Faltýnek na výstavě prodal tři obrazy. Jeden za 180 tisíc vydražil miliardář Dospiva

Jiří Pšenička
7. 6. 2018 16:20
Celkový výtěžek se údajně pohybuje kolem dvou milionů korun a Jaroslav Faltýnek ho daruje prostějovské škole Jistota, která učí handicapované děti.
Jaroslav Faltýnek se svým obrazem.
Jaroslav Faltýnek se svým obrazem. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Až místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek skončí s politikou, může se živit jako profesionální výtvarník. Jeho pražská výstava ukázala, že je o obrazy zájem.

Potvrdila to aukce, která se uskutečnila během úterní vernisáže v pražské Hauch Gallery, kde druhý muž Babišova hnutí představil lidem z byznysu i politiky svou tvorbu.

Na vernisáži pro zvané byly vydraženy tři obrazy, celková částka měla podle několika účastníků dosáhnout kolem dvou milionů korun. Jeden z trojice obrazů byl údajně prodán za milion.

Sám Faltýnek konečnou sumu neprozradil. "Nevím přesnou částku, obraťte se prosím na galerii," uvedl politik pro Aktuálně.cz. Zdůraznil jen, že celý výnos z dražby půjde na charitativní účely, konkrétně pro prostějovskou školu Jistota pro handicapované děti. Ani majitel Hauch Gallery Jan Třeštík ale nesdělil, za kolik se Faltýnkovy abstraktní malby celkově prodaly.

Jisté je, že jedním z nových majitelů Faltýnkových výtvorů je miliardář Marek Dospiva ze skupiny Penta. Ten jedno z děl získal za 180 tisíc korun. Jak k tomu uvedl mluvčí Ivo Mravinac, pro "Marka Dospivu bylo určující, že jde celý výtěžek na charitu".

Na sociálních sítích se už rozvinula debata, zda Dospivova účast na Faltýnkově soukromé akci spíše nesouvisí s developerskými zájmy, které má Penta v Praze, kde má místopředseda ANO silný politický vliv.

O majitelích dalších dvou obrazů, prodaných za ještě vyšší částky, se stále jen spekuluje. Objevily se například informace, že mezi vydražiteli je pražský developer Michal Kocián z firmy Finep nebo dokonce státní České dráhy. Kocián i mluvčí Českých drah Radek Joklík však tyto zprávy označili za nepravdivé.

"Mám obrovskou radost, že se pořád najde dost lidí ochotných velkoryse přispět na dobrou věc," komentuje celý průběh dražby Faltýnek, který se podle svých slov výtvarné činnosti věnuje už čtyřicet let. Takový úspěch jako v úterý v Praze ale ještě nezažil.

Politici obklopeni miliardáři

Hojně navštívená Faltýnkova výstava, spoluorganizovaná známým pražským advokátem Janem Křížem, přinesla i velmi málo vídaný obrázek o těsném propojení byznysu a politiky. Na akci nazvané "Staří blázni jsou bláznivější než mladí" byli dle svědků přítomni prakticky všichni lidé z Faltýnkova okolí.

Například poslanec za ANO a šéf dozorčích tří státních "drážních" firem Milan Feranec, přerovský advokát angažovaný v několika státních a městských dopravních firmách Květoslav Hlína, náměstek generálního ředitele SŽDC Tomáš Drmola, prostějovský boss sportovního marketingu Miroslav Černošek, pražská primátorka Adriana Krnáčová, šéf pražského dopravního podniku Martin Gillar, chomutovský majitel stavební firmy Silnice Group Karel Rypl nebo olomoucký majitel banky Creditas Pavel Hubáček se svým manažerem Romanem Schindlerem (bývalý náměstek ministra zemědělství Petra Gandaloviče).

Přítomen byl také někdejší topmanažer ČEZ a představitel pražské ODS Vladimír Schmalz, majitel logistické firmy Hopi František Piškanin, někteří manažeři z Faltýnkova "rodného" Agrofertu (třeba Bohumil Belada) nebo spolumajitelka pojišťovací makléřské společnosti Renomia Jiřina Nepalová.  

Vedle již zmíněného Marka Dospivy se objevili minimálně další dva miliardáři z nejvyšší byznysové ligy -  spolumajitel J&T Dušan Palcr a severočeský uhlobaron Jan Dienstl.

Objevili se i politici: šéf SPD Tomio Okamura, šéf sněmovny za ANO Radek Vondráček, jeho kolegyně z hnutí Taťána Malá, kandidát ČSSD na ministra zemědělství Miroslav Toman, bývalá ministryně školství za ČSSD Kateřina Valachová i šéf komunistických poslanců Pavel Kováčik.

Přítomna byla podle svědectví účastníků i karlovarská hejtmanka Jana Vildumetzová (ANO) společně s vlivným mužem západočeské ODS Janem Mračkem, členem výkonné rady občanských demokratů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 minutami

Akcie Evergrande prudce klesly po krachu jednání o prodeji části podílu

Akcie zadlužené čínské realitní společnosti China Evergrande ve čtvrtek oslabily až o 14 procent. S akciemi podniku se začalo znovu obchodovat po více než dvoutýdenní přestávce, jejímž důvodem byly rozhovory o prodeji zhruba polovičního podílu v divizi pro správu majetku. Firma však ve středu ohlásila krach jednání, což zhoršilo její šance na odvrácení bankrotu.

Společnost China Evergrande, jejíž celkové závazky přesahují 300 miliard dolarů (zhruba 6,6 bilionu Kč), v poslední době opakovaně nedokázala včas uhradit úroky u svých dluhopisů. Panují obavy, že krach podniku by mohl mít širší dopady na finanční systém a ekonomiku. Zakladatel firmy Chuej Kcha-jen podle serveru BBC upozornil, že "neexistuje žádná záruka, že skupina bude schopna splnit své finanční závazky".

China Evergrande o prodeji podílu v divizi Evergrande Property Services jednala s firmou Hopson Development. Obě strany však ve středu v samostatných hlášeních pro burzu uvedly, že se nedokázaly dohodnout na podmínkách dohody. Hodnota transakce měla činit zhruba 20 miliard hongkongských dolarů (přes 56 miliard Kč).

Zdroj: ČTK
před 13 minutami

Podle krajských žalobců je stíhání obviněných v kauze Bečva v tuto chvíli vedeno důvodně. Dospěli k tomu po prověrce postupu na podnět obviněných

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Británie a Nový Zéland uzavřely dohodu o volném obchodu, vyjednávání trvala přes rok

Británie a Nový Zéland uzavřely dohodu o volném obchodu. Snižuje cla, usnadňuje obchod se službami a Britům otevírá novozélandský pracovní trh. Britský premiér Boris Johnson a novozélandská premiérka Jacinda Ardernová dohodu stvrdili ve středu po 16 měsících vyjednávání ve videohovoru, uvedla agentura Reuters. Londýn doufá, že dohoda ho posune blíže členství v asijsko-pacifické dohodě o volném obchodu, jejíž součástí je i Kanada a Japonsko.

Londýn si od dohody slibuje prospěch pro spotřebitele i firmy. Podle vládních odhadů ale novozélandská ekonomika sama osobě nepovzbudí růst té britské, napsal server BBC. Vzájemná obchodní výměna mezi oběma zeměmi představuje méně než 0,2 procenta britského obchodu.

Britští farmáři se obávají, že by je dohoda mohla poškodit a snížit potravinové standardy. Státní tajemnice pro zahraniční obchod Anne-Marie Trevelyanová ale uvádí, že je smlouva výhodná pro obě strany a že se britští farmáři nemají proč strachovat.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Muž ze Zlína připravil o peníze dva hendikepované, hrozí mu až osm let vězení

Osmadvacetiletý muž ze Zlína podle policie vylákal pod záminkou společného bydlení od dvou mužů s poruchou intelektu více než milion korun. Kriminalisté v případu navrhli podání obžaloby. Za podvod hrozí stíhanému muži v případě odsouzení dva roky až osm let vězení, sdělila policejní mluvčí Monika Kozumplíková.

Obviněný muž podle policie znal z předchozích let dvacetiletého muže, který kvůli svému postižení žije v domově se zvláštním režimem. "Zkontaktoval se s ním a nabídl mu, že mu zařídí lepší bydlení. Mladý muž oslovil svého kamaráda z domova a společně se s obviněným mužem několikrát setkali. Ten pod záminkou společného bydlení v bytě v Otrokovicích vylákal ze staršího z nich více než tři čtvrtě milionu korun, z mladšího potom 600 000 korun, které mu vybral z vkladní knížky," uvedla mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pohonné hmoty opět zdražily, cena nejprodávanějšího benzinu stoupla o 65 haléřů

Ceny pohonných hmot v Česku od minulého týdne opět výrazně vzrostly. Nejprodávanější benzin Natural 95 zdražil o 65 haléřů a prodává se v průměru za 36,12 koruny za litr. Za naftu řidiči zaplatí průměrně 34,92 koruny za litr, což je o 85 haléřů víc než minulou středu. Vyplývá to z informací na webu společnosti CCS, která ceny sleduje.

Nad 36 korunami byla průměrná cena benzinu naposledy na začátku listopadu 2014. Před rokem touto dobou platili motoristé za litr naturalu v průměru necelých 28 korun. Diesel je nyní nejdražší rovněž od listopadu 2014. Před rokem stál průměrně zhruba 27 korun za litr.

Nejdražší paliva zůstávají v Praze. Benzin tam průměrně stojí 36,85 Kč/l a nafta 35,52 Kč/l. Naopak nejméně zaplatí řidiči za natural v Ústeckém kraji, a to průměrně 35,73 koruny za litr. Diesel je nejlevnější v jižních Čechách, tamní čerpací stanice ho nabízejí v průměru za 34,53 Kč/l.

Zdroj: ČTK
Další zprávy