Piráti dohánějí ANO, v koalici se starosty by mohli volby vyhrát, uvádí průzkum

Domácí mka Domácí, mka
15. 11. 2020 13:05
Preference Pirátů i Starostů a nezávislých dál rostou, vyplývá z aktuálního průzkumu agentury Kantar CZ pro Českou televizi. Propad u ANO se zastavil a oproti září si hnutí polepšilo. Do sněmovny by se dostaly také ODS, SPD a TOP 09. Naopak obliba vládní ČSSD dál padá, nyní by se se třemi procenty do sněmovny nedostala, stejně jako KSČM.
Volební model Kantar CZ pro ČT
Volební model Kantar CZ pro ČT | Foto: Aktuálně.cz

ANO dál drží první místo a oproti zářijovému průzkumu stejné agentury si polepšilo o tři procentní body. Tehdejší výsledek však byl nejhorší od roku 2017. Hnutí Andreje Babiše by nyní volilo 27,5 procenta lidí.

O dva procentní body si znovu polepšili Piráti, kteří by mohli nyní dosáhnout téměř dvojnásobného výsledku oproti posledním sněmovním volbám. Průzkum jim přisuzuje 21 procent a druhé místo. Podle autorů průzkumu k Pirátům přecházejí zejména voliči ODS a ANO. Upozorňují však na to, že část sympatizantů Pirátů si není jistá, zda k volbám půjde, a reálný výsledek proto může být o něco nižší.

Roste také obliba hnutí Starostové a nezávislí, podle průzkumu by skončili třetí s 11 procenty. Je to o šest procentních bodů víc než získali ve sněmovních volbách před třemi lety. Pokud by se Piráti domluvili se STAN na koalici, mohli by podle průzkumu při současných preferencích volby vyhrát. Dohoda ale zatím dojednána není.

Pokles o tři procentní body naopak zaznamenala ODS, které průzkum přisuzuje 10,5 procenta. To je nejhorší výsledek za tři roky. TOP 09 by získala 5,5 procenta a KDU-ČSL čtyři procenta. Velká část nynějšího průzkumu však probíhala ještě před podpisem koalice těchto tří stran. Jejich předsedové se koncem října dohodli, že strany do sněmovních voleb na podzim příštího roku půjdou společně.

S devíti procenty by se do sněmovny dostalo ještě hnutí SPD, jehož podpora od září vzrostla o jeden procentní bod.

Pod pětiprocentní hranicí nutnou pro vstup do sněmovny by skončila KSČM. Znovu si pohoršila vládní ČSSD, kterou by nyní volila tři procenta lidí a její zástupci by v dolní komoře také nezasedli. Hnutí Trikolóra by získalo dvě procenta. 

Sběr dat probíhal od 19. října do 6. listopadu 2020 na reprezentativním vzorku 1200 respondentů, který odráží reálné sociodemografické rozložení společnosti podle pohlaví, věku, vzdělání či místa bydliště. Do volebního modelu vstoupilo 894 respondentů, kteří nevylučují svou účast ve volbách a nepovažují za pravděpodobné, že volbu své preferované strany změní. Statistická chyba aktuálního volebního modelu se pohybuje v rozmezí +/- 0,9 u stran s nízkým ziskem do +/- 2,9 procentního bodu u stran s vysokým ziskem.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

ČNB ponechala limity pro poskytování hypoték beze změny, upozornila na nedostupnost bydlení

Česká národní banka ponechala poměr výše hypotečního úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti (LTV) na 90 procentech. Zároveň nepovažuje nyní za nezbytné další dva limity pro poskytování hypoték obnovit a ani zpřísňovat jiné parametry pro poskytování hypoték, informovala na čtvrteční tiskové konferenci.

V červnu centrální banka zrušila u posuzování žádostí o hypotéku limit pro poměr mezi měsíční splátkou veškerých úvěrů proti celkovému čistému měsíčnímu příjmu (DSTI). Předtím v dubnu zrušila limit poměru výše dluhu a čistého příjmu žadatele o úvěr (ukazatel DTI).

ČNB zároveň konstatovala, že pokračující silný růst cen nemovitostí v Česku zhoršil příjmovou dostupnost bydlení a způsobil nárůst nadhodnocení cen bydlení. Banka nadhodnocení odhaduje v průměru na 17 procent, ve vybraných lokalitách s vysokým podílem investičních bytů jde až o 25 procent.

ČNB současně nechala rezervu na ochranu úvěrového trhu, tzv. sazbu proticyklické kapitálové rezervy, pro všechny banky, spořitelní a úvěrní družstva a obchodníky s cennými papíry na 0,5 procenta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie propustila muže, který naboural do brány sídla Merkelové

Řidiče, který ve středu autem narazil do příjezdové brány sídla německé kancléřky Angely Merkelové v centru Berlína, policie ve čtvrtek propustila. Rozhodnutí zdůvodnila tím, že není důvod muže dále zadržovat. Případ kvůli politickému pozadí prověřuje kriminální policie. K motivu se nevyjádřila, muž ale podobný čin spáchal již před šesti lety, kdy rovněž najel do plotu kancléřství.

Auto 54letý muž popsal nápisy, které byly protiglobalizační. V roce 2014 měl na voze vzkaz o ochraně klimatu a také vyznání lásky. To, že za oběma událostmi stojí jeden člověk, potvrdilo ve středu ministerstvo vnitra.

Německá média bezprostředně po incidentu spekulovala, že muž se mohl potýkat s psychickými problémy. Podle policie ale převoz na psychiatrické oddělení není třeba. Při nehodě, která byla zřejmě úmyslná, se nikdo nezranil, škody na plotu i na voze jsou jen malé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy