Praha - Kontroverzní podnikatel Tomáš Pitr dostal za vyvedení akcií potravinářských společností Setuza a Milo Surovárny ze společnosti Agrocredit tři roky vězení. Dva roky z trestu si už ale odseděl ve vazbě.
Do verdiktu senát započítal také jeden Pitrův daňový delikt z roku 1994.
Ohledně dalších údajných daňových podvodů čeká Pitra v dohledné době obnovené hlavní líčení.
Soud zamítl Pitrovu žádost o propuštění z vazby, podle něj totiž trvá riziko podnikatelova útěku. Státní zástupce se proti rozsudku odvolal, Pitr si nechal lhůtu na rozmyšlenou.
Žalobce původně navrhoval pro Pitra trest při dolní hranici sazby, která je od pěti do deseti let vězení. Naopak Pitrovi advokáti Jan Křivánek a Daniel Tetzeli požadovali mimořádné snížení trestu.
Podle nich by dostatečným potrestáním byla podmínka, poukázali na délku trestního řízení a na to, že Pitr ve vazbě strávil už 22 měsíců.
Pondělní soudní líčení doprovázela přísná bezpečnostní opatření. Podnikatele v neprůstřelné vestě a s kuklou na hlavě přivedla do síně ozbrojená maskovaná eskorta vězeňské služby.
Po příchodu do síně kuklu Pitrovi sundali, vestu mu ponechali. Po dobu jednání u něj zůstala i ozbrojená ostraha.
Od roku 2007 se skrýval v zahraničí
Pitr byl v Česku nejprve odsouzen za podvody s daněmi, kterých se prý dopustil spolu s Miroslavem Provodem. Podle obžaloby muži vymáhali po finančních úřadech vrácení daní pomocí fiktivních faktur. V roce 2006 soudy podnikateli uložily pětileté vězení.
V dubnu však dosáhl zrušení tohoto rozsudku. Odvolací senát potvrdil jeho nárok na obnovu procesu ve většině případu. Ohledně těchto skutků tak čeká Pitra v dohledné době obnovené hlavní líčení.
Součástí pondělního rozhodnutí je pouze jedna faktura ve výši zhruba šesti milionů korun, které se obnova procesu netýká. Podle dřívějšího vyjádření podnikatelova advokáta Jana Křivánka jde o fiktivní zakázku na reklamu pro hotel Orlík.
Prohlédněte si fotografie Tomáše Pitra u soudu:
V roce 2010 dostal Pitr souhrnný šestiletý trest za to, že s Michalem Zouharem nezákonně vyvedli akcie Setuzy a Milo Surovárny. Firmě Agrocredit podle soudů způsobili škodu přesahující 700 milionů korun.
Muž sice původně v této kauze požádal o nový proces, protože byl souzen jako uprchlý, následně však žádost stáhl.
Podnikatel dostal za oba případy souhrnný šestiletý trest. Ten však byl rozhodnutím o povolení obnovy v případě daňových deliktů zrušen.
Kontroverzní podnikatel se od roku 2007 skrýval v zahraničí. V červenci 2010 byl zadržen ve švýcarském Svatém Mořici. Policie ho na počátku dubna přivezla ze Švýcarska do České republiky, jelikož stáhl tamní žádost o azyl.
Pražský vrchní soud ho poslal do vazby.