Osobní prohlášení je jedním ze dvou zákonných způsobů, jak se může poslanec mandátu vzdát. Druhým je notářský zápis před českým notářem. Ze Spojených států Farský podle právních rozborů ministerstva spravedlnosti a Úřadu vlády složit mandát nemohl, mohlo by to vést ke zpochybnění výsledků hlasování poslanců.
Farský na plénu uvedl, že poslancem byl 11 let. Koaličnímu kabinetu Petra Fialy (ODS) popřál, ať je úspěšnou vládou, protože když bude úspěšnou vládou, budou to úspěšné roky i pro Česko.
Farský odletěl do Spojených států v polovině ledna. Předtím oznámil, že Fulbrightova komise podpořila jeho projekt a že získal prestižní stipendium. Vzdal se pozice šéfa klubu STAN, mandát si chtěl ponechat s tím, že ze zámoří případně dorazí na klíčová hlasování. Poslanecký plat chtěl posílat několika neziskovým organizacím.
Opoziční politici obvinili Farského z pohrdání voliči, ale i podle představitelů vládních stran nebylo jeho rozhodnutí správné. Farský o tom, že bude ve Spojených státech, navíc věděl již před loňskými říjnovými volbami. Po tlaku opozice, koaličních politiků a výzvě mateřského hnutí STAN se rozhodl, že na poslanecký mandát rezignuje.