Piráti dohánějí ANO, v koalici se starosty by mohli volby vyhrát, uvádí průzkum

Domácí mka Domácí, mka
15. 11. 2020 13:05
Preference Pirátů i Starostů a nezávislých dál rostou, vyplývá z aktuálního průzkumu agentury Kantar CZ pro Českou televizi. Propad u ANO se zastavil a oproti září si hnutí polepšilo. Do sněmovny by se dostaly také ODS, SPD a TOP 09. Naopak obliba vládní ČSSD dál padá, nyní by se se třemi procenty do sněmovny nedostala, stejně jako KSČM.
Volební model Kantar CZ pro ČT
Volební model Kantar CZ pro ČT | Foto: Aktuálně.cz

ANO dál drží první místo a oproti zářijovému průzkumu stejné agentury si polepšilo o tři procentní body. Tehdejší výsledek však byl nejhorší od roku 2017. Hnutí Andreje Babiše by nyní volilo 27,5 procenta lidí.

O dva procentní body si znovu polepšili Piráti, kteří by mohli nyní dosáhnout téměř dvojnásobného výsledku oproti posledním sněmovním volbám. Průzkum jim přisuzuje 21 procent a druhé místo. Podle autorů průzkumu k Pirátům přecházejí zejména voliči ODS a ANO. Upozorňují však na to, že část sympatizantů Pirátů si není jistá, zda k volbám půjde, a reálný výsledek proto může být o něco nižší.

Roste také obliba hnutí Starostové a nezávislí, podle průzkumu by skončili třetí s 11 procenty. Je to o šest procentních bodů víc než získali ve sněmovních volbách před třemi lety. Pokud by se Piráti domluvili se STAN na koalici, mohli by podle průzkumu při současných preferencích volby vyhrát. Dohoda ale zatím dojednána není.

Pokles o tři procentní body naopak zaznamenala ODS, které průzkum přisuzuje 10,5 procenta. To je nejhorší výsledek za tři roky. TOP 09 by získala 5,5 procenta a KDU-ČSL čtyři procenta. Velká část nynějšího průzkumu však probíhala ještě před podpisem koalice těchto tří stran. Jejich předsedové se koncem října dohodli, že strany do sněmovních voleb na podzim příštího roku půjdou společně.

S devíti procenty by se do sněmovny dostalo ještě hnutí SPD, jehož podpora od září vzrostla o jeden procentní bod.

Pod pětiprocentní hranicí nutnou pro vstup do sněmovny by skončila KSČM. Znovu si pohoršila vládní ČSSD, kterou by nyní volila tři procenta lidí a její zástupci by v dolní komoře také nezasedli. Hnutí Trikolóra by získalo dvě procenta. 

Sběr dat probíhal od 19. října do 6. listopadu 2020 na reprezentativním vzorku 1200 respondentů, který odráží reálné sociodemografické rozložení společnosti podle pohlaví, věku, vzdělání či místa bydliště. Do volebního modelu vstoupilo 894 respondentů, kteří nevylučují svou účast ve volbách a nepovažují za pravděpodobné, že volbu své preferované strany změní. Statistická chyba aktuálního volebního modelu se pohybuje v rozmezí +/- 0,9 u stran s nízkým ziskem do +/- 2,9 procentního bodu u stran s vysokým ziskem.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 31 minutami

Rakety vypálené z Gazy na Izrael zabily dvě ženy

Rakety odpálené z palestinského Pásma Gazy v jihoizraelském Aškelonu zabily dvě ženy, píše agentura Reuters s odvoláním na záchranné služby. Patrně jde o první izraelské oběti přeshraničního násilí, které začalo v pondělí.

Podle webu The Times of Israel raketa v Aškelonu zasáhla rodinný dům. Jednou z obětí je podle izraelských médií 80letá žena.

Izraelské nálety v Gaze si od pondělního večera podle tamního ministerstva zdravotnictví vyžádaly životy 26 Palestinců včetně devíti dětí a ženy.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Mount Everest zdolali po roce první zahraniční horolezci, mezi nimi i bahrajnský princ

Na vrcholu nejvyšší hory světa Mount Everestu stanula v úterý skupina 12 zahraničních horolezců. Stalo se tak poprvé od chvíle, co nepálská vláda horu znovu zpřístupnila poté, co byla oblast loni uzavřena kvůli pandemii nemoci covid-19. Výskyt případů nákazy koronavirem v základním táboře z nedávné doby ale vyvolává obavy. Informovala o tom agentura Reuters.

Celkem vystoupalo na Mount Everest 38 horolezců, z čehož 12 přijelo ze zahraničí. Byl mezi nimi i bahrajnský princ Muhammad Hamad Muhammad Chalífa a dalších devět Bahrajnců, sdělila společnost Seven Summits Trek, která jejich cestu organizovala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy