Žalobce zrušil stíhání Faltýnka a dalších tří lidí v kauze Čapí hnízdo. Babiš je dál obviněný

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 5. 2018 18:55
Státní zástupce zrušil trestní stíhání místopředsedy hnutí ANO Jaroslava Faltýnka a dalších tří lidí v kauze Čapí hnízdo, uvedl server Novinky.cz. Faltýnek ve čtvrtek řekl Právu, že rozhodnutí nedostal.
Jaroslav Faltýnek a Andrej Babiš.
Jaroslav Faltýnek a Andrej Babiš. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Státní zástupce Jaroslav Šaroch zrušil podle deníku Právo trestní stíhání místopředsedy hnutí ANO Jaroslava Faltýnka a dalších tří lidí figurujících v kauze kolem padesátimilionové dotace EU na stavbu farmy Čapí hnízdo. Uvedl to server Novinky.cz.

Mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová Aktuálně.cz informaci potvrdila. Dodala ale, že stíhání premiéra v demisi Andreje Babiše a šesti dalších lidí v kauze Čapí hnízdo bude pokračovat, žalobce Jaroslav Šaroch jejich stížnosti zamítl.

Faltýnek ve čtvrtek řekl Právu, že rozhodnutí nedostal. "Nemám nic k dispozici, tak se k tomu těžko mohu vyjadřovat," sdělil.

Podle Práva se zrušené stíhání týká i členů představenstva společnosti ZZN Pelhřimov, která dříve Čapí hnízdo vlastnila, Zdeňka Kubisky a Jana Platila a také Luďka Kalivody, jenž patřil do tehdejšího představenstva společnosti Farma Čapí hnízdo. 

Vedle obou poslanců obvinila policie loni v říjnu dalších devět lidí, mimo jiné Babišovu manželku Moniku Babišovou a jeho dvě dospělé děti. V médiích se v posledních týdnech objevily zprávy o tom, že Babišovy děti předložily policii lékařské zprávy, podle kterých se z vážných zdravotních důvodů nemohou trestního řízení účastnit.

Stížnosti proti usnesení o zahájení trestního stíhání podalo všech 11 obviněných loni na podzim. Dozorující žalobce o nich ale nemohl rozhodnout, protože obvinění proti němu zároveň podali námitky podjatosti. Postupně je však všichni stáhli. Kauzu zbrzdily i sněmovní volby, po kterých Babiš s Faltýnkem nabyli imunitu a policie musela sněmovnu opětovně žádat o jejich vydání.

Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod jiným názvem, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. V prosinci 2007 se přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele. Podle vyšetřovatelů však ke změně nebyl ekonomický ani podnikatelský důvod.

Kvůli změně nebylo možné dohledat majitele firmy, která tak v létě 2008 získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila pod Agrofert.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Sněmovna lordů velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody

Sněmovna lordů, horní komora britského parlamentu, v úterý velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody. Proti kontroverznímu zákonu, který podle Evropské komise porušuje právně závaznou dohodu, hlasovalo 395 zákonodárců, opačný názor jich mělo 169. Sporným zákonem může vláda premiéra Borise Johnsona zrušit části rozvodové dohody mezi Británií a Evropskou unií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy