reklama
 
 

Nová data o ovzduší: Exhalace z aut jsou alarmující

17. 9. 2008 13:40
Nejvíce přibývá skleníkových plynů a prachu

Praha - Exhalace z automobilové dopravy otravují české ovzduší rok od roku víc.

Potvrzují to údaje z aktuální Zprávy o stavu životního prostředí, kterou každý rok dostává na stůl vláda.

"Vliv dopravy na kvalitu ovzduší stoupá, alarmující je meziroční nárůst skleníkových plynů a prašných částic," konstatuje se v dokumentu, jejíž poslední verzi má Aktuálně.cz k dispozici. Zprávu připravila ve spolupráci s Centrem dopravního výzkumu a dalšími institucemi Česká agentura životního prostředí CENIA.

Návrh studie o stavu životního prostředí v loňském roce dostali od ministra Martina Buríska k připomínkování jeho vládní kolegové v okamžiku, kdy začíná Evropský týden mobility, který 22. září vyvrcholí Evropským dnem bez aut.

Smyslem kampaně, do níž se v Česku zapojilo rekordních 87 měst, je upozornit na negativní dopady automobilismu a nabídnout šetrnější druhy dopravy - více ZDE.

Prach způsobuje i rakovinu

Jemné částice prachu, které vypouštějí automobilové výfuky a zároveň vznikají i oděrem pneumatik či brzdového obložení, mohou vnikat hluboko do dýchacího ústrojí.

Kromě různých zánětů mohou způsobovat dokonce i rakovinu. Na drobné prachové částice se totiž mohou vázat i další škodliviny včetně karcinogenních látek.

 • Čtěte dále: Špinavé ovzduší každý rok zabije až 12 tisíc Čechů

Prachu z aut za posledních patnáct let nebývale přibylo. "Tuhé znečišťující látky od roku 1993 zaznamenaly nejvyšší nárůst," uvádí se v ekologické studii.

Skleníkové emise rostou

Zpráva o stavu životního prostředí v roce 2007 upozorňuje rovněž na to, že kvůli nárůstu automobilové a letecké dopravy se v posledních letech nedaří omezovat skleníkové plyny.

"Pokles emisí skleníkových plynů se zastavil a od roku 2005 je sledován jejich mírný nárůst. Nepříznivý trend je způsoben zejména rostoucími emisemi z dopravy," konstatuje ekologická zpráva.

Zatímco v roce 1990 byl podíl dopravních emisí na veškerém množství českých skleníkových plynů čtyři procenta, teď už je to přibližně třináct procent.

"V roce 2007 pokračoval růst objemů individuální automobilové dopravy (o 2,7 procenta) a letecké dopravy (o 2,4 procenta), což přispělo k dalšímu zvyšování zátěží životního prostředí," konstatuje se v dokumentu.

Letecká doprava tak v uplynulém roce dosáhla bezmála čtyřnásobku svých výkonů oproti roku 1989.

Češi mají víc než čtyři miliony aut

Podle aktuálních údajů se loni rozrostl český registr vozidel o 4,2 procenta osobních aut na 4,28 miliónu vozů.

Ještě více přibylo nákladních aut - o 14 procent. Čeští dopravci tak mají už více než půl milionu nákladních vozidel. V červnu 2008 už bylo registrováno bezmála sedm milionů všech motorových vozidel včetně autobusů a motorek.

Jednou z mála pozitivních zpráv je, že vloni podle ekologické studie poklesl o 4,4 procenta objem nákladní silniční dopravy. Naopak železnice v nákladní dopravě posílila o 3,3 procent.

autor: Pavel Baroch | 17. 9. 2008 13:40

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama