Platil golf v Dubaji Roman? Politik doklady neukáže

Jan Němec Sabina Slonková, Jan Němec
23. 10. 2011 19:00
Podnikatelská elita a vlivný politik odjeli na golf, účty ukázat nechtějí
Pavel Suchánek na letišti po návratu z Dubaje.
Pavel Suchánek na letišti po návratu z Dubaje. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ani poté, co už i vrcholní politici začínají mluvit o tom, že z polostátního ČEZ v čele s Martinem Romanem proudily peníze do politiky, nechce vlivný šéf rozpočtového výboru sněmovny Pavel Suchánek položit na stůl důkazy, kdo letos zjara platil společný golfový výlet podnikatelské a politické smetánky do Dubaje.

Deník Aktuálně.cz tehdy zachytil Suchánka a Romana na pražském letišti v Ruzyni, když se vraceli z prodlouženého výletu ve Spojených arabských emirátech.

Spolu s nimi hráli v Dubaji golf také další byznysmeni včetně generálního ředitele Českých drah Petra Žaludy a ředitele pražského dopravního podniku Martina Dvořáka. Společnost jim dělal také pražský lobbista Roman Janoušek či spolumajitel firmy Škoda Transportation Tomáš Krsek.

Už ty doklady nemám

Všichni účastníci zájezdu od počátku trvají na tom, že jel každý za své. Důkazy ale shodně odmítli zveřejnit. A občanský demokrat Suchánek to nehodlá udělat ani teď.

"Předně: pan Schwarzenberg mluvil o tom, že je veřejné tajemství, že ČEZ platil politické strany, nemluvil o tom, že by firma platila politiky. Navíc: já si všechno platím sám a tak tomu bylo i v tomto případě," trvá na svém Suchánek.

Politik původně redakci Aktuálně.cz doložil, že jeho asistent vkládal na účet letecké společnosti půl milionu korun v hotovosti. Suchánek totiž podle svých slov zařizoval v aerolinkách Emirates letenky pro všechny účastníky zájezdu a dostal na to od nich peníze.

Tam byl i Martin Roman. Kdo platil hotel?
Tam byl i Martin Roman. Kdo platil hotel? | Foto: Ludvík Hradilek

Z dokladů nicméně nešel vyčíst původ peněz. Účty spojené s pobytem - například dokumenty z hotelu, kde opět bydleli všichni golfisté - pak odmítl ukázat úplně. Dnes říká, že by je i předložil, ale už je zlikvidoval.

"Nemám povinnost je schovávat, tak jsem je vyhodil. Prostě už je nemám," prohlásil.

Na námitku, že původně tvrdil, že hotel platil přes internet, což by šlo dohledat, Suchánek dodal: "Možná bych to mohl dohledat, ale doopravdy to s tím vůbec nesouvisí. Platil jsem si všechno sám, s Martinem Romanem nebo ČEZ to nemělo vůbec nic společného."

Ostatní účastníci zájezdu už tehdy reagovali stejně: Nic vám neukážeme, ale platil každý sám.

"Jednoznačně jsem schopen doložit, že jsem si to platil," uvedl například generální ředitel dopravního podniku Martin Dvořák. "Doklady vám ale nepředložím. Jel jsem soukromě, nejsem politik."

ODS: Udělali jsme vše, co jsme měli

Pavel Suchánek dostal za svůj výlet do Dubaje vyčiněno od svých stranických kolegů z ODS. Tím to ale skončilo. A nikdo ho k předkládání důkazů nebude tlačit ani dnes.

Moc nám to neprospívá, řekla místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová o Suchánkově kauze Dubaj.
Moc nám to neprospívá, řekla místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová o Suchánkově kauze Dubaj. | Foto: Jan Langer

"Komentovali jsme to tehdy jednoznačně, nikdo z představitelů ODS neříkal, že to považuje za správnou věc. Pak už jste opravdu na té druhé straně, kdy řeknete - je to i v jeho zájmu, protože také pan poslanec Suchánek má své voliče, chce, aby před nimi mohl vystupovat transparentně," tvrdí dnes místopředsedkyně strany Miroslava Němcová.

A jak dodává: "Myslím, že v téhle věci jsme udělali, co jsme udělat měli."

Přitom premiér a šéf ODS Petr Nečas původně tvrdil, že by Suchánek měl cestu veřejně obhájit. V praxi ho ale k tomu nikdo zjevně nenutil.

"Myslím, že pan Suchánek musí být schopen prokázat, kde a jak tyto peníze vzal. Nemyslím, že by to byla záležitost, kterou si nemůže zaplatit. Ale považuji ji za nešťastnou a pro pana Suchánka doufám i poučení, že toto je zbytečnost a chyba," prohlásil zjara premiér v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Suchánek na výletu s podnikatelskou elitou nevídí dodnes nic špatného. Jediné, co říká, že se nepovedlo, byla platba za letenky v hotovosti: "Už bych to tak neudělal. Ale to, že jsem tam jel, chyba nebyla. Na tom trvám a trvat budu až do své smrti."

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Frankfurt si v odloženém duelu EL v Salcburku zajistil postup

Fotbalisté Frankfurtu v odvetném duelu 2. kola Evropské ligy v Salcburku, jenž byl přeložen ze čtvrtka na dnešek kvůli hlášenému orkánu, remizovali 2:2 a v součtu s domácí výhrou 4:1 postoupili do osmifinále. V něm se Eintracht 12. a 19. března utká s Basilejí.

Salcburk v odloženém zápase před 29.000 diváky dvakrát vedl, ale hosté pokaždé vyrovnali a pohlídali si postup. Branky domácích vstřelili kapitán Andreas Ulmer a Jérome Onguéné, klid Frankfurtu zajistil dvěma góly André Silva.

Frankfurt se měl původně už za dva dny představit v bundeslize na hřišti Werderu Brémy, vedení ligy ale na neděli plánovaný duel kvůli nahuštěnému programu zatím na neurčito odložilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy