Zeman mě zklamal, polarizuje společnost. Ve druhém kole bych se rád potkal s Drahošem, píše Kulhánek

Domácí Domácí
Aktualizováno 4. 1. 2018 17:52
Sedm let vedl Vratislav Kulhánek automobilku Škoda Auto. Jedním z hlavních témat jeho kandidatury tak je i navrácení respektu lidem, kteří pracují na tři směny v továrnách. Právě oni podle něj vytváří národní bohatství. Kromě nich vidí své voliče také mezi podnikateli. Jak překoná to, že mu chybí politické zkušenosti? Vratislav Kulhánek odpovídal na dotazy čtenářů Aktuálně.cz.
Rozhovor s Vratislavem Kulhánkem
Dotazovaný právě odpovídá
Vratislav Kulhánek bude odpovídat od 17 hodin.
Přejít k dotazům

Rozhovor s Vratislavem Kulhánkem

Dotazovaný právě odpovídá
Vratislav Kulhánek bude odpovídat od 17 hodin.
Aktualizovat reportáž
4. 1. 2018
Ptá se: Zdeněk

Dobrý večer, rád bych věděl, jaké osobnosti z Vašeho života Vás ovlivnily natolik, že jste tím, kým dnes jste?! S pozdravem Z.

Odpovídá: Vratislav Kulhánek

Dobrý večer, vzhledem k tomu, že končí můj vyměřený čas pro odpovědi čtenářům Aktuálně.cz, musím touto odpovědí pro dnešek končit.
Kdo mě ovlivnil? Určitě otec, do značné míry můj kamarád Ludvík Kalma, první porevoluční šéf Škodovky. A samozřejmě, stejně jako všechny, mají na mě vliv všechny osobnosti, které jsem v životě potkal a potkávám."

Děkuji všem za otázky a pokud budete mít další, napiště mi na můj facebookový profil @vratislavkulhanek

4. 1. 2018
Ptá se: Jitka

Dobrý den pane Kulhánku, máte nějaké zkušenosti s politikou ať už v ČR nebo na Evropské úrovni? Stále slyším o ostatních kandidátek, že s politiky v minulosti jednali a tudíž zkušenosti mají. Jak jste na tomto poli Vy?

Odpovídá: Vratislav Kulhánek

Máte dojem, že ti "zkušení" politici udělali pro tuto zem tolik dobrého, jako dobře řízené firmy? V mezinárodní společnosti na té nejvyší úrovni jsem se pohyboval dost let a ujišťuji váás, že na evropské, ale i světové úrovni, jednat umím. Nejen jednat, ale i vyjednat.

4. 1. 2018
Ptá se: Lenka Slámová

Pane Kulhánku, Andrej Babiš chce zrušit zvýšení platů pro řidiče autobusů, ti ale na trhu nejsou, firmy je nedokáží sehnat. Považujete to za rozumný návrh?

Odpovídá: Vratislav Kulhánek

Rozhodně s tím nesouhlasím a soudím, že do toho předsedovi vlády nic není. Je to věcí dopravců, tedy zaměstnavatelů. Stát má povinnnost zajistit dopravní obslužnost.

4. 1. 2018
Ptá se: JAROSLAV

Je to velmi milé,ale bude stačít jedno kolo.Nepotřebujeme kandidáty ,kteří jsou řiťolezci EU a amíků.Jak se stavíte k humanitárnímu bombardování Jugoslávie ?

Odpovídá: Vratislav Kulhánek

Byl jsem jedním z mála, který v příslušné době bombardování Jugoslávie veřejně odsoudil. Narývat mě "řiťolezcem" mě přijde v tétoo souvislosti úsměvné. Nikdy jsem to nedělal a ani nehodlám.

4. 1. 2018
Ptá se: B. Vážka

Zaskočila mne vaše odpověď na OLAF. Vážně jste přesvědčený, že veřejnost nemá právo znát podrobnosti o tom, zda premiér nedostal padesát milionů z dotací neprávem? Vždyť by úřady kontrolované ANO (ale aha!?) mohly zveřejnit jen část zprávy a utajit pasáže, kde jsou důkazy.

Odpovídá: Vratislav Kulhánek

Možná jsme si nerozuměli. Veřejnost má samozřejmě právo vědět pravdu. Ale ctím a věřím v postup nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana.

4. 1. 2018
Ptá se: Vážka

Jaké chyby nynějšímu prezidentovi Zemanovi nejvíce vyčítáte?

Odpovídá: Vratislav Kulhánek

Že polarizuje společnost, ačkoliv při nástupu do funkce slíbil přesný opak.

4. 1. 2018
Ptá se: Jana Veselá

Zajímalo by mě, jakou hudbu máte nejraději, tipovala bych vás na klasiku. A jaká kniha vás nejvíc ovlivnila?

Odpovídá: Vratislav Kulhánek

Klaasiku mám rád, ale mým koníčkem je jazz a zejméne dixieland. Pokud se knih týká, je jich mnoho. Z českých autorů třeba Vančura nebo Čapek. V současné době se vracím v souvislosti s tzv. "Průmyslem 4.0" ke hře RUR.

4. 1. 2018
Ptá se: Luděk

Podepsal byste jako prezident zákon, který by stanovil věkovou hranici pro kandidatůru do nejvyšších ústavních funkcí max. 65 let?

Odpovídá: Vratislav Kulhánek

Není to přece otázkou věku, ale mentální a fyzické způsobilosti. A ty nelimituje číslovka udávající věk.

4. 1. 2018
Ptá se: Jan Horák

Možná už jste na to někdy odpovídal, ale zrušil by jste bezpečnostní kontroly na hradě??

Odpovídá: Vratislav Kulhánek

Zrušil bych bezpečnostní rámy a nahradil je zabezpečením proti vjezdu vozidel. Kritická místa by měly pokrýt elektronické prostředky a popřípadě připtavená zásahová jednotka.

4. 1. 2018
Ptá se: Petr

Jaké zkušenosti máte v oblasti odborného vzdělávání?

Odpovídá: Vratislav Kulhánek

V této oblasti mám poměrně rozsáhlé zkušenosti. Tématikou odborného vzdělávání se zabývám již více než 20 let. Bohužel mé úsilí se nesetkávalo s odpovídající reakcí příslušných míst. Ale naopak, systém odborného vzdělávání ve Škodě Auto by mohl být dobrým příkladem hodným následování. A na to jsem hrdý.

4. 1. 2018
Ptá se: Jana Zajíčková

Dobrý den. Co uděláte s penězi na transparentním účtu, pokud se nedostanete do druhého kola?

Odpovídá: Vratislav Kulhánek

Pokud by náhodou nějaké zbyly, byly by v souladu se zákonem převedeny na dobročinné účely. I kdyby to zákon neukládal.

4. 1. 2018
Ptá se: Petr

Dobry den. Predstavte jsi,ze jste prezident Benes v roce 1938. Podridil by jste se diktatu Mnichovske dohody??

Odpovídá: Vratislav Kulhánek

Historie patří mezi moje hobby. Pravděpodobně bych dále vyjednával. Pozice česskoslovenské armády nebyla zcela beznadějná. Podle vvývoje bych bych v případě války po odražení prvního útoku zahájil jednání o přímeří a tím bych dostal velmoci, které slíbily podporu, do situace, kdy by musely reagovat.

4. 1. 2018
Ptá se: Karolína Nová

Vážený pane Kulhánku, prezident Zeman má podporu téměř poloviny obyvatel ČR, nepřipouštíte tedy, že svůj úřad vykonává dobře?

Odpovídá: Vratislav Kulhánek

Kdybych si to myslel, asi bych nekandidoval, že? Zejména v posledních dvou letech mě velmi zklamal.

4. 1. 2018
Ptá se: Martin

Pane Kulhánku, moc Vás nechápu. Je evidentní, že reálnou šanci na úspěch nemáte. Jste navíc dost starej a po úspěšné kariéře v byznysu, takže teoreticky odpadá i snaha o zviditelnění. Tak proč to děláte? Bez frází prosím :)

Odpovídá: Vratislav Kulhánek

Věk není jen nevýhodou. Nese s sebou i mnoho zkušeností. A protože nevěřím průzkumům, které zahrnují jen omezenou skupinu respondentů, věřím, že moje šance nejsou vůbec malé. Kromě jiného položil Vám někdo v nějakém průzkumu otázku, koho byste volil? Bohužel jsem zjistil navoíc, že některé výsledky jsou předem dané. Přesto to nevzdávám.

4. 1. 2018
Ptá se: Radek

Myslíte, že jako bývalý ředitel rozumíte problémům, se kterými se potýkají obyčejní dělníci? Děkuji za odpověď

Odpovídá: Vratislav Kulhánek

Kdo jiný z kandidátů má tak blízko k dělníkům, jako já? Potvrzuje to snad i vedení volební kampaně, kdy jsem jezdil do továren a povídal si s lidmi, kteří chodí na směny. Vím dobře, co to je být dělník a znám pocit, když kolem mě procházejí nafoukaní nadřízení.

4. 1. 2018
Ptá se: Lukáš K.

Dobrý den,
pane Kulhánku, vy jste mi sympatický a můj hlas mít ve volbách pravděpodobně budete, ale moji přátelé moje nadšení z Vaší osoby příliš nesdílí. Chtěl bych jim dokázat opak. Každý, kdo se o tyto volby zajímá, tak ví, že jste vedl Škodovku a máte podporu mezi známými osobnostmi, ale moje otázka zní: "Jak se, jednou větou, odlišíte od ostatních kandidátů, větou díky které vás má smysl volit, i když průzkumy vypadají bledě?" Jsem student a obdivuji Váš smysl pro sjednocení národa. Podle mě by byl málokdo pobouřen vaším zvolením (na rozdíl od zvolení jiných kandidátů).

Odpovídá: Vratislav Kulhánek

Děkuji. Vašim známým bych rád řekl následující: Celý život se pohybuji ve fabrikách. Postupoval jsem od dělnických pozic až do nejvyšších funkcí a moje historie obsahuje nejenom důkazy o mé zodpovědnosti a smyslu pro kolektivní práci, ale i praktické výsledky.

4. 1. 2018
Ptá se: Pavlína H.

Pane Kulhánku, může podle vás pan Babiš se svými současnými problémy premiérem?

Odpovídá: Vratislav Kulhánek

Ctím presumpci neviny, přesto mám pochybnosti, že člověk musící řešit takový osobní problém se může věnovat naplno řízení státu.

4. 1. 2018
Ptá se: Karel

Dobrý den, co si myslíte o tom, že úřady vedené ANO nechtějí zveřejnit zprávu OLAF o Čapím hnízdě?

Odpovídá: Vratislav Kulhánek

Protože stejné stanovisko zaujal i nejvyšší státní zástupce, chci věřit tomu, že to je seriozní postup v souvislosti s trestním stíháním.

4. 1. 2018
Ptá se: Paulo

Čeho si ceníte na ženách?

Odpovídá: Vratislav Kulhánek

Hlavně toho, že jsou a kultivují mužskou polovinu společnosti.

4. 1. 2018
Ptá se: Sebastian

Dobrý den,

Když jsem sledoval několik debat kandidátů, byl jste mi poměrně sympatický a myslím, že i Vaše životní zkušenosti jsou odpovídající tomu co bych od prezidenta čekal. Od toho dát Vám hlas mě ale velmi silně odrazuje slosování o auto, které jste nabízel po zisku dostatečného množství podpisů. Vím že to není zakázané zákonem, ale zkrátka to na mě nepůsobilo fér, zdálo se mi že lidé Vám pak už podpisy nedávali nutně jen kvůli Vám. Proč jste myslel, že tohle je dobrý krok?

Odpovídá: Vratislav Kulhánek

Nebylo to mé rozhodnutí, ale marketingu. Vzhledem ke krátké době pro získání potřebného počtu podpisů se to jevilo jako dobrý motivační nástroj. Rozhodně nebylo úmyslem si tímto způsobem kupovat hlasy. Celkově jsme do této akce nasbírali cirka 38 000 podpisů, a přesto byl majitel vylosován.

4. 1. 2018
Ptá se: Jarmila Novotná

Jakým autem byste jezdil jako prezident?

Odpovídá: Vratislav Kulhánek

Jako bývalý šéf Škody Auto cítím jistou poťouchlost ve Vaší otázce. Jezdím Superbem, stejně tak jako předminulý i současný prezident. Myslím, že to je auto pro všechny. Navíc považuji za povinnost prezidenta jezdit v autě, které nese českou značku.

4. 1. 2018
Ptá se: Radim

Proč si myslíte, že by mělo být Euro pro nás přínosem???????? Proč si myslíte, že být občanem druhé kategorie v rámci EU je výhodné a proč odmítáte referendum?????

Odpovídá: Vratislav Kulhánek

Kupříkladu ušetřené transakční náklady, to jest částka vynaložená ppři směně měn, by mohla být věnována na platy. Navíc by každý měl okamžité srovnání olatů s přájmy v dalších zemích EU. Nevím, proč bychom se měli považovat za občany druhé kategorie. Je to jen otázka schopnosti politické reprezentace prosadit se v rámci Evropské unie. Referendum týající se vystoupení z EU nebo NATO odmítám proto, že je mnohdy referendum záležitostí spíše okamžitých emocí, než odrazem dlouhodobé vize, a tudíž lehce zmanipulovatelné.

4. 1. 2018
Ptá se: Jan Stárek

Dobrý den pane Kulhánku,
s kterým protikandidátem bystese chtěl potkat ve druhém kole voleb?

Odpovídá: Vratislav Kulhánek

Nejvíce by mi vyhovoval profesor Jiří Drahoš.

4. 1. 2018
Ptá se: Pavel

Dobrý den,
ve Škoda Auto, konkrétně ve výrobě lisovacího nářadí, to stále vypadá jak za KSČ. Externí zaměstnanci mají na 1hod/ 300 až 370kč a firmy za ně účtují 600kč/1hod. Kolik berou kmenoví zaměstnanci?? Vy si opravdu myslíte že něco lepšího dokážete? Já si to nemyslím, podle toho jak to v Škoda auto chodí.

Odpovídá: Vratislav Kulhánek

Dobrý den,
na úvod mě dovolte pozdravit všechny čtenáře Aktuálně.cz a rád bych jim dodatečně rád popřál vše dobré v roce 2018.
k položené otázce bych rád dodal, že podle vámi uváděné částky vychází hrubá mzda přes 50 000 Kč, se mi nezdá váš příjem v porovnání s ostatními výrobními podniky vůbec špatný. Předpokládám, že v částce 600 Kč jsou obsaženy sociální a zdravotní odvody (cca 32%).

 

Právě se děje

před 19 minutami

Ázerbájdžán dobyl důležité místo na jihu Náhorního Karabachu

Arménie připustila stažení jednotek Náhorního Karabachu, ovládaného arménskými separatisty, ze strategicky položeného města u hranic s Íránem. Oblast tak vojensky ovládl Ázerbájdžán, oznámila agentura Reuters s připomínkou, že ani nové příměří, zprostředkované Spojenými státy, neukončilo už měsíc pokračující boje o horskou enklávu.

Mluvčí arménského ministerstva obrany Arcrun Ovannisjan na tiskové konferenci uvedl, že etnické arménské síly ustoupily z města Kubatly (ázerbájdžánsky Qubadli), "aby se vyhnuly zbytečným ztrátám". Situace podle něj není "kritická". Ázerbájdžánská média jásají nad osvobozením oblasti, kterou po 27 let "okupovali Arméni".

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Dobrovolníků v Česku přibývá, za rok odvedli práci za více než 9 miliard

Dobrovolníci v Česku odpracovali v roce 2018 v neziskových organizacích 57 milionů hodin. Zdarma tak odvedli práci, která by měla při mediánovém výdělku hodnotu přes 9,3 miliardy korun. Proti roku 2013 je částka o 3,3 miliardy vyšší a celkový čas, který lidé dobrovolnické činnosti věnovali, se prodloužil zhruba o pětinu. Výsledky představila v úterý Jitka Fořtová z Českého statistického úřadu.

Mezi neziskové organizace řadí statistici spolky, nadace, obecně prospěšné společnosti, církevní organizace, ale i profesní komory, politické strany, zájmová sdružení firem či veřejné vysoké školy a asociace zdravotních pojišťoven. "Ve srovnání s rokem 2013 ocenění dobrovolnické práce vzrostlo o jednu třetinu," uvedla Fořtová. Podle ní se do částky promítl růst počtu odpracovaných hodin, ale také výdělků. Ty se v minulých letech zvedaly.

Dobrovolníků postupně přibývá. Při přepočtu na plné úvazky jich v roce 2014 bylo 27 661 a předloni 32 455.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Za schvalování útoku v mešitách potvrdil soud tříletou podmínku

Za schvalování teroristického útoku v novozélandském Christchurchi v úterý pražský vrchní soud potvrdil Jakubu Weingärtnerovi z Olomouce maximální možný podmíněný trest, tedy tříletý s pětiletou zkušební dobou. Uvedla to mluvčí soudu Kateřina Kolářová. Rozhodnutí, které muže uznalo vinným z podpory a propagace terorismu, je pravomocné.

Třiatřicetiletý Weingärtner přispěl loni v březnu na webu drsnysvet.cz do diskuse pod článkem nazvaným "Takto vystřílel útočník novozélandskou mešitu". Napsal "Bravo. Kam mám posílat peníze na právníky střelců?" a připojil tleskající emotikon.

Proti tříleté podmínce si podal odvolání k vrchnímu soudu jak státní zástupce, který pro muže žádal pětileté vězení, tak i Weingärtner. Seřizovač strojů se hájil tím, že je vtipálek a že svůj komentář na internetu myslel ironicky. Tvrdil také, že nekomentoval střelbu, ale svou obavu z toho, že Nový Zéland po útoku omezí držení zbraní.

Zdroj: ČTK
Další zprávy