Žalobce zrušil stíhání Faltýnka a dalších tří lidí v kauze Čapí hnízdo. Babiš je dál obviněný

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 5. 2018 18:55
Státní zástupce zrušil trestní stíhání místopředsedy hnutí ANO Jaroslava Faltýnka a dalších tří lidí v kauze Čapí hnízdo, uvedl server Novinky.cz. Faltýnek ve čtvrtek řekl Právu, že rozhodnutí nedostal.
Jaroslav Faltýnek a Andrej Babiš.
Jaroslav Faltýnek a Andrej Babiš. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Státní zástupce Jaroslav Šaroch zrušil podle deníku Právo trestní stíhání místopředsedy hnutí ANO Jaroslava Faltýnka a dalších tří lidí figurujících v kauze kolem padesátimilionové dotace EU na stavbu farmy Čapí hnízdo. Uvedl to server Novinky.cz.

Mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová Aktuálně.cz informaci potvrdila. Dodala ale, že stíhání premiéra v demisi Andreje Babiše a šesti dalších lidí v kauze Čapí hnízdo bude pokračovat, žalobce Jaroslav Šaroch jejich stížnosti zamítl.

Faltýnek ve čtvrtek řekl Právu, že rozhodnutí nedostal. "Nemám nic k dispozici, tak se k tomu těžko mohu vyjadřovat," sdělil.

Podle Práva se zrušené stíhání týká i členů představenstva společnosti ZZN Pelhřimov, která dříve Čapí hnízdo vlastnila, Zdeňka Kubisky a Jana Platila a také Luďka Kalivody, jenž patřil do tehdejšího představenstva společnosti Farma Čapí hnízdo. 

Vedle obou poslanců obvinila policie loni v říjnu dalších devět lidí, mimo jiné Babišovu manželku Moniku Babišovou a jeho dvě dospělé děti. V médiích se v posledních týdnech objevily zprávy o tom, že Babišovy děti předložily policii lékařské zprávy, podle kterých se z vážných zdravotních důvodů nemohou trestního řízení účastnit.

Stížnosti proti usnesení o zahájení trestního stíhání podalo všech 11 obviněných loni na podzim. Dozorující žalobce o nich ale nemohl rozhodnout, protože obvinění proti němu zároveň podali námitky podjatosti. Postupně je však všichni stáhli. Kauzu zbrzdily i sněmovní volby, po kterých Babiš s Faltýnkem nabyli imunitu a policie musela sněmovnu opětovně žádat o jejich vydání.

Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod jiným názvem, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. V prosinci 2007 se přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele. Podle vyšetřovatelů však ke změně nebyl ekonomický ani podnikatelský důvod.

Kvůli změně nebylo možné dohledat majitele firmy, která tak v létě 2008 získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila pod Agrofert.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 minutami

AfD připravuje v Drážďanech volební program, v ulicích jsou demonstranti

Německo, ale normální. S takovým sloganem vstupuje Alternativa pro Německo do kampaně před zářijovými parlamentními volbami. 600 delegátů na víkendovém sjezdu v Drážďanech připravuje volební program. Původně měli vybrat i volební lídry, nakonec o nich ale budou hlasovat místo delegátů členové. 

Od rána se v saské metropoli konají proti AfD demonstrace, žádné střety s policií a ani násilnosti zatím hlášeny nejsou. 

Strana se kromě vnitřních třenic potýká s úbytkem příznivců na západě Německa. V březnových zemských volbách v Porýní-Falci a Bádensku-Württembersku strana přišla o třetinu voličů. Na východě Německa, konkrétně v Sasku, Sasku-Anhaltsku a Durynsku, zůstává AfD stále silná, dokonce se jí daří nové příznivce získávat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy