Nová data o ovzduší: Exhalace z aut jsou alarmující

Pavel Baroch
17. 9. 2008 13:40
Nejvíce přibývá skleníkových plynů a prachu
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Exhalace z automobilové dopravy otravují české ovzduší rok od roku víc.

Potvrzují to údaje z aktuální Zprávy o stavu životního prostředí, kterou každý rok dostává na stůl vláda.

"Vliv dopravy na kvalitu ovzduší stoupá, alarmující je meziroční nárůst skleníkových plynů a prašných částic," konstatuje se v dokumentu, jejíž poslední verzi má Aktuálně.cz k dispozici. Zprávu připravila ve spolupráci s Centrem dopravního výzkumu a dalšími institucemi Česká agentura životního prostředí CENIA.

Návrh studie o stavu životního prostředí v loňském roce dostali od ministra Martina Buríska k připomínkování jeho vládní kolegové v okamžiku, kdy začíná Evropský týden mobility, který 22. září vyvrcholí Evropským dnem bez aut.

Foto: MŽP

Smyslem kampaně, do níž se v Česku zapojilo rekordních 87 měst, je upozornit na negativní dopady automobilismu a nabídnout šetrnější druhy dopravy - více ZDE.

Prach způsobuje i rakovinu

Jemné částice prachu, které vypouštějí automobilové výfuky a zároveň vznikají i oděrem pneumatik či brzdového obložení, mohou vnikat hluboko do dýchacího ústrojí.

Kromě různých zánětů mohou způsobovat dokonce i rakovinu. Na drobné prachové částice se totiž mohou vázat i další škodliviny včetně karcinogenních látek.

  • Čtěte dále: Špinavé ovzduší každý rok zabije až 12 tisíc Čechů

Prachu z aut za posledních patnáct let nebývale přibylo. "Tuhé znečišťující látky od roku 1993 zaznamenaly nejvyšší nárůst," uvádí se v ekologické studii.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Skleníkové emise rostou

Zpráva o stavu životního prostředí v roce 2007 upozorňuje rovněž na to, že kvůli nárůstu automobilové a letecké dopravy se v posledních letech nedaří omezovat skleníkové plyny.

"Pokles emisí skleníkových plynů se zastavil a od roku 2005 je sledován jejich mírný nárůst. Nepříznivý trend je způsoben zejména rostoucími emisemi z dopravy," konstatuje ekologická zpráva.

Zatímco v roce 1990 byl podíl dopravních emisí na veškerém množství českých skleníkových plynů čtyři procenta, teď už je to přibližně třináct procent.

"V roce 2007 pokračoval růst objemů individuální automobilové dopravy (o 2,7 procenta) a letecké dopravy (o 2,4 procenta), což přispělo k dalšímu zvyšování zátěží životního prostředí," konstatuje se v dokumentu.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Letecká doprava tak v uplynulém roce dosáhla bezmála čtyřnásobku svých výkonů oproti roku 1989.

Češi mají víc než čtyři miliony aut

Podle aktuálních údajů se loni rozrostl český registr vozidel o 4,2 procenta osobních aut na 4,28 miliónu vozů.

Ještě více přibylo nákladních aut - o 14 procent. Čeští dopravci tak mají už více než půl milionu nákladních vozidel. V červnu 2008 už bylo registrováno bezmála sedm milionů všech motorových vozidel včetně autobusů a motorek.

Jednou z mála pozitivních zpráv je, že vloni podle ekologické studie poklesl o 4,4 procenta objem nákladní silniční dopravy. Naopak železnice v nákladní dopravě posílila o 3,3 procent.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Házenkáři Španělska vyhráli na ME i pátý zápas a míří do semifinále

Házenkáři Španělska vyhráli na mistrovství Evropy i pátý zápas a jsou blízko postupu do semifinále. Dvojnásobní úřadující šampioni dnes ve svém druhém duelu ve čtvrtfinálové skupině v Bratislavě porazili Rusko těsně 26:25.

Španělé, kteří byli v základní skupině jediným přemožitelem českého týmu, byli dnes blízko první bodové ztrátě na turnaji. Rusko ve 41. minutě vedlo 22:18 a krátce před koncem měl ještě šanci vyrovnat ze sedmičky Igor Soroka, ale trefil tyč. Nejlepším střelcem vítězů byl se sedmi góly Agustín Casado.

Mistři Evropy z let 2018 a 2020 vedou tabulku skupiny II s plným počtem šesti bodů před čtyřbodovými Švédskem a Norskem. Vicemistři světa Švédové, kteří se dostali do čtvrtfinálové fáze po remíze s českým mužstvem v závěrečném utkání základní skupiny, porazili jednoznačně 28:18 poslední Polsko. Norsko zdolalo 28:23 koronavirem zdecimovaný tým Německa.

Mistrovství Evropy házenkářů - čtvrtfinálová skupina II v Bratislavě:

Rusko - Španělsko 25:26 (11:12), Polsko - Švédsko 18:28 (6:14), Německo - Norsko 23:28 (12:14).

Tabulka:

1. Španělsko 3 3 0 0 87:76 6
2. Norsko 3 2 0 1 92:77 4
3. Švédsko 3 2 0 1 85:73 4
4. Německo 3 1 0 2 76:80 2
5. Rusko 3 1 0 2 71:77 2
6. Polsko 3 0 0 3 72:100 0
Zdroj: ČTK
Další zprávy