Plzeň - Plzeňská právnická fakulta na začátku tohoto týdne zahájila disciplinární řízení proti svému kritikovi Tomáši Hnetilovi.
Rada vysokých škol následně vyzvala rektorku univerzity k tomu, aby vůči děkanovi Paulymu zasáhla.
Zahájením disciplinárního řízení měl děkan prokázat hluboké nepochopení principů akademické obce i demokratického právního státu.
"Apelujeme proto na rektorku Západočeské univerzity, aby vůči děkanovi FPR ZČU účinně zasáhla a zamezila zjevnému a netolerovatelnému zneužívání disciplinárního řízení na Západočeské univerzitě k politickému boji proti těm, kteří vystupují kriticky proti krokům současného vedení FPR ZČU," píše se v prohlášení Rady vysokých škol.
Disciplinární řízení bylo podle informací serveru iDNES.cz odročeno.
Komise pouze podává návrh sankcí - definitivní rozhodnutí o Hnetilově potrestání náleží právě děkanovi Paulymu. Rozhodnout by se přitom mělo v srpnu, píše se na webu České televize.
"Bratrovražedný" boj?
Podnět k disciplinárnímu řízení podal v březnu tohoto roku předseda akademického senátu Tomáš Pezl z katedry ústavního práva.
Důvodem mělo být mimo jiné publikování stanoviska "Rozumem proti emocím", podepsaného pěti senátory a vydávaného za stanovisko studentské komory. Kvůli nesouhlasu s tímto prohlášením rezignoval senátor Martin Galáž.
Jako další z přitěžujících okolností uvádí Pezl Hnetilovo angažmá v rámci skupiny, která na pražských právech vyjednávala o možnosti dostudování plzeňských studentů na této fakultě.
Kde končí děkanovy kompetence?
"Podobné kroky byly děkanem minimálně Tomášovi Hnetilovi ze strany děkana FPR zakázány," píše Pezl.
Nakonec zmiňuje ještě Hnetilovo vystoupení v České televizi, kde - navzdory zákazu jakkoli vystupovat bez vědomí a souhlasu děkana - student prezentoval názory obsažené právě ve zmíněném stanovisku "Rozumem proti emocím".
Děkan Pauly tento podnět další den, tedy šestého března, předal předsedkyni disciplinární komise Janě Outlé.
Poté více jak tři měsíce trvalo, než na samotné disciplinární řízení došlo.
Účelové průtahy?
Tuto prodlevu si vysvětluje Lukáš Bartoň na webu Dioné (nezávislý studentský informační server Západočeské univerzity v Plzni) tak, že bylo "potřeba změnit složení disciplinární komise, což se podařilo až v květnu. Asi nikoho nepřekvapí, že novými členy jsou koordinátoři a další aktivní bojující za děkana."
Hnetila se ve svém dopise z 20. května do děkana Paulyho tvrdě opřel. Kritizuje například údajné překrucování nesouhlasného stanoviska akreditační komise s prodloužením akreditace plzeňským právům nebo ztrátu podpory ze strany vedení Západočeské univerzity.
Připomeňte si studentské protesty:
Své odvolání z kolegia děkana spolu se zahájením disciplinárního řízení vidí jako reakci na svou žádost o poskytnutí informací souvisejících s hospodařením fakulty.
Hnetila: Pauly zneužil moci a měl by odstoupit
Vzhledem k nesrovnalostem, které nalezl v materiálech o hospodaření fakulty předložených na jednání akademického senátu, žádal o poskytnutí dalších informací o hospodaření fakulty.
"Neochota vedení ke spolupráci mě donutila, abych o tyto informace požádal v souladu se zákonem o svobodném přístupu k informacím," píše Hnetila.
Své obvinění považuje za útok na akademické svobody a zneužití moci a v návaznosti na to vyzval děkana Paulyho ke zvážení jeho setrvání v této funkci.
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Kam na vysoké školy?