Pitrovi snížili trest za daňové úniky na čtyři roky

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 12. 2013 14:51
Součástí trestu je také pětiletý zákaz působení v orgánech obchodních společností.
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Odvolací Vrchní soud v Praze o rok snížil podnikateli Tomáši Pitrovi trest za daňové úniky z roku 1994. Uložil mu čtyřleté vězení, součástí trestu je také pětiletý zákaz působení ve statutárních orgánech obchodních společností a družstev.

Soud uznal vinným i Pitrova společníka Miroslava Provoda, kvůli novoroční amnestii ho však nemohl potrestat. Pitr požádá o podmíněný odklad nástupu do vězení.

"Časová vzdálenost od spáchání trestné činnosti vedla vrchní soud k závěru, že trest odnětí svobody ve výši pět let je nepřiměřeně přísný," prohlásil předseda senátu Viktor Mach. Odvolání Provoda i státní zástupkyně, která se domáhala zpřísnění trestu kvůli vysoké společenské škodlivosti činu i výši způsobené škody, soud zamítl.

Obžaloba tvrdí, že Pitr s Provodem se jako zástupci obchodní společnosti Centrum dopustili zvlášť závažného zločinu zkrácení daně pomocí fiktivních faktur na reklamní a zprostředkovatelskou činnost. Údajně tak připravili stát o 23,4 milionu korun.

Před soudem kvůli tomu poprvé stanuli už v roce 2004. Letos do případu zasáhla novoroční prezidentská amnestie, kvůli které již Provodovi vzhledem k příliš dlouhému stíhání nelze uložit trest.

Muž však trval na projednání věci a očištění svého jména, shodně jako Pitr totiž vinu odmítá. Pitra amnestie nezahrnula, protože se v minulosti skrýval před spravedlností v zahraničí.

Advokát: Prodelvy nezpůsobil Pitr

Pitrův advokát Jan Křivánek se ve čtvrtek snažil odvolací senát přesvědčit, aby podnikatele zprostil viny, případně aby mu neukládal nepodmíněný trest vězení. "Rozsudek městského soudu není odůvodněn důkazy, nese rysy překvapivosti a svévole. Navíc je naprosto opačný oproti rozsudku, který tentýž soud ve věci vynesl o rok dříve," podotkl.

Připomněl tak, že soudci dříve Pitra nepravomocně zprostili viny. Navíc argumentoval tím, že od údajného spáchání činu uplynulo už 19 let, přičemž prodlevy nezpůsobil Pitr.

Obdobný způsob obhajoby zvolili Provodův právník Josef Lžičař. Ten navíc podotkl, že pokud skutkový děj připouští více variant, musí soud přijmout variantu, která je pro obžalovaného nejpříznivější.

Na to však odvolací senát nepřistoupil. "Závěry městského soudu stran viny považuje odvolací soud za zcela správné," podotkl soudce Mach.

Kontroverzní podnikatel byl již dříve pravomocně odsouzen ke tříletému trestu vězení za vyvedení akcií potravinářských společností Setuza a Milo Surovárny ze společnosti Agrocredit a jeden daňový únik.

V roce 2007 utekl mimo republiku, v roce 2010 byl zadržen ve švýcarském Svatém Mořici a strávil dva roky ve vazbě. Soudy ho loni na podzim podmíněně propustily na svobodu a stanovily mu tříletou zkušební dobu.

Do vězení možná vůbec nepůjde

Pitr při odchodu ze soudní síně řekl, že si požádá o podmíněný odklad nástupu do vězení. Další trest, který spočívá v pětiletém zákazu působit ve statutárních orgánech firem, mu příliš nevadí. Pitr totiž podniká i v zahraničí, kde ho zákaz limitovat nebude. Při rozhovoru působil uvolněně a vtipkoval.

Pitrova osobní účast při veřejném zasedání byla překvapivá. V červenci k projednání kauzy u pražského městského soudu nedorazil s tím, že k 19 let starému případu už nemá co říct.

Vložený objekt vizuální box

"Minule jsem k soudu nepřišel a dali mi pět let vězení. To znamená, že asi nebylo správné rozhodnutí k soudu nechodit, a proto jsem dnes přišel. Vypadá to, že to pomohlo," reagoval s nadsázkou na to, že odvolací vrchní soud mu trest o rok snížil.

Pro podnikatele je roční snížení souhrnného trestu významné, může totiž znamenat to, že nakonec vůbec nepůjde do vězení. V minulosti si za mřížemi odpykal už dva a půl roku a doufá, že zbytek trestu mu soudy přemění v podmínku, se kterou by mohl zůstat na svobodě. "Když to dobře dopadne, budu žít s podmínkou dalších čtyři až pět let," odhadl.

Vazba je hrozná, přitakal Rathovi

Pitr novinářům nechtěl prozradit, v jakém oboru podniká. Na dotaz, čím se živí, odpověděl: "jako vždycky" a doplnil, že oborů jeho podnikání je mnoho. Nad otázkou, jakým oborem se tedy nezabývá, musel chvíli přemýšlet, a poté uvedl, že cestovním ruchem.

"Lidi na mě překvapivě reagují docela dobře. Nestalo se mi, že by si přede mnou někdo uplivnul," glosoval. "Žiju běžný život, samozřejmě díky finančním podmínkám ho mám trochu vylepšený. Nesbírám umění, nekupuju hrady, zámky. V létě jezdím na kole a běhám, v zimě jezdím na lyžích a běhám na běžkách. Na Mauriciu jsem nikdy nebyl, dovolené mě moc nebaví," shrnul.

V posledních letech už prý nemá obavy o svou bezpečnost. Přiznal ale, že v době, kdy byl zastřelen podnikatel František Mrázek, se bál.

Při rozhovoru Pitr zvážněl v okamžiku, kdy se otázky stočily na jeho pobyt za mřížemi. Zdůraznil, že vazba je mnohem horší než vězení.

"Ne, že bych se chtěl nějak zastávat pana doktora Ratha, ale opravdu to pak není jednoduché u toho soudu, je tam samozřejmě také velká deprese. Soustředit se na soudní stání je velice těžké," řekl v narážce na aktuální korupční kauzu exposlance Davida Ratha, který strávil ve vazbě 18 měsíců.

Pitr připomněl, že ve vazbě nemohl komunikovat s rodinou a nevídal se se svými dětmi. "Kluk za tu dobu vyrostl o 40 centimetrů, takže ho vlastně po těch dvou a půl letech ani pořádně nepoznáte," podotkl.

Také Provod si při vyprávění o svém pobytu ve vazbě vzpomněl na Ratha. "Nemůžete být s lidmi, které máte rád, a naopak jste s lidmi, s kterými se nedá vydržet. Pan Rath popsal věrně, jak to tam funguje," uvedl muž, který kvůli daňovým únikům strávil za mřížemi necelé tři roky, než byl v únoru 2010 předčasně propuštěn za dobré chování.

 

Právě se děje

Další zprávy