Po Rathovi jde před soud jeho bývalý náměstek. Za podvody

Marek Pokorný Marek Pokorný
4. 11. 2014 6:17
Od korupce ke stamilionovým daňovým únikům: exhejtmana Davida Ratha na lavici obžalovaných vystřídá bývalý investiční náměstek středočeských nemocnic Filip Bušina.
Filip Bušina
Filip Bušina | Foto: Zuzana Šmajlerová

Praha - V červnu 2009 ta zpráva rozvířila hladinu tuzemské politiky: policie zatkla osmičlennou skupinu lidí, která měla připravit stát o více než 300 milionů na daních.

Jednou z jejích hlavních postav byl Filip Bušina. V té době pravá ruka středočeského hejtmana Davida Ratha, který měl na starosti investice v krajských nemocnicích.

Po více než pěti letech se teď případ dostává ke Krajskému soudu v Praze. Hlavní líčení začíná v úterý a kauzu dostal na stůl Robert Pacovský - paradoxně stejný soudce, který řeší Rathův případ.

Policie během vyšetřování spočítala Bušinovi a spol. škodu na zhruba 630 milionů a počet obviněných skončil na čísle čtrnáct.

Víc než tisíc faktur

Skupina podle obžaloby fakturovala vymyšlené služby především za reklamní poutače a další reklamní služby. Případ mířil k soudu již před více než dvěma roky, ale přednost tehdy nakonec kvůli vazbě dostal proces s Davidem Rathem. To i přes to, že Rathovu obžalobu dostal soudce na stůl o půl roku později.

Spis v kauze Bušina má na 6500 stran, samotná obžaloba je pak sepsána na 160 stranách. Dá se proto očekávat, že jen čtení obžaloby zabere několik hodin, a není vůbec jisté, zda se první den procesu dostane i na výslechy obžalovaných.

"Jen faktur, které by měl státní zástupce přečíst, je v obžalobě vypočítáno více než tisíc," uvedla mluvčí Krajského soudu v Praze Zuzana Steinerová.   

Za hlavní organizátory daňových podvodů označuje žaloba Bušinu a jeho společníka Davida Belouse. "Dávali pokyny dalším obžalovaným," potvrdila mluvčí soudu Steinerová.

Sám Bušina tvrdí, že je stíhán neoprávněně. V policejních sítích uvízl podle svých slov jen proto, že s firmami dalších obviněných sídlil na stejné adrese a využívali společné konferenční prostory.

"V celém spise není jediný důkaz proti mně," tvrdí bývalý úspěšný boxer Bušina, který v posledních letech začal bojovat za transparentní veřejné zakázky a přednáší na několika vysokých školách o lobbingu a korupci.

Bušinovo kolečko

Policie Bušinu a část obviněných zatkla v červnu 2009, kdy Bušina seděl na postu náměstka středočeských nemocnic. Tehdejší hejtman David Rath jej tam vyslal, aby hlídal investice do nemocnic ovládaných krajem.  

A jak tehdy zjistily Hospodářské noviny, nebyla to jediná Bušinova aktivita. Bušina totiž tehdy vlastnil stavební firmu Stavby, která v té době raketově rostla do miliardových obratů díky zakázkám od veřejného sektoru. Kromě toho, že vlastnil společnost Stavby, založil Bušina počátkem roku 2008 i firmu Executive Project Group, která organizovala pro státní správu veřejné tendry. Především pro Středočeský kraj.

Navenek to vypadlo jako dokonale vymyšlený byznys plán, který lze nazvat pojmem Bušinovo kolečko: jedna Bušinova firma zakázky připravuje, druhá je získává a k dokonalosti je proces doveden na hejtmanství, kde Bušina vše kontroluje jako investiční náměstek.

Mimochodem: Bušina prý po svém příchodu na kraj své firmy prodal. První jeho firmu Stavby odkoupil již zmíněný spolustíhaný David Belous, druhou Executive Project Group pak jistý Miroslav Lepil, který ji přejmenoval na ML Compet. Tato firma figuruje jako jedna z hlavních stíhaných firem v Rathově korupční kauze.

 

Právě se děje

Další zprávy