Počasí přeje čistému ovzduší. Škodlivin dýcháme méně

Pavel Baroch
6. 10. 2008 23:00
Meteorologové o vlivu počasí na koncentrace imisí
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Čechům se vloni a letos dýchá lépe. Vhodné klimatické a meteorologické podmínky totiž jedovaté škodliviny rozfoukaly, jak dokládá zpráva o stavu životního prostředí, kterou za pár dní dostane na stůl vláda.

"Hlavní příčinou znečištění atmosféry je průmysl a automobilová doprava, ale počasí jim v mnohých případech nahrává. Při slabém proudění větru se omezuje výměna vzduchu v oblastech zdroje znečištění a koncentrace škodlivin tak pochopitelně roste," řekla Aktuálně.cz meteoroložka Dagmar Honsová z Meteopressu.

Počasí ovšem působí i naopak - při vhodné konstelaci napomáhá k tomu, že se škodliviny v ovzduší nehromadí a rozplynou se.

Když údolí překlopí inverzní poklička

Honsová uvedla, že v zimních měsících je typickým jevem pro zvyšování škodlivých koncentrací inverze. V nížinách je při takových situacích zataženo nízkou oblačností, naopak na horách slunečno s vyšší teplotou.

Foto: www.czechtourism.cz

"Právě v takové situaci je zhoršené promíchávání vzduchu v nížinách a tak postupem času roste míra znečištění," řekla Honsová. Uplynulá zima ovšem byla poměrně teplá a inverzních situací vznikalo výrazně méně než v minulých letech.

"Pokles koncentrací znečišťujících látek v ovzduší byl ovlivněn příznivějšími meteorologickými a rozptylovými podmínkami zejména v lednu a únoru 2007," uvádí se v zatím nezveřejněné ekologické studii, kterou má Aktuálně.cz k dispozici.

Také letos jsou klimatické podmínky docela příznivé, ovzduší není prosyceno exhalacemi jako v letech 2005 a 2006. "Je otázka, jak bude vypadat listopad a prosinec," řekl Aktuálně.cz Jan Macoun, náměstek ředitele Českého hydrometeorologického ústavu.

Inverze někdy pomáhá pročistit ovzduší

Dagmar Honsová z Meteopresu poznamenala, že inverze za určitých podmínek může přízemní koncentrace škodlivin i zmenšovat.

Foto: Ludvík Hradilek

"Jde o okolí výškových zdrojů znečištění, tedy vysokých komínů. Škodliviny se rozptylují nad hranicí přízemní inverze a ty se naopak ve volné atmosféře dobře rozptylují a neklesají k zemi," vysvětlila Honsová.

České emise ve Skandinávii

Častý výskyt silného větru ve větších výškách ovšem umožňuje takzvaný dálkový přenos exhalací. Takže třeba emise z českých elektráren naměřili ve Skandinávii, u nás zase byly zaznamenány škodliviny z Porýní.

Pak tu jsou i takzvané výškové teplotní inverze. "Zdaleka nejhorší situace pro kvalitu ovzduší nastává v okamžiku, pokud dolní hranice výškové inverze leží jen několik set metrů nad zemí. Potom je atmosféra zatížena jak exhaláty, které mají původ v přízemních zdrojích, tak i ve většině výškových zdrojů," vysvětlila Honsová.

I v létě bývá nebezpečný smog, hlavně kvůli autům

Také v letních měsících může počasí vytvářet nepříznivé podmínky pro promíchávání vzduchu a tím zvyšovat koncentrace škodlivin v ovzduší.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

"Jde opět o situace, kdy je jen velmi slabý vítr a přitom jasná obloha se slunečním zářením," řekla meteoroložka Dagmar Honsová.

"V takových případech je nejkritičtějším zdrojem znečištění automobilová doprava produkující zejména oxidy dusíku. Nebezpečí představuje také růst koncentrace přízemního ozónu," dodala Honsová.

Na území České republiky je součástí měření znečištění ovzduší automatizovaný imisní monitoring s celkem 97 stanicemi. Většina stanic měří koncentrace oxidu siřičitého, oxidu dusnatého, oxidu dusičitého a prašného aerosolu.

 

Právě se děje

Další zprávy