Praha - Městský soud v Praze opět zamítl žádost Tomáše Pitra a Miroslava Provoda na obnovení procesu, v němž byli před dvěma lety odsouzeni za daňové delikty na pět let do vězení.
Oba trvají na své nevině. Zatímco Provod je ve vězení, Pitr se trestu vyhýbá a je nejspíš v zahraničí. Kromě Pitra s Provodem byli za krácení daní z roku 1994 odsouzeni ve stejném připadu k odnětí svobody další tři muži.
Internetové České noviny připomněly, že skupina podnikatelů vymáhala po finančních úřadech vrácení daní pomocí fiktivních faktur. Ze šesti případů se jim to údajně podařilo pětkrát a stát tak připravili asi o 51 milionů korun. Pitr s Provodem se na nezákonně vyžádané dani z přidané hodnoty podle soudu obohatili o téměř 23,5 milionu korun, Pitr se navíc pokusil získat dalších téměř sedm milionů.
Soud se Pitrovou a Provodovou žádostí o obnovu procesu nezabýval poprvé. Oba podnikatelé o nové řízení požádali již v roce 2006, městský soud jim ale tehdy nevyhověl. Oba muži proti rozhodnutí podali stížnost, pražský vrchní soud ji ovšem zamítl. Nový návrh na obnovu procesu pak přišel v roce 2007.
Pitr je od loňska na útěku
Pitr sice asi v polovině roku 2007 převzal soudní výzvu, aby nastoupil do vězení, nakonec ale uprchl. Podle spekulací médií se skrývá v zahraničí. Je na něho vydán tuzemský, evropský a mezinárodní zatykač. Provod do vězení nastoupil v červnu 2007. Podle médií i dřívějšího vyjádření Provoda Pitr do vězení nenastoupil kvůli obavám o svůj život.
Pitr je spojován s potravinářskou firmou Setuza a je považován za jednoho z nejbohatších lidí v zemi. Muž, který nedostudoval strojní průmyslovou školu, začal podnikat ve dvaceti letech. Zbohatl díky obchodům s rumem. Byl spoluvlastníkem podniku Balírny, ze kterého se vyvinula dnešní Marila. V minulosti byly v Pitrově skupině i konzervárny Seliko, v roce 2003 se zajímal o tehdy krachující Union banku.
- Čtěte dále: Exekucí postižená Setuza utrží sedm miliard
Setuzu ovládla skupina lidí, kterou údajně řídil Pitr, v roce 2000 po pádu Investiční a poštovní banky. Média spekulovala o Pitrových vazbách v politice i v podsvětí. Mezi jeho i Provodovy známé a spolupracovníky patřil například zavražděný kontroverzní podnikatel František Mrázek. Pitr se angažoval i v dění kolem privatizace Unipetrolu.