Počítáme balíček, osamělá matka přijde až o 20 tisíc

Petr Kučera Petr Kučera, pek
23. 9. 2009 10:20
UVNITŘ: Spočítejte si sami, o kolik přijde vaše domácnost

Osamělé matky mohou kvůli vládním úsporným opatřením přijít o zhruba 20 tisíc korun ročně. Ukazuje to modelový příklad Aktuálně.cz. Nejvíce si pohorší matky zaměstnané ve státním sektoru, pobírající rodičovský příspěvek.

Žena ve státním

Osamělá matka žije v malém bytě, dvouleté dítě jí pomáhá hlídat hlavně babička bydlící nedaleko. Díky tomu se matka mohla vrátit do práce - je státním zaměstnancem, vydělá si 20 000 hrubého (včetně příplatků). Nemá nárok na přídavek na dítě, ale pobírá rodičovský příspěvek 7600 korun měsíčně.

Měsíčně zaplatí kolem 3500 korun za potraviny a nealkoholické nápoje pro sebe a dítě, kupuje také dětské pleny. Kromě toho platí v průměru 14000 měsíčně za další výdaje (bydlení včetně energií a vybavení domácnosti, dále telefony a internet, kosmetika, další zboží služby a různé jednorázové výdaje). Auto nemá, měsíčně ale utratí 600 korun za hromadnou dopravu. Občasné večeře v restauracích jí platí nápadníci, stejně jako většinu výdajů za rekreaci (dovolenou). Jako správná matka nekouří ani ve větším množství nepije alkohol.

Kvůli úspornému balíčku by tato matka přišla ročně nejméně o 20,5 tisíce korun. Nejvýrazněji se jí dotkne snížení platů státních zaměstnanců (přijde o 9,6 tisíce korun ročně) a snížení rodičovského příspěvku (přijde o 9120 korun ročně).

Další příklady

  • Otec rodiny je státní zaměstnanec s platem 22 000 Kč měsíčně. Matka je na rodičovské dovolené, měsíčně pobírá rodičovský příspěvek 7600 Kč. Mají dvě malé děti, nepobírají na ně přídavky. Za potraviny, nealkoholické nápoje a další zboží ve snížené sazbě DPH ročně utratí 60 000 korun ročně, za služby a zboží v základní sazbě DPH utratí 180 000 korun ročně. Ročně projedou kolem 600 litrů benzinu a vypijí asi 300 lahví piva. Tato rodina by na úsporném balíčku prodělala téměř 22,5 tisíce korun za rok.

  • Otec rodiny je zaměstnanec soukromé firmy se měsíční mzdou 35 000 Kč hrubého. Matka si vydělává v soukromé firmě 25 000 Kč hrubého. Mají dvě děti na základní škole, nepobírají na ně přídavky. Za potraviny, nealkoholické nápoje a další zboží ve snížené sazbě DPH ročně utratí 80 000 korun ročně, za služby a zboží v základní sazbě DPH utratí 250 000 korun ročně. Ročně projedou kolem 1500 litrů benzinu, vypijí asi 200 lahví piva a vykouří asi 50 krabiček cigaret. Tato rodina by na úsporném balíčku prodělala něco přes 4,5 tisíce korun za rok.

Těhotná a nezaměstnaná

Matky bez příjmů ze zaměstnání sice nepřijdou o tolik peněz, na druhou stranu každá koruna je pro ně ale ještě důležitější než pro matky s možným přivýdělkem. Podívejme se třeba na příklad nezaměstnané matky, která má tříleté dítě a nyní čeká další. Bohužel, ani jeden z otců s ní nežije, ale dostává (dostane) od nich alespoň minimální výživné. Matka pobírá sociální dávky, mimo jiné přídavek na dítě (od července 550 korun měsíčně). Dostává také rodičovský příspěvek (letos 3800 korun měsíčně).

Na jídlo, pití a dopravu nyní utratí nejméně 2000 korun měsíčně, za bydlení a další nutné výdaje přinejmenším 7000 korun měsíčně. Vykouří zhruba čtyři krabičky cigaret týdně.

Narozením druhého dítěte se matce dočasně zvýší rodičovský příspěvek z 3800 na 6840 korun měsíčně. Dostane také jednorázovou dávku porodného 10 000 korun. Rozpočet jí vylepší i výživné od otce narozeného dítěte. Zároveň se jí zdvojnásobí přídavek na dítě, na první dítě jí klesne z 550 na 500 korun měsíčně. Na druhou stranu ale vzrostou výdaje přinejmenším za potraviny, pití a pleny pro druhé dítě (pro zjednodušení 1500 korun měsíčně).

Roční příjmy matky se sice zvýší, ale kvůli úsporného balíčku to bude o téměř 14 tisíc korun méně, než na kolik by měla nárok podle stavu z roku 2008 (vyšší porodné, rodičovský příspěvek, přídavky, nižší DPH a spotřební daň).

Pokud by se kvůli úspornému balíčku, hospodářské krizi nebo jiným důvodům výrazně snížily příjmy otců dětí (například by přišli o práci), mohla by se navíc snížit i částka výživného.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Vypočítejte si, kolik vám vláda vezme svými škrty
Grafika: Víme detailně, kde Janota našel úspory
Čeká nás utahování opasků, vláda chce ušetřit 75 mld.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy