Plané sliby politiků: Přijetí protikorupčních zákonů vázne

Lucie Stuchlíková Mikuláš Klang Lucie Stuchlíková, Mikuláš Klang
30. 9. 2014 14:30
Před zvolením poslanci slibovali přijmout devět zákonů Rekonstrukce státu. Po roce platí pouze dva.
Foto: Rekonstrukce státu

Praha – Před loňskými parlamentními volbami se politici předháněli v tom, kdo dříve podepíše iniciativu Rekonstrukce státu na podporu devíti protikorupčních zákonů. Když však přišla po předvolební kampani řada na činy, začali čerství poslanci couvat.

Od voleb uplynul téměř rok a ve slibované podobě byly přijaty jen dva zákony. Zbytek si politici upravují k obrazu svému nebo jejich přijetí zdržují či přímo sabotují. Vyplývá to z analýzy Rekonstrukce státu, která oznámkovala aktivitu jednotlivých stran jako ve škole.

Nelichotivé vysvědčení si vysloužila především ODS, ale i vládní strany ANO a ČSSD, které si přitom protikorupční legislativu daly i do koaliční smlouvy. Zdaleka nejhůře dopadlo hodnocení u služebního zákona. Ten sice nakonec prošel do Senátu, místo normy slibující odpolitizování státní správy však poslanci schválili značně okleštěný předpis.

"V červenci přišly TOP 09 a ODS se svými podmínkami a začaly ničit služební zákon a hnutí ANO se aktivně připojilo k této demontáži, ačkoliv se předtím podílelo s ČSSD a KDU-ČSL na tvorbě tohoto zákona," vysvětlil jeden z garantů Rekonstrukce státu a ředitel organizace Frank Bold Pavel Franc, proč vládní strany dostaly čtyřky a ODS s TOP 09, které ústupky požadovaly, dokonce pětky.

Registr smluv? Pozdě a okleštěný

Neslavně dopadlo také hnutí ANO a ČSSD při prosazování zákona o registru smluv, díky kterému by smlouvy byly platné až po zveřejnění. Zákon připravuje ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) a jeho náměstkyně Adriana Krnáčová nominovaná hnutím ANO. Přijetí zákona však vázne a návrh z pera Krnáčové navíc umožní, aby se za zveřejněnou považovala i taková smlouva, ve které jsou všechna data zakrytá.

Volební speciál 2014

Volby

Vše podstatné k říjnovým komunálním a senátním volbám najdete přehledně na speciální stránce zde >>

Někteří poslanci, především z ANO, navíc přijetí zákona blokovali ve výborech. Výsledek – čtyřka pro ANO, trojka pro sociální demokraty.

"Přestože ANO mělo řadu opatření Rekonstrukce státu v prioritách svého předvolebního programu, po volbách prioritami být přestala a ANO nebylo schopno zorganizovat efektivní přípravu zákonů. A to včetně relativně snadného zákona o zveřejňování smluv," komentoval to Franc.

"Pokud má vláda problém s tou technicky nejjednodušší věcí, tak nevíme, jak si poradí s těmi ostatními," podotknul k laxnosti politiků předseda hnutí Oživení Martin Kameník

Hnutí ANO navíc vyfasovalo ještě jednu čtyřku, a to kvůli průtahům při omezování trafik v dozorčích radách. Ačkoli se strana zavázala podpořit zákon o odborných nominacích, ministerstvo financí řízené Andrejem Babišem oznámilo, že normu vůbec nepřipraví. Místo toho přijme jen vyhlášku, kterou může kterákoli vláda zase rychle zrušit.

Stejně tak vázne příprava zákona o nejvyšším státním zastupitelství v gesci ministryně spravedlnosti Heleny Válkové (ANO) a zákon o financování politických stran. Ten mají připravit ministr vnitra Milan Chovanec s náměstkyní Krnáčovou.

NKÚ má dostat víc pravomocí. Odsouhlasí to Senát?

Zatím se tak z předvolebních slibů podařilo prosadit pouze rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu a změna jednacího řádu, která má zajistit transparentnější proces při přijímání zákonů.

"Většina stran přispěla k prosazení těchto zákonů pozitivně. Výjimku tvoří ČSSD a ODS, které plánují zablokovat rozšíření nezávislé kontroly v Senátu a již proti ní hlasovali v senátním výboru," dodává zpráva.

Rekonstrukce státu hodlá svá zjištění kromě médií zveřejnit také na letácích a rozeslat je e-mailem. Na kampaň chce upozornit také pomocí videí se známými herci. Informace by se podle nich mohly těsně před komunálními volbami dostat až do 2,3 milionu domácností.

"Řada stran v komunálních volbách slibuje transparentní hospodaření měst a obcí. Přitom se jim nepodařilo během roku schválit zákony, které by toto zprůhlednění zajistily,“ dodal Franc.

 

Právě se děje

před 58 minutami

Kaťuša končí. V elitním pelotonu ji nahradí tým Israel Academy

Tradiční cyklistická stáj Kaťuša po této sezoně skončí a místo ní se v elitní společnosti WorldTour objeví Israel Cycling Academy, za kterou závodí i český jezdec Daniel Turek. Dosud kontinentální tým koupí od Kaťuše licenci a převezme i smlouvy jedenácti jezdců. Informoval o tom server cyclingnews.com.

Kaťuša zanikne, protože přijde o dva hlavní sponzory firmu Alpecin a výrobce kol Canyon. Její nástupce Israel Academy získá mimo jiné z jezdců Němce Nilse Politta, který byl letos druhý na prestižní klasice Paříž-Roubaix. Lídrem pro etapové závody by měl být Ir Dan Martin.

Další zprávy