Drahoš je Babišův kandidát, alternativou k Zemanovi jsem já, napsal čtenářům Topolánek

Domácí Domácí
Aktualizováno 2. 1. 2018 17:48
Mirek Topolánek v on-line rozhovoru se čtenáři Aktuálně.cz kritizoval současného premiéra Andreje Babiše i svého soupeře v boji o Hrad Jiřího Drahoše.
Rozhovor s Mirkem Topolánkem
Dotazovaný právě odpovídá
Mirek Topolánek bude odpovídat od 16 hodin.
Přejít k dotazům

Praha - Mirek Topolánek vstoupil do boje o Hrad jako poslední z devítky kandidátů a v předvolebních průzkumech se pohybuje za Jiřím Drahošem, který se zatím jeví jako největší soupeř současného prezidenta Miloše Zemana. Právě kandidatura bývalého předsedy Akademie věd byla jednou z motivací, proč se expremiér rozhodl na poslední chvíli do souboje o Hrad také vstoupit.

"Mou největší motivací bylo povolební chování Miloše Zemana a zcela očividná dohoda, kterou udělal s Andrejem Babišem. V momentě, kdy jsem pochopil, že pan Drahoš je vlastně druhým kandidátem Andreje Babiše," řekl Topolánek v on-line rozhovoru se čtenáři Aktuálně.cz. Drahoše kritizoval i v dalších případech. "Pokud si zkusíte odpovědět na takzvanou prezidentskou kalkulačku a dáte odpověď na všechny otázky 'nevím', tak vám nepochybně vyjde právě Jiří Drahoš," prohlásil Topolánek.

Z předvolebních průzkumů vyplývá, že Topolánek je pro řadu voličů zcela nepřijatelným kandidátem. Mohou za to především aféry, s nimiž byl v době svého vládnutí spojovaný - ať už jde o neformální setkání s vlivnými lobbisty a podnikateli v Toskánsku, či o zákulisní roli jeho tehdejšího přítele Marka Dalíka.

Jeden ze čtenářů mu také vyčítal impulzivní jednání v minulosti. "Jsem starší, zkušenější a taky vyučený. Momenty, které popisujete, byly zhruba tři a dodnes jich lituji. Nemám pocit, že bych se neuměl z vlastních chyb poučit," odpověděl Topolánek.

Necelé dva týdny před prvním kolem prezidentských voleb finišuje předvolební kampaň. Topolánek se v ní chce pokusit oslovit všechny voliče. "Ve své kampani se snažím oslovit i voliče ANO, i voliče Miloše Zemana, kteří už cítí, že Miloš Zeman nemůže svůj další mandát vykonávat plnohodnotně. I ty voliče SPD, kteří mají někdy těžce pojmenovatelné obavy z budoucnosti. Právě proto se cítím být alternativou k Zemanovi i 'Antizemanovi'," řekl.

Bývalý premiér a předseda ODS odpovídal i na otázku týkající se Evropské unie. Čtenáře zajímalo, proč se staví proti tomu, aby Česko přijala společnou měnu. "Koruna je nejstabilnější měnou regionu, a to po dlouhé dekády, a je také nejméně zadluženou měnou, a to víc jak sto let. Nemám pocit, že bychom měli spěchat," odpověděl Topolánek.

Poslechněte si Topolánkův předvolební DVTV Apel

Chci být silnou protiváhou silnému premiérovi a hájit občanské svobody, demokracii, nezávislost médií, policie, justice, říká Mirek Topolánek. | Video:

Rozhovor s Mirkem Topolánkem

Dotazovaný právě odpovídá
Mirek Topolánek bude odpovídat od 16 hodin.
Aktualizovat reportáž
2. 1. 2018
Ptá se: Tonda

Dobrý den,
obracíme se na vás, jako na jednoho z kandidátů na příštího prezidenta České republiky s dotazy na dlouhodobě neřešenou problematiku, která se dotýká statisíců občanů České republiky, žijících na Moravě.
( Sčítání lidu v roce 1991 - 1 363 313 občanů, v roce 2001 - 380 474 občanů
a v roce 2011 – 630 897 občanů, kteří se hlásí k Moravské národnosti).

Otázka č. 1)Podpořil byste zákony, které by současné krajské územně správní uspořádání se 14 kraji, obdobnými, které zavedl komunistický režim v roce 1949, transformovaly na SPOLKOVÉ USPOŘÁDÁNÍ.např. 4 spolkových zemí Čech, Moravy, Slezska a Metropolitní země Praha.Nebo které by alespoň takto redukovaly počet současných krajů?Otázka č. 2)Podpořil byste novelu Zákona č. 273/2001 Sb. o právech příslušníků národnostních menšin a o změně některých zákonů, ve které by byla moravská národnost zrovnoprávněna s národností českou?Prosím o přímou odpověď bez vytáček ... Děkuji.

Odpovídá: Mirek Topolánek

Tato země si nezaslouží územněsprávní reformu víckrát než jednou za padesát let. Je to natolik nákladné, že budeme muset s tou stávající úpravou nějakou dobu vydržet. Pokud bych to bral, jak to píšete Vy, musel bych usilovat i o ochranu valašské menšiny, protože se cítím být národností Valachem. Připadá mi to trochu jako žabomyší válka a další dělící rovina, která jen zvyšuje počet těch stávajících. Myslím, že spousta Moravanů by s pozicí menšiny nesouhlasila. Dnes jsou si všichni občané v tomto smyslu rovni, Necítím se být diskriminován. to, že používám ve svých projevech označení Češi, Moravané a Slezané respektuje historickou tradici a připadá mi v tomto smyslu dostatečné.

2. 1. 2018
Ptá se: Honza S.

Zajímalo by mě, jakým způsobem plánujete oslovovat také Zemanovu voličskou základnu. Přijde mně, že 8 z 9 kandidátů stále loví ve stejném rybníčku - tedy cca poloviny voličů, kteří Zemana nechtějí. Ale co ostatních 50% lidí, ke kterým mluví téměř výhradně prezident Zeman? Díky!

Odpovídá: Mirek Topolánek

Ve své kampani se snažím oslovit i voliče ANO, i voliče Miloše Zemana, kteří už cítí, že Miloš Zeman nemůže svůj další mandát vykonávat plnohodnotně. I ty voliče SPD, kteří mají někdy těžce pojmenovatelné obavy z budoucnosti. Právě proto se cítím být alternativou k Zemanovi i "Antizemanovi". Měli by mě volit i voliči tradičních politických stran, a tím myslím voliče pravicové i levicové. Představuji pro ně potřebnou protiváhu právě v situaci stávajícího politického aranžmá.

2. 1. 2018
Ptá se: Michaela

Dobrý den, dáte Dalíkovi milost?

Odpovídá: Mirek Topolánek

Už jsem odpovídal mnohokrát, nespadá do kategorie mých případných milostí z humanitárních či zdravotních důvodů, naštěstí.

2. 1. 2018
Ptá se: LENKA

Dobrý den, jaký jste naposledy viděl pěkný film? Jinak moc držím palce pane prezidente.

Odpovídá: Mirek Topolánek

Se synem osmý díl Star Wars a znovu s ním předtím film Dunkerk režiséra Nolana, který byl jeden z nejlepších filmů, které jsem v poslední době viděl.

2. 1. 2018
Ptá se: Michaela

Dobrý den pane Topolánku, proč jste se rozhodl kandidovat na poslední chvíli? Pro lidi v mém okolí to většinou "smrdí něčím nekalým". Přece nechcete tvrdit, že tak zásadní rozhodnutí jste učinil impulsivně? Jaká je Vaše hlavní motivace? Děkuji.

Odpovídá: Mirek Topolánek

Mou největší motivací bylo povolební chování Miloše Zemana a zcela očividná dohoda, kterou udělal s Andrejem Babišem. V momentě, kdy jsem pochopil, že pan Drahoš je vlastně druhým kandidátem Andreje Babiše, a když jsem u ostatních kandidátů necítil schopnosti a sílu se této dvojici postavit, jsem se rozhodl kandidovat takto na poslední chvíli. Nemám pocit, že by to byl handicap, vnesl jsem do kampaně skutečnou soutěž, reálná témata a reálnou alternativu.

2. 1. 2018
Ptá se: Jiří Skřivánek

Dobrý den Pane Topolánek. Úvodem mé otázky, bych Vám chtěl pogratulovat, za rychlý náskok, před kandidáty, kteří kandidaturu oznámili před Vámi.
K otázce. Jak byste zareagoval jako prezident ČR, kdyby Vás média kontaktovala, o útoku na armádu ČR, na zahraniční misi. Děkuji za odpověď.

Odpovídá: Mirek Topolánek

Naši vojáci na zahraničních misích jsou vystavováni určitému riziku permanentně Jsou to profesionálové a v rámci svého mandátu v misích musejí s tímto rizikem počítat. Choval bych se stejně jako když jsem byl premiér. Vyjel bych osobně na místo útoku, pokud by to bylo bezpečnostně možné, tak jako v Logaru, tak jako Uruzgánu. Naši vojáci si zaslouží, aby měli absolutní podporu nejvyšších reprezentantů své země.

2. 1. 2018
Ptá se: Martin ignác Sedláček

Dobrý den pane Topolánku,

mohl by jste mi prosím říci, jaká je v případě Vašeho zvolení priorita, co by jste chtěl vykonat jakožto hlava tohoto státu? Děkuji za případnou odpověď.

Odpovídá: Mirek Topolánek

Mojí absolutní prioritou je udržení polistopadového vývoje, důraz na svobodu, demokracii a rovnost před zákonem. Sluší nám i role ochránce lidských práv, jako zemi, která za posledních 100 let své novodobé státnosti byla každý druhý den nesvobodná a každý třetí den okupována. Jednoznačně prozápadní orientace a dobré vztahy se sousedy. Nejsem zvyklý se někomu klanět.

2. 1. 2018
Ptá se: Honza

Pane skoropresidente, pro odlehčení. Jak se Vám líbilo v mé rodné Sušici?

Odpovídá: Mirek Topolánek

Ze Sušice pocházejí dva členové mého týmu a nebyl to hlavní důvod mé návštěvy během kampaně. V tomto kraji se mi nesmírně líbí a jenom mě mrzí, že po revoluci nezaznamenal takový nárůst životní úrovně, jak by si blízkost s Německem zasluhovala. Dochází spíše k odlivu lidí než přílivu investic. To mě mrzí a v tomto smyslu jsem si ze Sušice odnesl toto poznání.

2. 1. 2018
Ptá se: Adelheid

Souhlasíte se vstupem Klause ml. do ODS? Je to pro tuto stranu přínos? Zdá se, že jednak stranu rozděluje, přičemž vnitrostranické spory a nejednotnost image žádné strany neprospívají, a jednak, že se tím s ,,novou" ODS spojila reminiscence prezidentské amnestie, jejíž důsledky jsou každému známy.

Odpovídá: Mirek Topolánek

VK junior má řadu názorů, s nimiž souhlasím. To, že je viditelnou a slyšitelnou menšinou v ODS a své názory prosazuje relativně militantně, mi může vadit, nicméně nechám řešení a názorovou integraci ODS na současném vedení a členech. V každé straně existuje názorový rozptyl, který je naopak starý a nutí stranu k vnitřní diskuzi. Strana, která nemá názorové rozpory, je stranou mrtvou. V tomto smyslu přeji ODS, aby byla schopna názorové rozdíly řešit a vystupovala navenek jednotně.

2. 1. 2018
Ptá se: Renata Poláková

Dobrý den,
byla bych moc ráda, kdybyste se na Hrad dostal a my snad měli prezidenta, který se nebude vysmívat demokracii. O p. Babišovi toho bylo napsáno hodně, jeho "účelovky" mě už dostávají do kolen, ale co byste dělal vy, jako prezident, kdyby se Vám dostala do rukou zpráva OLAF?
Jak byste se snažil pomoci drobným podnikatelům? Připadá Vám spravedlivé zrušení třetí a čtvrté vlny EET a ponechání těch první dvou? Je to skutečně spravedlivé narovnání podnikatelského prostředí?

Odpovídá: Mirek Topolánek

Samozřejmě není. Vážím si votum separatum pěti ústavních soudců, kteří navrhovali zrušení celého principu EET. Jsem pro to, aby se daně platily, toho lze ale dosáhnout jinými nástroji a jinými metodami než plošným postižením živnostníků a vyhnání těchto lidí na úřad práce, případně do fabrik. Šel bych spíše cestou u řemeslných živností, drobných producentů potravin a drobných výrobců zrušení daně z příjmu. Výběr je marginální a v rámci pořád platného EET bych jim tím ulehčil. Prezident ale nemůže do reálné politiky reálných řešení jakkoliv zasahovat, může o nich mluvit. Může toto téma permanentně nastolovat a konzultovat s vládou i parlamentem.

2. 1. 2018
Ptá se: Tereza Králíčková

Dobrý den. Ráda bych věděla, jak bude vypadat finále vaší kampaně?
Děkuju moc.

Odpovídá: Mirek Topolánek

Finále prvního kola je poznamenáno neúčastí Miloše Zemana, ať už ten důvod je jakýkoliv. Absolvujeme řadu debat a duelů bez jeho účasti. Duelům se vyhýbá i Jiří Drahoš. Oba ví, proč to dělají. Budeme se snažit ke konci kampaně pro první kolo motivovat naše potenciální voliče. Kampaň pro případné druhé kolo zatím neřeším.

2. 1. 2018
Ptá se: Jan Cettl

Dobrý den,

jaký je Váš názor na zvolení pana Ondráčka do čela komise pro kontrolu GIBS?

Děkuji a s pozdravem Jan cettl

Odpovídá: Mirek Topolánek

Nominace zástupců KSČM do kontrolních orgánů sněmovny pokládám za výsledek dohody s vítězným hnutí ANO a v tomto smyslu jako odpovědnost Andreje Babiše. Obecně platí, že zástupci SPD a zástupci KSČM v těchto kontrolních orgánech mohou představovat bezpečnostní riziko. Je to nicméně ve výlučném rozhodování poslanecké sněmovny, mohu nad tím pozvednout obočí, mohu to komentovat, ale to je ta vše, co s tím mohu dělat.

2. 1. 2018
Ptá se: Jirka

Potřetí píši svůj dotaz: Zúčastnil jste se oslavy 50. narozenin Martina Nejedlého (Lukoil) na Pražském hradě?
Pokud ano, proč?

Odpovídá: Mirek Topolánek

Odpověděl jsem poměrně dlouhým způsobem na svých stránkách www.mirekprezident.cz. Pokud jsem zván na narozeniny lidí, jako je Martin Nejedlý nebo třeba Karel Schwarzenberg a řada jiných, většinou pozvání přijímám. Martina Nejedlého si vážím jako volejbalisty, reprezentanta Československa v tomto sportu a člověka, se kterým jsem se čas od času setkával. Zvolené místo oslavy beru jako chybu. Nemám pocit, že v právě probíhající prezidentské kampani je něčím jiným než mým soupeřem.

2. 1. 2018
Ptá se: Dan Rajnoch

Dobrý den,

jaká si myslíte, že by měla být adekvátní hrubá mzda učitele na ZŠ po 10ti letech praxe, aby neměl tendenci utíkat do jiného oboru? Děkuji.

Odpovídá: Mirek Topolánek

35-40 tisíc.

2. 1. 2018
Ptá se: Jan

Dobrý den. Jaká knížka, kterou jste četl, nejvíce ovlivnila váš život? Děkuji.

Odpovídá: Mirek Topolánek

Je-li to kniha, tak Bible. Určitě v dobách dospívání kniha Politika pro každého od spisovatele Procházky a později to byla Druhá světová válka od W. Churchilla.

2. 1. 2018
Ptá se: TN

Dobrý den pane Topolánku, osobně mě mrzí, že je zde „blbá protievropská nálada“ a že většina politiků ze strachu o ztrátu voličů se na ní raději poveze než by se jí snažila začít měnit. Jaký je váš postoj k tomuto tématu? Co budete dělat v zájmu dobrých vztahu mezi ČR a EU? Jak budete bránit demagogickým postojům některých vrcholových politiků? Děkuji za odpověď. TN

Odpovídá: Mirek Topolánek

Není to můj problém. My nemusíme budovat vztahy s EU, my jsme jejími členy. V zájmu evropské osvícenské tradice kritického myšlení kritizujeme to, co je kritizovatelné, tedy to, co nefunguje. Jsem přítelem staré, a nikoliv nové Evropy. Nová Evropa rezignovala na kořeny, na kterých tato civilizace vyrostla, i na kořeny evropské integrace. Hlavní cíle evropské integrace byly mír a prosperita. Ne dluhy, ne terorismus. Obojí vychází z chybného přístupu evropských elit, ať se to týká nekontrolovatelné migrace nebo dluhu eurozóny. Cítím se být Evropanem, rozpad EU není v našem zájmu.

2. 1. 2018
Ptá se: Mojmír Ranný

Dobrý den pane Topolánek
Mne zajímá Váš postoj k odobř dnešního českého premiéra.
Nelíbí se mě jak se prakticky neřeší jeho prohřešky z minula a jakým nedemokratickým způsobem řeší pravomoce jeho vlady prozatím bez důvěry.

Odpovídá: Mirek Topolánek

Jmenování vlády menšinové bez deklarované důvěry poslanecké sněmovny jako vlády tzv. plnohodnotné je jednou z největších chyb Miloše Zemana v povolební situaci. Vláda se tváří a připravila programové prohlášení, jako vláda na 4 roky, a to vláda s důvěrou, v některých aspektech i s ústavní většinou (zrušení druhého kola senátních voleb.) Tak to samozřejmě není, celá hra vykazuje velmi silné znaky dohody mezi stávajícím prezidentem a předsedou hnutí ANO. Je nestandardní, nerespektuje v tomto smyslu Ústavu a její cíle a bylo by dobře, kdyby prezident Zeman nechal případný druhý pokus o sestavení vlády novému prezidentovi.

2. 1. 2018
Ptá se: Kraken

Jajý je Váš postoj k uvažované revizi tzv. církevních restitucí?

Odpovídá: Mirek Topolánek

Případné zdanění církevních restitucí je zpochybněním celé řady finančních a investičních operací, znamenala by pro příjem státu pouze jednu setinu příjmu státního rozpočtu a pro církve minus 17 procent příjmů. Pokládám případnou revizi za zpochybnění právních i investičních jistot.

2. 1. 2018
Ptá se: Jakub

Dobry den, jaky je vas nazor na to ze MF se zdraha zverejnit zpravu Olaf o capim hnizde? Dekuji

Odpovídá: Mirek Topolánek

Nová administrativa Andreje Babiše se chce nepochybně vyhnout evropské jurisdikci, a proto okamžitě vyňala projekt Čapí hnízdo z dotačních titulů. Můžeme se jen obávat, jak si s tímto problémem poradí jurisdikce česká. Ať už pánové Babiš a Faltýnek nebudou vydáni k trestnímu stíhání, nebo vyšetřování ukončí policie, nebo případ zastaví státní zastupitelství, vždy zůstane pachuť z porušení zákona a jinému přístupu a neměření stejným metrem všem občanům. Zpráva OLAFu se začerněnými osobními údaji má být veřejným dokumentem. Celá záležitost připomíná hru o čas a zametení pod koberec.

2. 1. 2018
Ptá se: Martin

Jste pro mě velmi příjemným překvapením a jediným skutečným profesionálem v těchto volbách, který by hradu velmi slušel. Bohužel to vypadá, že se rozumné hlasy tříští mezi Vás, Horáčka a Fischera a ve druhém kole bude se Zemanem Drahoš. Co byste vzkázal voličům pana Drahoše, kteří stále nechápou, že je jen druhou stranou stejné mince agenta Bureše?

Odpovídá: Mirek Topolánek

Vzkázal bych jim, že originál je lepší než plagiát. Pokud si zkusí odpovědět na tzv. prezidentskou kalkulačku a dají odpověď na všechny otázky "nevím", tak jim nepochybně vyjde právě Jiří Drahoš. Pouze deklarovaná slušnost k výkonu prezidentských pravomocí nestačí.

2. 1. 2018
Ptá se: Mgr. Dlouhý Vladimír

Volby bohužel rozhiodují lidé, kteří se v politice moc neorientují. Zajímá je jen vlastní užitek. Často jim stačí jen slib. Jak chcete tyto občany přesvědčit, že právě Vy máte mít jejich hlas.

Odpovídá: Mirek Topolánek

Snažím se dnes rozdělenou společnost obrazně řečeno na "kavárnu" (to jest lidi preferující polistopadový vývoj, svobodu, demokracii a rovný přístup k právu) a "hospodu" (lidé z malých měst, venkova, kteří vyjadřují spíše obavy o svou bezpečnost a mají strach z nemocí a chudoby a vadí jim rozhádaná politická scéna) spojit tím, že míním preferovat obě tato témata. V tomto smyslu nejsem ani Zeman, ani Antizeman. Mou nespornou výhodou je, že se dokážu pohybovat jak v diplomatickém a akademickém prostředí, tak v hospodě a bavit se i s lidmi, kteří dnes představují spíše Zemanovy voliče. Rozhodnutí bude na nich.

2. 1. 2018
Ptá se: Lumir

Dobry den,tvrdite,ze jste kompetentni pritom jste nedokazal prosadit americky radar v Brdech,skoncilo to naprostym fiaskem z ceske strany.Neni korektni tvrdit ze to zarizli Americane - podobny system je ted v Rumunsku.Co byla Vase hlavni chyba v tom,ze se to nedotahlo?

Odpovídá: Mirek Topolánek

Nemyslím si, že to byla má chyba. Až do fáze lokality v Brdech vše vyjednávaly vlády Špidly, Grosse, Paroubka. A přes příslib, který jsem od pana Paroubka dostal, se postavil po volbách proti. Neměl jsem většinu v parlamentu a na českém území v té době působili lidé spojení s ruskou rozvědkou a organizace napojené na zahraniční financování. Pro propagaci radaru jsme udělali maximum, nicméně jsme věděli, že nová Obamova administrativa tomuto projektu nepřeje. Byla to jedna z největších Obamových zahraničně-politických chyb.

2. 1. 2018
Ptá se: Eva

Věřím, že se stanete naším novým prezidentem. Kam povedou Vaše první kroky? Kterou zemi navštívíte jako první. Děkuji za odpověď.

Odpovídá: Mirek Topolánek

Návštěvu Slovenska, kterou absolvuji jako první, neberu ani jako zahraniční cestu. Je to cesta k přátelům. Postupně všechny sousední země, včetně Maďarska, a teprve potom země Evropské unie a členské země NATO. Někde v mezidobí určitě Brusel. Všechny ostatní cesty po dohodě s vládou.

2. 1. 2018
Ptá se: Martin

Dobrý den pane Tololánejk, líbí se mi, jak jste odpálkoval Zemana když se do Vás navážel kvůli Dalíkovi (já mám Dalíka, Ty máš Svobodu a Snopovou, takže to je 2:1 pro Tebe, Miloši).

Chci se zeptat, co si myslíte o ruském dluhu, který Zeman coby premiér prodal pochybné ruské firmě Falcon Capital za pouhých 20% hodnoty, čímž ČR poškodil podle tehdejšího kursu o více než 100mld korun?

Odpovídá: Mirek Topolánek

Miloš Zeman jako každý jiný politik udělal řadu chyb. To, že se vyhýbá diskuzi, tak se také vyhýbá diskuzi o těchto chybách. Můžeme jmenovat namátkou: Bamberk, IPB, Unipetrol, Mostecká uhelná společnost. Falcon patří zatím k nepojmenovaným a asi nejvýraznějším chybám období Miloše Zemana jako premiéra.

2. 1. 2018
Ptá se: David Kuna

Držím palce, věřím že to zvládnete do druhého kola a pak se proti Milošovi ukážete. Co by jako první věc, novým prezident Mirek Topolánek udělal pro své občany..? Děkuju

Odpovídá: Mirek Topolánek

Snažil bych se jednat s pěticí Juncker, Tusk, Tajani, Merkelová a Macron o smlouvě Dublin IV o negativním českém postoji. To je věc natolik akutní, že by nesnesla odkladu. Pokud by ještě nebyl podruhé jmenován nový premiér, snažil bych se tlačit politickou scénu k vládě s většinovou podporou poslanecké sněmovny. Určitě bych při jednáních s premiérem, případně ministry apeloval na zahájení důchodové reformy a tlačil bych vládu ke splnění vlastního slibu, a to jsou vyšší mzdy učitelů a navýšení rozpočtu na obranu v roce 2019.

2. 1. 2018
Ptá se: Milan

Jmenoval by jste premiérem Andreje Babiše v případě Vašeho vítězství ve volbě prezidenta,když by odcházející prezident Zeman mu dal na rozloučenou jako dárek zastavení trestního stíhání?? Zeman by si to určitě nenechal ujít jako dárek všem co ty dva nemusí..... Dík za odpověď.

Odpovídá: Mirek Topolánek

Pokud by Miloš Zeman a tak trochu logicky nerealizoval druhý pokus o sestavení vlády a nový prezident by musel řešit tuto politickou situaci, bylo by na místě pověřit vyjednáváním toho, kdo přinese většinovou podporu poslanecké sněmovny, nejlépe bez nesystémových stran. Nevylučuji, že by to mohl být opět Andrej Babiš. Jmenování premiéra by v mém podání proběhlo teprve tehdy, až bych viděl nejen deklarovanou, ale garantovanou většinu PS, speciálně v stuaci, kdy existuje několik adekvátních variant.

2. 1. 2018
Ptá se: sasa

Jak se zmeni postaveni oligarchu v CR v pripade vaseho vitezstvi?

Odpovídá: Mirek Topolánek

Vzhledem k tomu, že největší oligarcha je současně premiérem, tak to bude složité.

2. 1. 2018
Ptá se: petrph

Dobrý den, když jsem si trochu osvěžil dobu Vaší vlády, chtěl bych se zeptat, jaké další navyšování daní a poplatků budete jako případný prezident navrhovat a podporovat? Další zvyšování DPH na 30 procent, daň z příjmu z extrasupermzdy /třeba včetně zaúčtování dýchání/, zdravotní léčbu pouze za hotovostní platby a podobně? Aby lidi věděli co čeho jdou, kdyby Vás chtěli volit...

Odpovídá: Mirek Topolánek

Moje vláda byla charakteristická snižováním daní, zřejmě si ji pletete s vládou Nečasovou, případně Bohuslava Sobotky. Za mé vlády daně klesaly a příjmy rostly.

2. 1. 2018
Ptá se: Jiří

Mirku, poznal jsem Tě krátce po revoluci, vím, že Ti mohu věřit a navíc máš krásnou manželku. Hlas můj a mých blízkých máš. A teď otázka : Jaký máš názor na stávajícího slovenského prezidenta a co by sis od něho mohl převzít při výkonu funkce prezidenta jako inspiraci ?

Odpovídá: Mirek Topolánek

Andrej Kiska, který se na rozdíl ode mě dočkal od Václava Klause pojmenování marťan, svou roli nepochybně zvládl. Stejně jako já přišel z byznysu a dnes plní prezidentskou roli s velkým nadhledem a Slováci na něj mohou být hrdí. Měl jsem možnost se s ním mnohokrát potkat a je to člověk na svém místě.

2. 1. 2018
Ptá se: Tadeas Pista

Pane Topolánku, proč proboha odmítáte EURO? Jeho výhody jsou nesporné, jeho nepřijetí nás odsune na periferii. Jediný důvod ho nepřijmout je populismus v očích neinformovaných voličů.
Vy chcete aby náš stát byl na okraji EU? Vy snad chcete aby náš stát ekonomicky díky Euru nerostl a nestabilizoval se?

Mrzí mne že tak velká osobnost jako jste vy, hlásá něco co jde proti rozumu a svému přesvědčení aby se v lísal do přízně voličům.
Radši budu volit kandidáta, který si za svými dřívějšími názory stojí.
ps: navíc president žádnou přímou možnost přijetí eura do ČR nemá, tedy hlásáte něco co nebudete schopen nijak ovlivnit.

Odpovídá: Mirek Topolánek

Většina zemí eurozóny roste dnes pomaleji než země mimo eurozónu, typicky Dánsko, Švédsko, ČR. Evropská měnová unie není schopna vnutit plnění základních parametrů u většiny států a tyto jsou plněny pouze pěticí zemí. A to těch nejmenších. Představa, že bychom dnes vstoupili do evropské dluhové unie by měla všechny ekonomy děsit. Koruna je nejstabilnější měnou regionu a to po dlouhé dekády, a je také nejméně zadluženou měnou, a to víc jak sto let. Nemám pocit, že bychom měli spěchat. Daleko víc na periferii než Dánsko a Švédsko je dnes Řecko, částečně Itálie a celá řada jižních zemí, které nejsou tak obezřetné a jsou finančně plýtvavé.

2. 1. 2018
Ptá se: Karel z Modřan

Dobrý den,

vážil jsem si vás jako premiéra, ale občas mi přišlo, že nedokážete ovládnout svou prudkou povahu. Někdy jste se choval až neomaleně. Budete jako prezident, který musí reprezentovat stát, schopný tento charakterový rys zvládnout? Děkuji, KL.

Odpovídá: Mirek Topolánek

Jsme starší, zkušenější a taky vyučený. Momenty, které popisujete, byly zhruba tři a dodnes jich lituji Nemám pocit, že bych se neuměl z vlastních chyb poučit..

2. 1. 2018
Ptá se: Antonín Vaculík

Vadí mi,že nechcete euro.Vysvětlete mi proč Slovensko s eurem dosáhlo víc úspěchů než Česko ? Pokud byste souhlasil s Eurem,tak bych Vás volil.

Odpovídá: Mirek Topolánek

Slovensko po nástupu Roberta Fica a vynuceném setrvání v ERM II přijetí eura konzervovalo Dzurindovy reformy Na euro si lidé na Slovensku zvykli, přesto je pořád životní úroveň na Slovensku nižší a to v mnoha parametrech. ČR nemá podobný příběh. A obávám se, že bychom na přijetí eura ekonomicky doplatili, zejména střední a nízkopříjmové skupiny. Už jen povinnost zaplatit okamžitě 40 mld a vázat dalších 300 mld pro ty, kteří nejsou tak pracovití, spořiví a obezřetní jako Češi, by Vás měla děsit. Jedinou výhodou eura je snížení transakčních nákladů pro některé spíš nadnárodní korporace. Ty ale obchodují v eurech už dnes. Je to na přednášku, snad jen tolik.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

PSG vyhrál ve francouzské lize posedmé za sebou

Fotbalisté Paris Saint-Germain zvítězili v 9. kole francouzské ligy 3:0 v Nantes a po úvodních dvou porážkách v sezoně si připsali sedmou výhru za sebou. Úřadující mistři mají během vítězné šňůry skóre 23:1 a vedou tabulku o tři body před Lille, jež má k dobru nedělní utkání proti Lyonu.

Favorizované PSG se na hřišti patnáctého Nantes gólově prosadilo po přestávce. Skóre otevřel hned ve 47. minutě Ánder Herrera po přihrávce Kyliana Mbappého, jenž v 64. minutě zvýšil proměněným pokutovým kopem za faul na sebe. Výsledek pečetil dvě minuty před koncem po chybě domácí obrany Pablo Sarabia.

Nantes mělo šanci zkorigovat výsledek v 69. minutě díky pokutovému kopu, který ale Kaderu Bambovi chytil Keylor Navas.

před 4 hodinami

V USA odhlasovalo tři dny před volbami již přes 90 milionů lidí

Ve Spojených státech odevzdalo svůj hlas s předstihem před úterním termínem voleb již přes 90 milionů lidí. To je více než 65 procent počtu volebních lístků, které se dohromady sešly ve volbách před čtyřmi lety, napsala agentura Reuters. Uchazeči se snaží využít poslední dny kampaně k boji o poslední nerozhodnuté voliče v klíčových státech. Na veřejnosti v sobotu kromě nich a jejich viceprezidentských kandidátů vystoupila například i první dáma Melania Trumpová či bývalý prezident Barack Obama.

Zdroj: ČTK
Další zprávy