Pitr zůstane ve vazbě, Švýcaři ho zatím nepustí

Domácí ČTK Domácí, ČTK
25. 7. 2011 17:19
Podle ministra spravedlnosti Pospíšila je šance na vydání Pitra do ČR "50 na 50"
Tomáš Pitr dostal od českých soudů za podezřelé obchody s akciemi šestiletý trest.
Tomáš Pitr dostal od českých soudů za podezřelé obchody s akciemi šestiletý trest. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Bern/Praha - Kontroverzní podnikatel Tomáš Pitr by měl zůstat ve švýcarské vazbě až do skončení vydávacího řízení. Soud o jeho odvolání proti vydání do Česka zatím nerozhodl.

Prohlásil to šéf odboru vydávání švýcarského ministerstva spravedlnosti Erwin Jenni. Vyvrátil také tvrzení curyšského právníka Christiana Reicha, podle něhož federální zákon z roku 1994 ukládá, že zadržený nemůže být ve vazbě déle než rok.

"Člověk zůstává ve Švýcarsku ve vazbě až do konce řízení. To je zásada, která je i v zákoně," uvedl Jenni. Dodal, že neví o tom, že by tomu v Pitrově případu mělo být nějak jinak.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) České televizi řekl, že podle dosavadních zkušeností by řízení mohlo trvat až tři roky. Šance na Pitrovo vydání do ČR vidí "50 na 50". Zvyšuje ji prý ale to, že švýcarské ministerstvo o vydání "rozhodlo pozitivně".

Počítat se nedá ani s tím, že by podnikatel po roce ve vazbě přešel třeba do domácího vězení. "Není to u nás obvyklé. Dělá se to jen v případě, že je riziko útěku velmi malé. V tomto případě jsme vždy uváděli, že riziko je velké," doplnil Švýcar.

Švýcarští policisté zadrželi uprchlého podnikatele loni v červenci v horském středisku Svatý Mořic. Od té doby čeká na své případné vydání do vlasti.

Čeká se na rozhodnutí soudu

Kauza Pitr

  • Pitra v roce 2006 soud v ČR pravomocně odsoudil za daňové delikty k pětiletému vězení. Podnikatel do věznice nenastoupil a od června 2007 se podle dostupných informací skrýval v cizině.
  • Loni byl pravomocně odsouzen k souhrnnému šestiletému vězení v souvislosti s podezřelými obchody s akciemi potravinářských společností Setuza a Milo Surovárny. Nejvyšší soud mu dal ale nedávno šanci na obnovení jednoho z procesů.

Pitr už dřív o propuštění z vazby žádal. Nabízel kauci 3,3 milionu švýcarských franků (nyní asi 69,7 milionu korun). Odvolal se i proti rozhodnutí o vydání.

Švýcarské ministerstvo spravedlnosti o něm rozhodlo v prosinci. Případem se zabývá spolkový trestní soud v Bellinzoně. Ani po sedmi měsících verdikt zatím nepadl.

Pokud by s rozsudkem z Bellinzony nebyl podnikatel spokojen, může se obrátit ještě k nejvyššímu švýcarskému soudu. Ten je poslední instancí. To ale Pospíšil nechtěl předjímat. Podotkl, že Česko "nemá žádné páky", jak by mohlo rozhodnutí Švýcarska a jeho justice ovlivňovat.

Ministr také řekl, že situace je nyní složitější, protože Švýcarsko není členem "evropského prostoru". Švýcarsko není v EU. "Pan Pitr ví, proč byl ve Švýcarsku a ne v Německu či Rakousku, protože to je jednotný prostor, v němž existuje řada instrumentů," dodal Pospíšil.

 

Právě se děje

Další zprávy