Obyvatel Česka ubylo, víc se jich stěhuje do zahraničí

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 12. 2013 10:02
Počet lidí, kteří se odstěhovali, převýšil počet přistěhovalců.
V Česku se rodí méně dětí. Navíc 45 % z nich se narodí mimo manželství.
V Česku se rodí méně dětí. Navíc 45 % z nich se narodí mimo manželství. | Foto: Thinkstock

Praha - Obyvatel České republiky za letošní první tři čtvrtletí ubylo. Na konci září v zemi žilo 10 513 800 lidí, tedy o 2300 méně než na konci loňského roku.

Víc lidí zemřelo, než se narodilo, a byl také vyšší počet vystěhovaných do zahraničí než přistěhovalců. Informoval o tom Český statistický ústav (ČSÚ).

Narozených dětí bylo méně i v porovnání s loňskými prvními třemi čtvrtletími, ubylo také uzavřených manželství a potratů. Naopak více se lidé rozváděli a vyšší byla také úmrtnost.

Od počátku roku do konce září přišlo v ČR na svět 80 700 dětí. To je o 1300 méně než ve stejném období loňského roku, když ubylo hlavně druhorozených dětí.

Stále více dětí se rodí mimo manželství. Za letošní tři čtvrtletí to bylo 36 300 dětí, tedy 44,9 procenta ze všech živě narozených. Zemřelých bylo proti loňským prvním třem čtvrtletím o 400 více, do konce září tak zemřelo 81 600 lidí.

Lidí se z Česka vystěhovalo více než se sem přistěhovalo již druhé čtvrtletí po sobě, uvedli statistici. Za devět měsíců počet lidí, kteří odešli do zahraničí, převýšil počet přistěhovalců o 1400.

Ve stejném období loni naopak bylo přistěhovalců o 10 100 víc než vystěhovaných.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Zeman vetuje daňový balíček, vadí mu zvýšení slevy na poplatníka

Prezident Miloš Zeman bude vetovat daňový balíček, který mimo jiné ruší superhrubou mzdu. Důvodem je především zvýšení daňové slevy na poplatníka. Zemanovi vadí také to, že navzdory dohodě není v zákoně o dani z příjmu explictině uvedena doba platnosti tohoto zákona. Na Twitteru o tom informoval mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. 

Zdroj: ČTK
před 8 minutami

Praha najímá manažery Krupauera a Grosse pro přípravu koncertního sálu

Pražský magistrát uzavře manažerskou smlouvu se dvěma externími členy komise pro stavbu koncertního sálu na Vltavské, architektem Martinem Krupauerem a Martinem Grossem, který vlastní produkční společnost a zároveň je spoluzakladatelem Spolku pro výstavbu nového koncertního sálu v Praze. Do 30. června 2021 budou připravovat projekt, pro nějž nyní vzniká studie proveditelnosti. Manažeři mají pobírat odměnu 1600 korun za hodinu, součástí jejich práce budou studijní cesty kvůli sběru informací o obdobných stavbách. Celková cena za služby obou manažerů nepřesáhne dva miliony korun.

Praha chce na podobu nové filharmonie vypsat architektonickou soutěž, konkrétní rozhodnutí o stavbě padne na základě výsledků studie proveditelnosti. Zastupitelé nedávno schválili pořízení změny územního plánu. Stavba koncertního domu se sálem pro zhruba 2000 posluchačů by podle dřívějších odhadů měla stát přibližně čtyři miliardy korun, přesnější odhad vzejde ze studie. Budova filharmonie by mohla stát v roce 2032.

Zdroj: ČTK
Další zprávy