Vypočítejte si, kolik vám vláda vezme svými škrty

Petr Kučera Petr Kučera
23. 9. 2009 6:20
UVNITŘ: Přehled navržených změn, kalkulačka, příklady
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Vláda v pondělí schválila balíček úsporných opatření, navržený ministrem financí Eduardem Janotou. Pokud by jej beze změn schválil i Parlament, přišly by rodiny příští rok řádově o tisíce korun - jeden z extrémních příkladů počítá i se ztrátou přes 30 tisíc oproti letošnímu roku.

Připravili jsme orientační přehled, jak by se vládou schválený úsporný balíček projevil na rodinném rozpočtu. Nejde zatím o detailní propočty, ale pouze rychlý nástin na základě informací známých v úterý dopoledne (do kalkulačky tedy není zahrnuta změna výpočtu mateřské či zkrácení výplaty ošetřovného). O konečné podobě úsporných opatření navíc rozhodne až sněmovna v příštích dnech.

Méně peněz pro rodiny s dětmi

Rodičovský příspěvek, který většinou navazuje na peněžitou pomoc v mateřství, má klesnout o 10 procent ve všech variantách. Rodiče pobírající tříletou variantu by tak dostali o 760 korun měsíčně méně, ročně by tedy oproti letošku přišli o 9120 korun. U dvouleté varianty je to dokonce 13 680 korun ročně. Právě toto úsporné opatření by se tedy mnoha rodin dotklo asi nejcitelněji.

Dva příklady

  • Otec rodiny je státní zaměstnanec s platem 22 000 Kč měsíčně. Matka je na rodičovské dovolené, měsíčně pobírá rodičovský příspěvek 7600 Kč. Mají dvě malé děti, nepobírají na ně přídavky. Za potraviny, nealkoholické nápoje a další zboží ve snížené sazbě DPH ročně utratí 60 000 korun ročně, za služby a zboží v základní sazbě DPH utratí 180 000 korun ročně. Ročně projedou kolem 600 litrů benzinu a vypijí asi 300 lahví piva. Tato rodina by na úsporném balíčku prodělala téměř 22,5 tisíce korun za rok.

  • Otec rodiny je zaměstnanec soukromé firmy se měsíční mzdou 35 000 Kč hrubého. Matka si vydělává v soukromé firmě 25 000 Kč hrubého. Mají dvě děti na základní škole, nepobírají na ně přídavky. Za potraviny, nealkoholické nápoje a další zboží ve snížené sazbě DPH ročně utratí 80 000 korun ročně, za služby a zboží v základní sazbě DPH utratí 250 000 korun ročně. Ročně projedou kolem 1500 litrů benzinu, vypijí asi 200 lahví piva a vykouří asi 50 krabiček cigaret. Tato rodina by na úsporném balíčku prodělala něco přes 4,5 tisíce korun za rok.
  • Pokud by některá z matek v roce 2010 rodila, přišla by o další 3000 korun na porodném. Ovšem pouze v porovnání s "původním plánem", ne oproti letošku. Jestliže totiž letos nerodila, pořád pro ni bude porodné plusovou položkou 10 000 Kč.

Rodiny s příjmem do 2,4 násobku životního minima by v příštím roce dostávaly stejné přídavky na děti jako v letošním prvním pololetí. Vláda totiž navrhuje zrušit navýšení dávek o padesátikorunu měsíčně, ke kterému došlo pro letošní druhé pololetí. V součtu by tak příští rok přišly sociálně slabší rodiny oproti letošku o 300 korun ročně za každé dítě.

Klesnout má také jednorázová dávka porodného. Kdo bude v roce 2010 rodit, dostane místo 13 tisíc jen 10 tisíc korun.

Od ledna 2010 se měla zvýšit také takzvaná daňová sleva na dítě. Rodiny by si tak polepšily o 924 korun ročně. Projde-li úsporný balíček, k žádnému zvýšení sice nedojde, nicméně oproti letošnímu roku se situace ani nijak nezhorší.

Detailní návrh, který nebyl v době tvorby kalkulačky znám, obsahuje také změnu výpočtu peněžité podpory v mateřství, na kterou má většina matek nárok po dobu 28 týdnů. Nově by se počítala stejně jako nemocenská, což by - zjednodušeně řečeno - snížilo stropy pro dávky hlavně u matek s vyššími příjmy (z předchozího zaměstnání). Zatím nepřihlížíme ani k drobným změnám v proplácení ošetřovného (typicky při nemocném dítěti).

Dražší nákupy kvůli vyšší DPH

Obě sazby daně z přidané hodnoty se podle vládního návrhu mají zvýšit o jeden procentní bod (snížená sazba z 9 na 10 procent a základní sazba z 19 na 20 procent). Rodiny tak zaplatí řádově o tisícikoruny víc než letos.

Snížená sazba daně se vztahuje hlavně na potraviny a nealkoholické nápoje. I když za ně čtyřčlenná rodina utratí třeba 70 tisíc korun ročně, přijde ji zvýšení DPH „jen" na zhruba 640 korun. O desetikoruny navíc zaplatí, kupuje-li ve větším množství další zboží s nižší sazbou DPH - dětské pleny, léky knihy či časopisy.

Otázkou je vývoj samotných cen potravin. V posledních měsících totiž nerostou, spíše klesají. Pokud by obchodníci i nadále tlačili ceny dolů, byl by dopad zvýšené DPH ještě nižší než v uvedeném případě. Naopak jestliže ceny opět porostou, bude vyšší DPH bolet výrazněji.

Základní sazba DPH se pak vztahuje na většinu služeb, spotřební zboží či energie. Pokud za ně rodina letos zaplatí třeba 240 tisíc korun ročně, v příštím roce kvůli vyšší DPH by vydala zhruba o dva tisíce korun více. Dopad může být měkčí například díky levnějšímu plynu i díky tomu, že rodiny mohou dočasně omezit výdaje například za novou elektroniku.

Zvýšení spotřebních daní

Janotův úsporný balíček dopadne i na majitele aut. Za každý litr pohonných hmot by totiž na spotřební dani zaplatili korunu navíc. Navíc by nedostali státní příspěvek na ekologickou výměnu staršího vozu za nový (šrotovné).

Téměř jisté je zvýšení spotřební daně o 2,50 koruny za každou krabičku cigaret. Za půllitr piva pak lidé zaplatí o padesátník více než letos. Litr čtyřicetiprocentního alkoholu pak zdraží o pětikorunu.

Vyšší zdanění výdělků

Lidem placeným ze státních peněz, typicky úředníkům, učitelům či lékařům, má klesnout plat o čtyři procenta oproti letošnímu roku.

Hůře na tom budou i další lidé, jestliže si měsíčně vydělají přes 94,2 tisíce korun hrubého (1,13 milionu korun ročně). V roce 2010 totiž zaplatí více peněz na sociálním a zdravotním pojištění. Dosavadní strop se zvýší ze čtyřnásobku průměrné měsíční mzdy v Česku na šestinásobek. Lidé tedy budou platit běžné odvody na pojistné až do ročního stropu téměř 1,7 milionů korun hrubého (přes 141 tisíc korun měsíčně). Na stejné hranici platu by měl být strop, nad kterým už se neplatí sociální pojištění.

Kdo vydělává více než 145 tisíc měsíčně, zaplatí v příštím roce i vyšší sazbu daně z příjmů. Namísto dosavadních přibližně 20 procent z hrubého platu (15 procent ze superhrubé mzdy) by se částka nad 145 tisíc danila 23 procenty.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Úřední vláda škrtá, ODS a ČSSD pro. Vydrží jim odvaha?
Grafika: Víme detailně, kde Janota našel úspory
Čeká nás utahování opasků, vláda chce ušetřit 75 mld.
 

Právě se děje

Další zprávy