Nová data o ovzduší: Exhalace z aut jsou alarmující

Pavel Baroch
17. 9. 2008 13:40
Nejvíce přibývá skleníkových plynů a prachu
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Exhalace z automobilové dopravy otravují české ovzduší rok od roku víc.

Potvrzují to údaje z aktuální Zprávy o stavu životního prostředí, kterou každý rok dostává na stůl vláda.

"Vliv dopravy na kvalitu ovzduší stoupá, alarmující je meziroční nárůst skleníkových plynů a prašných částic," konstatuje se v dokumentu, jejíž poslední verzi má Aktuálně.cz k dispozici. Zprávu připravila ve spolupráci s Centrem dopravního výzkumu a dalšími institucemi Česká agentura životního prostředí CENIA.

Návrh studie o stavu životního prostředí v loňském roce dostali od ministra Martina Buríska k připomínkování jeho vládní kolegové v okamžiku, kdy začíná Evropský týden mobility, který 22. září vyvrcholí Evropským dnem bez aut.

Foto: MŽP

Smyslem kampaně, do níž se v Česku zapojilo rekordních 87 měst, je upozornit na negativní dopady automobilismu a nabídnout šetrnější druhy dopravy - více ZDE.

Prach způsobuje i rakovinu

Jemné částice prachu, které vypouštějí automobilové výfuky a zároveň vznikají i oděrem pneumatik či brzdového obložení, mohou vnikat hluboko do dýchacího ústrojí.

Kromě různých zánětů mohou způsobovat dokonce i rakovinu. Na drobné prachové částice se totiž mohou vázat i další škodliviny včetně karcinogenních látek.

  • Čtěte dále: Špinavé ovzduší každý rok zabije až 12 tisíc Čechů

Prachu z aut za posledních patnáct let nebývale přibylo. "Tuhé znečišťující látky od roku 1993 zaznamenaly nejvyšší nárůst," uvádí se v ekologické studii.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Skleníkové emise rostou

Zpráva o stavu životního prostředí v roce 2007 upozorňuje rovněž na to, že kvůli nárůstu automobilové a letecké dopravy se v posledních letech nedaří omezovat skleníkové plyny.

"Pokles emisí skleníkových plynů se zastavil a od roku 2005 je sledován jejich mírný nárůst. Nepříznivý trend je způsoben zejména rostoucími emisemi z dopravy," konstatuje ekologická zpráva.

Zatímco v roce 1990 byl podíl dopravních emisí na veškerém množství českých skleníkových plynů čtyři procenta, teď už je to přibližně třináct procent.

"V roce 2007 pokračoval růst objemů individuální automobilové dopravy (o 2,7 procenta) a letecké dopravy (o 2,4 procenta), což přispělo k dalšímu zvyšování zátěží životního prostředí," konstatuje se v dokumentu.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Letecká doprava tak v uplynulém roce dosáhla bezmála čtyřnásobku svých výkonů oproti roku 1989.

Češi mají víc než čtyři miliony aut

Podle aktuálních údajů se loni rozrostl český registr vozidel o 4,2 procenta osobních aut na 4,28 miliónu vozů.

Ještě více přibylo nákladních aut - o 14 procent. Čeští dopravci tak mají už více než půl milionu nákladních vozidel. V červnu 2008 už bylo registrováno bezmála sedm milionů všech motorových vozidel včetně autobusů a motorek.

Jednou z mála pozitivních zpráv je, že vloni podle ekologické studie poklesl o 4,4 procenta objem nákladní silniční dopravy. Naopak železnice v nákladní dopravě posílila o 3,3 procent.

 

Právě se děje

před 35 minutami

USA uvolnily na pomoc ekonomice 1,9 bilionu dolarů

Americká Sněmovna reprezentantů schválila v sobotu návrh souboru opatření na podporu americké ekonomiky zasažené pandemií covidu-19 v objemu 1,9 bilionu dolarů (41 bilionů korun). O navrhovaném balíčku bude ještě hlasovat Senát.

Pro amerického prezidenta Joea Bidena je schválení podpůrných opatření prvním legislativním vítězstvím v Kongresu. Jeho demokraté však ještě musí vyřešit, jak v souboru opatření ponechat návrh na zvýšení minimální hodinové mzdy ze 7,25 dolaru na 15 dolarů. Návrh, který je hlavní prioritou pro progresivistickou část demokratů by mohl z balíku vypadnout kvůli komplikovaným schvalovacím pravidlům v Senátu.

Díky demokratům, kteří na rozdíl od Senátu těsně ovládají Sněmovnu reprezentantů, balíček nad ránem prošel v poměru hlasů 219 ku 212. Z amerického záchranného plánu mají být financovány vakcíny a zdravotnický materiál a další finanční pomoc postiženým domácnostem, malým firmám i regionálním a místním vládám.

Demokraté tvrdí, že balíček je nezbytný v boji s pandemií, která si v USA vyžádala už přes 500 000 životů. Miliony lidí kvůli ní přišly o práci. "Američané musí vědět, že jejich vláda je tu pro ně," prohlásila šéfka sněmovny Nancy Pelosiová. Podle republikánů je takový pomoc zbytná, podle nich jde jen 9 procent přímo na boj proti koronaviru.

Zdroj: ČTK , Zahraničí
před 55 minutami

Skikrosařka Kučerová byla sedmá na SP v Gruzii

Skikrosařka Nikol Kučerová byla sedmá na Světovém poháru v Bakuriani a zajela nejlepší výsledek v sezoně. Sedmnáctiletá Diana Cholenská si v Gruzii 15. místem vytvořila kariérní maximum.

Jednatřicetiletá Kučerová v Bakuriani, kde startovalo šestnáct lyžařek, zvládla první vyřazovací jízdu a z druhého místa postoupila do semifinále. V něm obsadila čtvrté místo a nastoupila do malého finále, v němž si třetí příčkou zajistila celkovou sedmou pozici. Cholenská nedokončila čtvrtfinálovou jízdu.

Závod vyhrála Švýcarka Fanny Smithová a po pátém vítězství v sezoně ovládla potřetí v kariéře celkové hodnocení SP ve skikrosu. Mezi muži se z premiérového pohárového triumfu radoval Němec Florian Wilmsmann.

V březnu čekají skikrosaře závěrečné dva závody v ruském Sunny Valley a švýcarském Veysonnaz.

SP ve skikrosu v Bakuriani (Gruzie):

Muži: 1. Wilmsmann (Něm.), 2. Mobärg (Švéd.), 3. Schmidt, 4. Leman (oba Kan.).

Průběžné pořadí SP (po 9 z 11 závodů): 1. Howden (Kan.) 562 b., 2. Lenherr 347, 3. Regez (oba Švýc.) 341.

Ženy: 1. Smithová (Švýc.), 2. Näslundová (Švéd.), 3. Bergerová Sabbatelová (Fr.), 4. Thompsonová (Kan.), …7. Kučerová, 15. Cholenská (obě ČR).

Průběžné pořadí SP (po 9 z 11 závodů): 1. Smithová 765, 2. Thompsonová 457, 3. Bergerová Sabbatelová 414, …13. Kučerová 174, 29. Cholenská 35.

před 1 hodinou

V Adelaide vyhrála Šwiateková, po Roland Garros má druhý titul

Polská tenistka Iga Šwiateková vyhrála turnaj v Adelaide a po loňském senzačním triumfu na grandslamovém Roland Garros získala na okruhu WTA druhý titul. Světová osmnáctka ve finále porazila druhou nasazenou Švýcarku Belindu Bencicovou dvakrát 6:2.

Devatenáctiletá Šwiateková neztratila v pěti zápasech na tvrdém povrchu v Adelaide ani set. Finále trvalo jen hodinu a šest minut, Bencicová v něm soupeřce pomohla osmi dvojchybami a v obou sadách přišla dvakrát o servis. Vítězka ji při svém podání nepustila ani k jedinému brejkbolu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy