Smetánka byznysu a politiky hrála golf v exotice

Eliška Bártová Sabina Slonková, Eliška Bártová
24. 2. 2011 5:30
Byli mezi nimi i aktéři sporných obřích zakázek ČD a pražského dopravního podniku
Poznáváte? Šéf Českých drah Petr Žaluda.
Poznáváte? Šéf Českých drah Petr Žaluda. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - V živé paměti je ještě aféra kolem rok a půl staré společné dovolené politiků, byznysmenů a lobbistů v italském Toskánsku. A už se ukazuje, že exotické akce podnikatelské a politické smetánky nadále pokračují.

Reportéři Aktuálně.cz koncem minulého týdne zachytili na letišti v pražské Ruzyni přílet skupiny manažerů z prodlouženého výletu do Dubaje. Byli mezi nimi mimo jiné aktéři obřích kontroverzních zakázek, v nichž byly utraceny miliardy korun z veřejných peněz.

Na letišti totiž do svých vozů nasedali generální ředitel Českých drah Petr Žaluda, ředitel pražského Dopravního podniku Martin Dvořák a spolumajitel firmy Škoda Transportation Tomáš Krsek.

Právě Krskova společnost od firem Žaludy a Dvořáka, tedy společností kontrolovaných státem, respektive pražským magistrátem, miliardové klíčové zakázky získává.

Stejně jako v případě toskánské aféry zůstává i nad cestou do Dubaje nevysvětlena otázka, kdo cestu za golfem platil.

Letenky koupil poslanec

Deník Aktuálně.cz už informoval, že vedle zmíněných tří mužů byli v Dubají také vlivný šéf rozpočtového výboru sněmovny Pavel Suchánek z ODS, šéf energetického gigantu ČEZ Martin Roman či významný lobbista a policií prověřovaný přítel exprimátora Béma Roman Janoušek.

Deník Aktuálně.cz už získal výpověď politika Pavla Suchánka, že část letenek do Dubaje v ceně zhruba půl milionu korun dodal šéf ČEZu Martin Roman.

To je ale vše, co byl někdo z účastníků ochoten prozradit. Manažeři trvají na tom, že si náklady na cestu hradili sami. Doklady o tom však ani jeden z nich - Suchánka nevyjímaje - nepředložil.

"Jednalo se pouze o společný nákup letenek, které si ale platil každý sám," reagoval například Martin Roman.

Miliardy pro Krska

Pro Krskovu společnost jsou České dráhy a Dopravní podnik strategickými obchodními partnery.

Podle dřívějšího zjištění Mf Dnes mají firmy skupiny Škoda Transportation zhruba šedesátiprocentní podíl na zakázkách Českých drah. Dva měsíce před cestou do Dubaje získala například dceřinná společnost Krskovy Škody Transportation od Českých drah zakázku za 3,3 miliardy korun na dodávku 15 vlaků.

Škoda je současně také dvorním dodavatelem tramvají pro Dopravní podnik vedený Dvořákem. Do roku 2017 má dodat na 250 nových vozů za 17 miliard korun.

Právě v souvislosti s touto zakázkou už dvakrát soud konstatoval, že má antimonopolní úřad prověřit, zda nedošlo při jejím zadání ke zvýhodnění Krskovy firmy.

Tu ještě donedávna vlastnila neprůhledná skupina Appian Machinery. Loni na podzim se ale k jejímu vlastnictví přihlásili čtyři manažeři, mezi nimi Tomáš Krsek.

Účastníci zájezdu

Ani jeden z účastníků golfového výletu nevidí na společném dýchánku v Dubaji nic špatného. Stejně tak svorně odmítli předložit doklady o tom, kdo cestu skutečně uhradil.

"Jednoznačně jsem schopen doložit, že jsem si to platil," uvedl generální ředitel Dopravního podniku Martin Dvořák. "Doklady vám ale nepředložím. Jel jsem soukromě, nejsem politik."

Zároveň poznamenal, že s šéfem Škody Krskem i s kontroverzním podnikatelem Romanem Janouškem se zná dlouhá léta a do Dubaje za golfem jezdí už řadu let.

"Známe se ještě z 90. let ze sportu, lyžování, golfu, jsme stejná generace a rodinní přátelé," uvedl.

Společně trávený čas s mužem, jehož firma získává od jím vedeného podniku miliardové zakázky, nevnímá jako problém.

"Ano, znám se s člověkem, který nám dodává za miliardy techniku, o to spíš se chlubím tím, že jsem to byl já, kdo vztah se Škodovkou narovnal," říká a poukazuje na změny ve smlouvě s touto firmu na dodávku tramvají. "Jsem schopen oddělovat byznys a přátelství."

Společné nákupy

Pochybnosti o tom, zda výpravu do Dubaje neplatila právě Krskova firma, nerozptýlil ani šéf Českých drah Petr Žaluda.

"Ujišťuji vás, že své dovolené si hradím sám," reagoval v SMS zprávě. Na výzvu k předložení vyúčtování však nereagoval a ke kauze se dál odmítl vyjadřovat s tím, že šlo o soukromou akci.

 

Právě se děje

Další zprávy