Fischer: Babišův postoj ke zprávě OLAF mě šokuje. Dítě není nároková věc, s adopcí gayi nesouhlasím

Domácí Domácí
Aktualizováno 3. 1. 2018 12:43
Kandidát na prezidenta Pavel Fischer odpovídal na dotazy čtenářů Aktuálně.cz v on-line rozhovoru.
Rozhovor s Pavlem Fischerem
Dotazovaný právě odpovídá
Pavel Fischer odpovídá od 11 hodin.
Přejít k dotazům

Praha - Diplomat a někdejší spolupracovník Václava Havla Pavel Fischer se zúčastní boje o Hrad díky senátorským podpisům. Podle svých slov se o post prezidenta chce pokusit proto, že "už nemohl přihlížet tomu, co se dělo".

Kriticky hodnotil současnou českou zahraniční politiku. "Naše republika se pod vedením Miloše Zemana dostala do nedobré společnosti východních mocností jako Rusko a Čína," napsal Fischer v on-line rozhovoru s tím, že se Česko kvůli tomu přestalo být pro zahraniční partnery čitelné.

"Zasadím se o to, aby naše kroky v zahraniční politice byly všem jasné a Česká republika měla dobrou pověst," odpověděl Fischer na dotaz, jak chce Českou republiku vrátit na mapu světa tak, jak slibuje předvolebním heslem.

Fischer současnému prezidentovi Zemanovi také vytkl, že kancléř Vratislav Mynář je stále členem jeho týmu. "Prezident by neměl slibovat něco, co sám nedodrží, a dobře si pamatuji, že Miloš Zeman sliboval, že jeho kancléř prověrku mít bude, nebo jinak končí," napsal a zároveň vyčetl vládě, že proti Zemanovi nepostupovala tvrději kvůli jeho excesům. "Je ostudné, že se tak nestalo," dodal.

Fischer také jednoznačně odmítl, že by v případě, kdy by se nedostal do druhého kola, podpořil právě Zemana.

Fischer se postavil kriticky i k premiérovi Andreji Babišovi a kauze Čapí hnízdo. "Andrej Babiš má nyní hodně co vysvětlovat všem občanům. Mimochodem, jeho aktuální postoj ke zprávě OLAF mě šokuje a považuji ho za bezprecedentní," napsal Fischer s tím, že i přesto je Babiš premiér vlády, a jako s takovým by s ním případně jednal, protože "stát je především pevnou strukturou s jasně danými pravidly, a ta si nemůžeme dovolit porušovat".

Fischer se staví negativně k adopci dětí homosexuálními páry. "Dítě totiž není nároková věc a ochrana jeho práv byla vždy pevnou součástí našeho právního řádu," napsal s tím, že v zájmu státu ale je, aby homosexuálové mohli uzavírat trvalé partnerství a měli zajištěnou rovnost před zákonem a zároveň měl partner možnost přisvojit si dítě svého protějšku.

Naopak kladně se staví k přijetí eura, které považuje za politický a ekonomický projekt, který může Česku pomoci. "Musí se tak však stát po podrobné vysvětlovací kampani, aby lidé věděli, co mohou očekávat. Příkladem může být sousední Slovensko," vysvětlil Fischer.

Více v on-line rozhovoru, kde Pavel Fischer odpovídal na dotazy čtenářů Aktuálně.cz.

Rozhovor s Pavlem Fischerem

Dotazovaný právě odpovídá
Pavel Fischer odpovídá od 11 hodin.
Aktualizovat reportáž
3. 1. 2018
Ptá se: Jan P.

Dobrý den, podpoříte v případném druhém kole Jiřího Drahoše? Děkuji

Odpovídá: Pavel Fischer

Dobrý den, pane Jane. Rozhodně bych ve druhém kole nepodpořil Miloše Zemana.

3. 1. 2018
Ptá se: Zdeněk Jankovský

Jaký je Váš názor na úmysl prezidenta Trumpa uznat Jeruzalém za hlavní město Izraele?

Odpovídá: Pavel Fischer

Dobrý den, k této otázce by mě zajímalo, jaký další krok připravuje americká diplomacie, protože důvody Trumpovy iniciativy mi přijdou nejasné.

3. 1. 2018
Ptá se: Martin Šulc

Dobrý den,
. jaké máte názory na znevýhodněné menšiny? Jak byste se stavěl k přijímání uprchlíků z válečných oblastí, k zrovnoprávnění lidí jiné orientace nebo třeba k inkluzi ve školách? Vidíte tato témata spíše jako výzvy ke zlepšení naší společnosti nebo jako nepříjemnosti, které by měly zůstat tak jak jsou?

Odpovídá: Pavel Fischer

Dobrý den, vycházím z toho, že všichni lidé jsou si rovni. Znevýhodněné menšiny či uprchlíci jsou lidé, kteří očekávají naši pomoc. Musíme však odpovědně rozlišovat, jakou pomoc kdo potřebuje. Stát může připravit záchrannou síť, ale nemůže dělat všechno.

3. 1. 2018
Ptá se: Lída

Pane Fischere, zajima me neco o vasi rodine, jste zenaty? Mate deti? Co dela vase zena?

Odpovídá: Pavel Fischer

Dobrý den, Lído, jsem ženatý už čtvrt století. Se svou ženou Klárou mám dcery Markétu, Barboru a syna Benedikta. Náš nejstarší syn Vojtěch zemřel v roce 2013, velmi nám všem chybí.

3. 1. 2018
Ptá se: Vít Mareš

Když jste pracoval pro Václava Havla, byl jste přítomen osobně jeho jednání s předními světovými politiky ? Pokud ano, se kterými nejvýznamějšími a které osobnosti ve Vás zanechali největší dojem.

Odpovídá: Pavel Fischer

Dobrý den, pane Mareši. Od roku 1999 jsem pracoval jako ředitel politického odboru Kanceláře prezidenta ČR. V této pozici jsem se setkal s americkým prezidentem Billem Clintonem, s francouzským prezidentem Jacquesem Chiracem, s britskou královnou Alžbětou, s izraelským prezidentem Šimonem Peresem, ale také s papežem Janem Pavlem II. a s dalajlámou. Také jako velvyslanec jsem se setkával s řadou státníků, s některými se ostatně setkávám dodnes, nedávno jsem třeba obědval s monackým knížetem Albertem.

3. 1. 2018
Ptá se: Pavel

...jen Vám děkuju za to, co a jak děláte. Moji přátelé Vás znají a na jejich vynikající doporučení se odvolávám, když už nějaký čas o Vás mluvím s lidmi ve svém okolí. Moc Vám přeju, abyste se stal prezidentem. Nebo sobě?

Odpovídá: Pavel Fischer

Milý Pavle, děkuji moc za podporu. Váš Pavel

3. 1. 2018
Ptá se: Tereza

Jaké je Vaše oblíbené francouzské jídlo?

Odpovídá: Pavel Fischer

Milá Terezo, francouzská kuchyně je kouzelná. V každém regionu najdete originální sýry, vína a krajové speciality. Já mám nejradši čerstvé ústřice, které si mohu vychutnat na břehu oceánu. V Savojsku nejradši jím zapékané brambory se sýrem a v Bayonne bych Vám doporučil jejich vynikající šunku. Pokud bych přišel do venkovského bistra, sedl bych si na bar, objednal dvojku červeného a nechal si namazat bagetu s máslem. Dobrou chuť!

3. 1. 2018
Ptá se: Petr Král

Dobrý den, zajímal by mě váš pohled na vztah státu a církve. Někdy mi přijde, že má pan kardinál Duka k některým politikům až příliš blízko, co si o tom myslíte vy?

Odpovídá: Pavel Fischer

Dobrý den, stát má jinou roli než církev. Obě instituce by se od sebe měly držet na uctivou vzdálenost. Měly by však umět spolupracovat a církev by občas měla mluvit prorockým hlasem a lidem nabízet důvody k naději a solidaritě.

3. 1. 2018
Ptá se: Václav

Dobrý den, rád bych se Vás zeptal ještě na jednu věc. Jako Váš podporovatel roznáším letáky a informuji lidi o mém názoru, že jste nejvhodnějším kandidátem na prezidenta. Co mě však mrzí je událost z Blanska, která je stále vytahována a kde se Vám dle mého názoru nepodařilo zcela vyjasnit vlastní postoj. Otázku bych formuloval tak, jak zajímá mne. Dokážete si představit, že by homosexuální pár v registrovaném partnerství (samozřejmně po prověření funkčnosti tohoto partnerství úřady) mohl v budoucnosti adoptovat dítě? Chápu to, že instituce klasické rodiny by neměla ztrácet na důležitosti, ale toto je dle mého názoru obdoba rodiny v jiné formě. Homosexualita není ani nemoc, ani úchylka a lidé nemohou ovlivnit, jestli jsou, nebo nejsou homosexuály, to však neznamená, že by dítěti nemohli být dobrými rodiči. Tolik dětí by pak nemuselo vyrůstat v dětských domovech, kde je o ně postaráno pouze povrchně a rodinu v žádné podobě bohužel sami nepoznají a lze jim pak těžko vštěpovat vůbec nějaké hodnoty, natož hodnoty společenské. Děkuji za vyjasnění Vašeho postoje.

Odpovídá: Pavel Fischer

Dobrý den, děkuji Vám za slova podpory. V problematice, kterou zmiňujete, je pro mne prioritní ochrana rodiny a dítěte. Dítě totiž není nároková věc a ochrana jeho práv byla vždy pevnou součástí našeho právního řádu. Podle mne je zájmem státu, aby homosexuálové spolu mohli uzavírat trvalé partnerství a měli zajištěnou rovnost před zákonem. Pokud jeden z nich do partnerství vstupuje jako rodič, jsem stoupencem přisvojení dítěte druhým partnerem. Můj názor na adopce dětí homosexuálními páry je však negativní.

3. 1. 2018
Ptá se: Flener Pavel

Jak je v právním státě bez možnosti postihu prezidenta možné, že jeho kancléř nemá 5 let předepsanou bezpečnostní prověrku a vše běží dál, jako by se nic nedělo. Občané to jasně vidí a tento fakt jim nade všechno jasně potvrzuje, že ve státě práva nežijeme a že se i nejvyšší představitel státu - prezident může chovat bez postihu jak se mu to hodí. Jak je možné, že v této věci nepodnikla proti Zemanovi nic ani jedna z parlamentních stran? Já osobně ze svých daní takové prezidenty ani poslance financovat nechci.

Odpovídá: Pavel Fischer

Prezident by neměl slibovat něco, co sám nedorží, a dobře si pamatuji, že Miloš Zeman sliboval, že jeho kancléř prověrku mít bude, nebo jinak končí. Suohlasím s vámi, že vláda mohla být mnohem tvrdší v postupu vůči prezidentovi a stejně tak se mělo o tomto i jeho ostatních excesech jednat v obou komorách parlamentu. Je ostudné, že se tak nestalo.

3. 1. 2018
Ptá se: E.Benedict

Dobrý den pane Fischere,

ve svém volebním spotu narážíte na možný odchod do zahraničí.V jakém případě by byla tato varianta aktuální?

Děkuji za odpověď a držím palce.

Odpovídá: Pavel Fischer

Dobrý den, myslel jsem to s nadsázkou, ale kolem sebe takové víceméně vážně míněné hlasy slýchám stále častěji.

3. 1. 2018
Ptá se: Antonin

Dobrý den, často se setkávám s názorem, že prezident nemá žádné pravomoci a tudíž nemůže nic ovlivnit, je dobrý jen na reprezentaci státu. Co si o tom myslíte? Jaký je úkol prezidenta a co může ovlivnit ve vnitrostátní politice?

Odpovídá: Pavel Fischer

Prezident je nejvyšší ústavní činitel a jako takový má velký vliv. Ve vnitrostátní politice by měl nastolovat témata jako např. strategický rozvoj země, dále by měl být prostředníkem mezi vládou a parlamentem, jít příkladem ostatním v respektu zákonů a v úctě k občanům i tradicím státnosti.

3. 1. 2018
Ptá se: Marta

Dobrý den, jsem z malého města na západě Čech a dozvěděla jsem se o vás až nedávno, spíše náhodou, ale vaše slova mě zaujala. Konkrétně zmínka o regionech - v těch se vážně žije jinak než v Praze a okolí. Co by mohl prezident jako vy udělat pro místa, kde se zastavil čas?

Odpovídá: Pavel Fischer

Vážená Marto, rozvoj regionů je jednou z priorit dlouhodobé strategické vize, kterou mám v hrubých rysech připravenou pro náš stát. Není totiž možné nechat rozvoj naší země pouze neviditelné ruce trhu. Rychlodráhy, dostupnost zdravotní péče, vzdělávací centra a školy se ale nepostaví za jedno volební období, je třeba, abychom začali plánovat deset, patnáct let dopředu. To je úkol nejen pro vládu a místní politiky, ale také pro prezidenta, který může být inicátorem.

3. 1. 2018
Ptá se: Jaroslava Dvořanová

Co konkrétně byste jako prezident udělal pro podporu a zlepšení situace matek samoživitelek? Děkuji za odpověď.

Odpovídá: Pavel Fischer

Dobrý den, Jaroslavo. Nemusíme rovnou měnit zákony, abychom účinně pomohli matkám. Samotného mne zarazilo, jak málo zaměstnavatelé využívají možnosti nabízet matkám práci z domova či na částečný úvazek. V tom by měly především státní a veřejnoprávní instituce jít příkladem.

3. 1. 2018
Ptá se: Jiří Kylar

Dobrý den pane Fischere,
sleduji vaši prezidentskou kampaň. Velmi mne zaujala vaše znalost nejen českého, ale i evropského prostoru nejen z pohledu diplomata, ale také ředitele zahraničního odporu v Kanceláři prezidenta republiky.. Jak byste chtěl prezentovat naši republiku v Evropě, co vnímáte jako neuralgický bod v našem vztahu k Evropské unii?
A jak byste chtěl zlepšit obraz Evropské unie u našich občanů?

Odpovídá: Pavel Fischer

Dobrý den, jako zásadní ve vztahu k Evropské unii vidím to, že o ní mluvíme způsobem, jako bychom snad ani neměli možnost eurounijní rozhodování ovlivňovat. A přitom záleží jen na naší aktivitě a schopnosti vyjednávat, jestli si její zákony ušijeme na míru, či nikoliv.

3. 1. 2018
Ptá se: Nina

Vážený pane Fischere, kdybyste vyhrál, otevřel byste zase pražský Hrad veřejnosti?

Odpovídá: Pavel Fischer

Milá Nino, to by byla jedna z prvních věcí, kterou bych udělal, a velmi rád.

3. 1. 2018
Ptá se: Kryštof

Pane Fischere, jste pro přijetí Eura?

Odpovídá: Pavel Fischer

Zdravím Vás, Kryštofe, s přijetím eura souhlasím. Euro je politický a ekonomický projekt, který nám může pomoci. Musí se tak však stát po podrobné vysvětlovací kampani, aby lidé věděli, co mohou očekávat. Příkladerm může být sousední Slovensko, kde přijetí eura napomohlo k hospodářskému růstu.

3. 1. 2018
Ptá se: Josef Paska

Ve včerejším rozhovoru s Vámi jsem si přečetl, že byste spolupracoval s Andrejem Babišem jako profesionálem. Policie žádá o jeho vydání ke stíhání. Mohl byste to prosím vysvětlit?

Odpovídá: Pavel Fischer

Vážený pane Pasko, ve včera publikovaném rozhovoru jsem odpovídal v kontextu toho, že Andrej Babiš je premiérem české vlády, a jako s takovým bych s ním samozřejmě jednal. Stát je především pevnou strukturou s jasně danými pravidly, a ta si nemůžeme dovolit porušovat - podobně, jako nemůžeme "kreativně" zacházet s ústavou. Andrej Babiš má nyní hodně co vysvětlovat všem občanům. Mimochodem, jeho aktuální postoj ke zprávě OLAF mě šokuje a považuji ho za bezprecedentní.

3. 1. 2018
Ptá se: Norbert

Dobrý den, chcete vrátit Česko na mapu sveta. Můj šestiletý syn si to na vasem plakatu precetl a ptal se, co přesně to znamená. Jak to myslíte?

Odpovídá: Pavel Fischer

Dobrý den, pane Norberte. Naše republika se pod vedením Miloše Zemana dostala do nedobré společnosti východních mocností jako Rusko a Čína, současně si jako členská země EU neustále na něco stěžujeme a nechceme plnit své závazky. Pro naše zahraniční partnery přestáváme být čitelní. Svým volebním sloganem jsem chtěl vyjádřit, že se jako prezident zasadím o to, aby naše kroky v zahraniční politice byly všem jasné a Česká republika měla dobrou pověst.

 

Právě se děje

Další zprávy