnkově soukromé akci spíše nesouvisí s developerskými zájmy, které má Penta v Praze, kde má místopředseda ANO silný politický vliv.

O majitelích dalších dvou obrazů, prodaných za ještě vyšší částky, se stále jen spekuluje. Objevily se například informace, že mezi vydražiteli je pražský developer Michal Kocián z firmy Finep nebo dokonce státní České dráhy. Kocián i mluvčí Českých drah Radek Joklík však tyto zprávy označili za nepravdivé.

"Mám obrovskou radost, že se pořád najde dost lidí ochotných velkoryse přispět na dobrou věc," komentuje celý průběh dražby Faltýnek, který se podle svých slov výtvarné činnosti věnuje už čtyřicet let. Takový úspěch jako v úterý v Praze ale ještě nezažil.

Politici obklopeni miliardáři

Hojně navštívená Faltýnkova výstava, spoluorganizovaná známým pražským advokátem Janem Křížem, přinesla i velmi málo vídaný obrázek o těsném propojení byznysu a politiky. Na akci nazvané "Staří blázni jsou bláznivější než mladí" byli dle svědků přítomni prakticky všichni lidé z Faltýnkova okolí.

Například poslanec za ANO a šéf dozorčích tří státních "drážních" firem Milan Feranec, přerovský advokát angažovaný v několika státních a městských dopravních firmách Květoslav Hlína, náměstek generálního ředitele SŽDC Tomáš Drmola, prostějovský boss sportovního marketingu Miroslav Černošek, pražská primátorka Adriana Krnáčová, šéf pražského dopravního podniku Martin Gillar, chomutovský majitel stavební firmy Silnice Group Karel Rypl nebo olomoucký majitel banky Creditas Pavel Hubáček se svým manažerem Romanem Schindlerem (bývalý náměstek ministra zemědělství Petra Gandaloviče).

Přítomen byl také někdejší topmanažer ČEZ a představitel pražské ODS Vladimír Schmalz, majitel logistické firmy Hopi František Piškanin, někteří manažeři z Faltýnkova "rodného" Agrofertu (třeba Bohumil Belada) nebo spolumajitelka pojišťovací makléřské společnosti Renomia Jiřina Nepalová.  

Vedle již zmíněného Marka Dospivy se objevili minimálně další dva miliardáři z nejvyšší byznysové ligy -  spolumajitel J&T Dušan Palcr a severočeský uhlobaron Jan Dienstl.

Objevili se i politici: šéf SPD Tomio Okamura, šéf sněmovny za ANO Radek Vondráček, jeho kolegyně z hnutí Taťána Malá, kandidát ČSSD na ministra zemědělství Miroslav Toman, bývalá ministryně školství za ČSSD Kateřina Valachová i šéf komunistických poslanců Pavel Kováčik.

Přítomna byla podle svědectví účastníků i karlovarská hejtmanka Jana Vildumetzová (ANO) společně s vlivným mužem západočeské ODS Janem Mračkem, členem výkonné rady občanských demokratů.

 

Právě se děje

Další zprávy