Rakušan končí jako starosta Kolína. Radním i zastupitelem však i nadále zůstane

Domácí ČTK Domácí, ČTK
16. 4. 2019 19:14
Poslanec a nový předseda hnutí Starostové a nezávislí Vít Rakušan rezignuje k 24. červnu na funkci starosty Kolína. Radním i zastupitelem města zůstane. Důvodem je právě jeho zvolení do čela STAN. Ve funkci starosty by ho měl vystřídat dosavadní první místostarosta Michael Kašpar, který informaci potvrdil.
Vít Rakušan poté, co byl zvolen novým předsedou Starostů a nezávislých.
Vít Rakušan poté, co byl zvolen novým předsedou Starostů a nezávislých. | Foto: Radek Bartoníček

"Cítím ve vzduchu otázku - zda a do kdy budu vykonávat funkci starosty města Kolína. Každý den se mě ptají především lokální novináři. A má odpověď je jednoduchá - lidé v Kolíně si po téměř devíti letech mého starostování nezaslouží, abych jim posílal vzkazy přes média," vysvětlil své rozhodnutí Rakušan na svém facebookovém profilu.

Rakušan byl starostou poprvé zvolen v roce 2010 za uskupení Změna pro Kolín. Změna pro Kolín sdružuje nezávislé kandidáty a členy STAN. V loňských komunálních volbách získala 62,82 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 27 členů.

Své působení ve funkci starosty zhodnotil Rakušan kladně. Podařilo se mu opravit školy a školky, vybudovat běžecké trati,naučné stezky nebo nové autobusové nádraží, vyjmenoval na svém facebookovém profilu.  "Rozhodně se mi nepovedlo všechno, ale řada strukturálních věcí se i díky skvělému týmu na radnici i v samotné Změně pro Kolín podařila," napsal. 

Předsedou STAN byl Rakušan zvolen v sobotu 13. dubna na sněmu hnutí. Byl jediným kandidátem na předsedu a získal 93,9 procenta hlasů delegátů. Už předtím oznámil, že se v případě zvolení jako starosta skončí.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Po nárazu auta do stromu na Litoměřicku jsou řidička a dvě děti v kritickém stavu

Velmi těžká zranění utrpěly řidička a dvě děti při nárazu Škody Fabia do stromu. Vážná dopravní nehoda se stala dnes odpoledne u Budyně nad Ohří na Litoměřicku. ČTK to řekla ústecká mluvčí policie Veronika Hyšplerová.

Řidička narozená v roce 1972 havarovala před 15:00 na silnici 246 mezi Budyni nad Ohří a vesnici Nížebohy. "Z dosud nezjištěných příčin vyjela mimo komunikaci a narazila do stromu. Ve vozidle s touto řidičkou cestovaly dvě děti," uvedla Hyšplerová.

Žena i obě děti utrpěly podle krajského mluvčího záchranné služby Prokopa Voleníka velmi vážná zranění. "Ženu jsme převezli pozemní posádkou do ústeckého traumacentra. Pro děti vzlétl vrtulník letecké záchranné služby Ústí nad Labem a pražský vrtulník. Obě děti byly transportovány do jednoho z pražských traumacenter," dodal Voleník.

Další zprávy