Obě předlohy ale mají ve sněmovně své odpůrce. Poslankyně ANO Zuzana Ožanová navrhovala senátní předlohu zamítnout s poukazem na to, že cyklista pod vlivem alkoholu bude nebezpečný ostatním účastníkům provozu a "může i zabít". Většina dalších poslanců, především za piráty, ale její výhrady relativizovala. Sněmovna v závěru úterního dne projednávání předlohy nedokončila. Vrátí se k ní nejdříve ve středu.
Senátní předloha má uzákonit, že cyklisté by na cyklostezkách a silnicích třetích tříd směli bez hrozby sankce řídit i v případě, pokud by měli v krvi maximálně 0,5 promile alkoholu. Podobnou toleranci k alkoholu mají například v Německu nebo v Rakousku.
Je to naprosto běžné, říká Ferjenčík
Novela tak má podle svých zastánců zabránit absurdní situaci, kdy v Rakousku smějí cyklisté popít víno, ale po přejetí hranice do Česka se vystavují finančnímu postihu. Cílem novely je mimo jiné umožnit lidem využívat vinařských cyklostezek, které cíleně vedou vinohrady a v okolí vinných sklepů, a přispět tak k rozvoji turistiky. Popotahováni policií by podle předkladatelů neměli být ani ti, kdo si dají pivo při vyjížďce na kole po venkově.
"Je naprosto běžné, že lidé si dají pivo a jedou na kole. Přestaňme kriminalizovat úplně normální chování, které nikoho neohrožuje," uvedl pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík. "Opravdu nám stojí podpora vinařů za ztráty na lidských životech," dotazovala se komunistická poslankyně Květa Matušovská.
Senátní návrh také počítá se snížením maximální pokuty pro cyklisty za porušení pravidel na 500 korun. Nyní jim hrozí až 20 000 korun.