Po stopách Něžného barbara: Co zbylo z Hrabalovy Libně?

Po stopách Něžného barbara: Co zbylo z Hrabalovy Libně?
Domek v ulici Na Hrázi, kde napsal  Ostře sledované vlaky, Perličky na dně, Pábitele a mnoho dalších knih, byl (na rozdíl od toho na snímku) srovnán se zemí v roce 1988.
Musel ustoupit stavbě autobusového nádraží Palmovka (za zdí). Co z Hrabalovy Libně a její poetiky v bývalé pražské periférii zůstalo?
Od doby, ve které tvořil svá nejznámější díla, se změnilo mnohé, říkají fasády domů na křižovatce ulic Zenklova (v té době Rudé Armády) a Primátorská. Fotografie vlevo pochází z roku 1968, z doby slavné sbírky povídek Automat Svět.
Dějištěm řady povídek se stala tato budova. Železobetonový Palác Svět s bývalým kinosálem, restaurací, kavárnou, hernou a několika patry luxusních bytů, kde Hrabal se svými přáteli Vladimírem Boudnikem a Egonem Bondym prožil nesčetná dobrodružství. Počátkem třicátých let ho nechal postavit podnikatel Ladislav Svět. Při otevření biografu se promítal film Potopa a do sálu vnikla spodní voda, která předznamenala budoucí osud. Konec Světa přinesla povodeň v roce 2002 - narušila statiku domu natolik, že se musel zavřít. Zobrazit 33 fotografií
Foto: Jan Langer
Jan Langer
28. 3. 2011 10:25

Praha - Něžný barbar Bohumil Hrabal by se 28. března dožil 97 let.

Jeho nejznámější díla byla inspirována atmosférou pražské Libně. I po tom, co musel nové výstavbě ustoupit i jeho domek v ulici Na Hrázi č.24. Jak se legendární čtvrť proměnila a co z Hrabalovy Libně přežívá dodnes?

Autorem dobových fotografií v galerii je Ladislav Michálek, jehož kniha Libní s Bohumilem Hrabalem je zrovna v prodeji.

 

Právě se děje

Další zprávy