Plané sliby politiků: Přijetí protikorupčních zákonů vázne

Lucie Stuchlíková Mikuláš Klang Lucie Stuchlíková, Mikuláš Klang
30. 9. 2014 14:30
Před zvolením poslanci slibovali přijmout devět zákonů Rekonstrukce státu. Po roce platí pouze dva.
Foto: Rekonstrukce státu

Praha – Před loňskými parlamentními volbami se politici předháněli v tom, kdo dříve podepíše iniciativu Rekonstrukce státu na podporu devíti protikorupčních zákonů. Když však přišla po předvolební kampani řada na činy, začali čerství poslanci couvat.

Od voleb uplynul téměř rok a ve slibované podobě byly přijaty jen dva zákony. Zbytek si politici upravují k obrazu svému nebo jejich přijetí zdržují či přímo sabotují. Vyplývá to z analýzy Rekonstrukce státu, která oznámkovala aktivitu jednotlivých stran jako ve škole.

Nelichotivé vysvědčení si vysloužila především ODS, ale i vládní strany ANO a ČSSD, které si přitom protikorupční legislativu daly i do koaliční smlouvy. Zdaleka nejhůře dopadlo hodnocení u služebního zákona. Ten sice nakonec prošel do Senátu, místo normy slibující odpolitizování státní správy však poslanci schválili značně okleštěný předpis.

"V červenci přišly TOP 09 a ODS se svými podmínkami a začaly ničit služební zákon a hnutí ANO se aktivně připojilo k této demontáži, ačkoliv se předtím podílelo s ČSSD a KDU-ČSL na tvorbě tohoto zákona," vysvětlil jeden z garantů Rekonstrukce státu a ředitel organizace Frank Bold Pavel Franc, proč vládní strany dostaly čtyřky a ODS s TOP 09, které ústupky požadovaly, dokonce pětky.

Registr smluv? Pozdě a okleštěný

Neslavně dopadlo také hnutí ANO a ČSSD při prosazování zákona o registru smluv, díky kterému by smlouvy byly platné až po zveřejnění. Zákon připravuje ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) a jeho náměstkyně Adriana Krnáčová nominovaná hnutím ANO. Přijetí zákona však vázne a návrh z pera Krnáčové navíc umožní, aby se za zveřejněnou považovala i taková smlouva, ve které jsou všechna data zakrytá.

Volební speciál 2014

Volby

Vše podstatné k říjnovým komunálním a senátním volbám najdete přehledně na speciální stránce zde >>

Někteří poslanci, především z ANO, navíc přijetí zákona blokovali ve výborech. Výsledek – čtyřka pro ANO, trojka pro sociální demokraty.

"Přestože ANO mělo řadu opatření Rekonstrukce státu v prioritách svého předvolebního programu, po volbách prioritami být přestala a ANO nebylo schopno zorganizovat efektivní přípravu zákonů. A to včetně relativně snadného zákona o zveřejňování smluv," komentoval to Franc.

"Pokud má vláda problém s tou technicky nejjednodušší věcí, tak nevíme, jak si poradí s těmi ostatními," podotknul k laxnosti politiků předseda hnutí Oživení Martin Kameník

Hnutí ANO navíc vyfasovalo ještě jednu čtyřku, a to kvůli průtahům při omezování trafik v dozorčích radách. Ačkoli se strana zavázala podpořit zákon o odborných nominacích, ministerstvo financí řízené Andrejem Babišem oznámilo, že normu vůbec nepřipraví. Místo toho přijme jen vyhlášku, kterou může kterákoli vláda zase rychle zrušit.

Stejně tak vázne příprava zákona o nejvyšším státním zastupitelství v gesci ministryně spravedlnosti Heleny Válkové (ANO) a zákon o financování politických stran. Ten mají připravit ministr vnitra Milan Chovanec s náměstkyní Krnáčovou.

NKÚ má dostat víc pravomocí. Odsouhlasí to Senát?

Zatím se tak z předvolebních slibů podařilo prosadit pouze rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu a změna jednacího řádu, která má zajistit transparentnější proces při přijímání zákonů.

"Většina stran přispěla k prosazení těchto zákonů pozitivně. Výjimku tvoří ČSSD a ODS, které plánují zablokovat rozšíření nezávislé kontroly v Senátu a již proti ní hlasovali v senátním výboru," dodává zpráva.

Rekonstrukce státu hodlá svá zjištění kromě médií zveřejnit také na letácích a rozeslat je e-mailem. Na kampaň chce upozornit také pomocí videí se známými herci. Informace by se podle nich mohly těsně před komunálními volbami dostat až do 2,3 milionu domácností.

"Řada stran v komunálních volbách slibuje transparentní hospodaření měst a obcí. Přitom se jim nepodařilo během roku schválit zákony, které by toto zprůhlednění zajistily,“ dodal Franc.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

USA zařadí hnutí Antifa mezi teroristické organizace, oznámil Trump

Spojené státy zařadí krajně levicové antifašistické hnutí Antifa na seznam teroristických organizací. Na Twitteru to oznámil americký prezident Donald Trump, který Antifu viní z podílu na nynější vlně násilností vyvolané smrtí černocha George Floyda při zatýkání policií. Trump o zařazení Antify na seznam mluvil už loni po střetech extremistů v Portlandu.

Další zprávy