Plzeňští strážníci (ne)tají pokuty

Pavel Baroch
25. 5. 2006 15:15
Plzeň - Vloni získala Plzeň prestižní cenu za otevřené poskytování informací veřejnosti. Teď o titul mohla přijít - tajila údaje o pokutách.

Kolik pokut rozdali letos strážníci lidem za kouření na zastávkách městské hromadné dopravy? A v jaké výši? Městská policie v Praze, Brně a v Olomouci tyto údaje ochotně a rychle poskytla.

Strážníci v Plzni však odmítli redakci Aktuálně.cz na otázky odpovědět.

"Vaše žádost se neslučuje se zákonem o svobodném přístupu k informacím," sdělila mluvčí plzeňské městské policie Pavla Vaníková, která má v popisu práce právě poskytování informací veřejnosti.

  • Korespondence mezi Aktuálně.cz a mluvčí strážníků - ZDE

Plzeň přitom za úplné zveřejňování veřejných zakázek na webu získala vloni první cenu v soutěži, kterou vyhlašuje občanské sdružení Otevřená společnost. Organizace v nich oceňuje největší "přátele" a "nepřátele" svobody informací mezi úřady veřejné správy.

Příběh se šťastným koncem

Stačilo ovšem, aby Aktuálně.cz o postupu plzeňských strážníků napsalo. Za týden po zveřejnění článku se ozvala mluvčí Vaníková, omluvila se a požadované informace slíbila dodat.

Podle Oldřicha Kužílka, spoluorganizátora soutěže a spoluautora zákona o svobodném přístupu k informacím, by totiž Plzeň kvůli zatajování údajů o pokutách kuřákům mohla v krajním případě o loňskou první cenu přijít.

Infobox

JAK BOJOVAT S ÚŘADY

  • Požadujete-li po úřadu informace, odvolejte se na zákon o svobodném přístupu k informacím.
  • Úřad je nemusí poskytnout, pokud by například prozradil obchodní tajemství.
  • Pokud si myslíte, že úřad vám neposkytl údaje neoprávněně, podejte odvolání. To úřad musí předat nadřízené instituci.
  • Když i ona potvrdí, že úřad postupoval podle zákona, můžete se ještě obrátit na správní soud.

"Dalo by se uvažovat o tom, že bychom jim tento titul odebrali," řekl Aktuálně.cz Kužílek, podle něhož je postup plzeňských strážníků nehorázné porušení práva.

"Jsou povinni poskytnout informace o pokutách na požádání komukoli a nejsou oprávněni zkoumat, kdo je požaduje a proč je chce," řekl Kužílek, podle něhož se stále objevují případy, kdy úřady odmítají poskytnout občanům různé údaje.

Parlament žadatelům pomohl

Aby lidé nemuseli příliš dlouho na požadovaná data čekat, schválil v únoru parlament novelu zákona o svobodném přístupu k informacím, podle níž může soud rovnou nařídit, aby byly informace poskytnuty.

Dosud se totiž mohlo stát, že i když občan spor o poskytnutí informace vyhrál, úřad mu ji i přesto mohl odepřít.

"Jsou to desítky situací, kdy úřady přes rozsudek otálejí s poskytnutím informací," řekl Kužílek.

"Úřady používají různé, mnohdy absurdní, výmluvy, které různě mění, a lidé se tak musí stále dokola soudit. Je to stejné, jako kdyby vám jednou řekli, že informaci nedají, protože včera nepršelo. A kdybyste vyhráli soud, najednou by měli jiný důvod: Nepršelo předevčírem," dodal Kužílek.

 

Právě se děje

Další zprávy