Ministr prodloužil akreditaci plzeňským právům o rok

ČTK ČTK
27. 6. 2012 19:23
Rozhodnutí exministra Josefa Dobeše (VV) o prodloužení akreditace do roku 2016 Fiala zrušil
Petr Fiala.
Petr Fiala. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministr školství Petr Fiala prodloužil magisterskému programu plzeňských práv akreditaci o rok, aby studentům ulehčil situaci. Fiala to řekl na  mimořádném jednání se zástupci akreditační komise a Západočeské univerzity.

Rozhodnutí exministra Josefa Dobeše (VV) o prodloužení akreditace do roku 2016 Fiala zrušil. Už dřív ministerstvo zakázalo škole přijímat nové studenty.

Akreditaci má program do října 2013. "Univerzita bude hledat způsoby, jak akreditační komisi přesvědčit, že zajistí kvalitu dostudování," uvedla šéfka komise Vladimíra Dvořáková.

Univerzita musí zajistit požadovanou kvalitu vzdělávání a případně si za rok opět podat žádost o prodloužení akreditace na dostudování. "Jde nám o ochranu studentů," dodala. Někteří studenti se hlásí na právnické fakulty v Praze, Brně a Olomouci, studium ale musí začít od počátku.

Do pětiletého programu chtěla letos plzeňská fakulta nabrat 300 studentů, zákaz přijímání označilo vedení školy za likvidační. Fakulta navíc neví, zda bude moci přijmout do prvního ročníku nové bakaláře, jichž se na tříletý obor veřejná správa hlásí přes 160 na 100 míst. Ministerstvo školství to počátkem května fakultě zakázalo, ale zároveň prodloužilo akreditaci programu o čtyři roky. ZČU podala rozklad.

Zástupci právnických fakult v Praze, Brně a Olomouci ČTK potvrdili, že se k nim snaží dostat stovky plzeňských studentů. Přestup prý ale není možný. Plzeňští studenti se mohou jen znovu přihlásit ke studiu a v lepším případě jim může být prominuta přijímací zkouška. I prominutí přijímacích zkoušek ale školy povolují pouze výjimečně.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Další vysoké školy pro vaše studium.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Světové atletice vládnou trojskokanka Rojasová a tyčkař Duplantis

Nejlepšími světovými atlety roku 2020 se stali halová světová rekordmanka v trojskoku Yulimar Rojasová a světový rekordman ve skoku o tyči Armand Duplantis. Oba v tradiční anketě Světové atletiky triumfovali poprvé.

Pětadvacetiletá Venezuelanka Rojasová v únoru v Madridu posunula halový rekord na 15,43 metru, skočila tehdy o sedm centimetrů víc než Ruska Taťjana Lebeděvová v roce 2004. Na trůnu vystřídala americkou překážkářku Dalilah Muhammadovou a navázala na úspěch jiné trojskokanky Caterine Ibargüenové, která byla nejlepší světovou atletkou roku 2018.

Jednadvacetiletý Duplantis se stal nejmladším mužským vítězem této ankety, která se vyhlašuje od roku 1988. Švédský skokan v hale dvakrát posunul světový rekord až na 618 centimetrů. Venku pak překonal 615 cm a sebral Sergeji Bubkovi nejlepší výkon pod širým nebem. Vyhrál všech šestnáct závodů, do kterých letos nastoupil. V hlavní kategorii triumfoval dva roky po ocenění pro vycházející hvězdu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy