Pilulka je levnější než rohlík. Žádné úspory ale nečekejte

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
6. 11. 2014 11:00
Nižší daň cenu léků nestlačí, vzkazují lidem farmaceutické firmy. O slevu se pacienti podělí s pojišťovnami.
Lékárna, ilustrační foto
Lékárna, ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Ceny léků na recept se sice od ledna sníží, doplatky ale většinou zůstanou stejné. Žádné velké úspory nečekejte, vzkazují lidem farmaceutické firmy. O "slevu", kterou snížení daně přinese, se totiž lidé podělí se zdravotními pojišťovnami. Nakonec si každý z nich z účtenky odečte jen půlku avizovaného pětiprocentního zlevnění.

"Pokud dnes stojí pilulky stokorunu a pojišťovna na ně lidem přispívá devadesát korun, pacient si musí sám z vlastní kapsy připlatit deset korun. Od ledna bude stát stejný přípravek pojišťovnu 87,75 koruny a pacienta 9,75 koruny," vypočítává na příkladu Josef Suchopár ze společnosti InfoPharm.

Vydělají pojišťovny

Může za to takzvaná jádrová úhrada, kterou vymyslelo ministerstvo zdravotnictví a do zákona ji prosadilo na konci roku 2011.

Jak se změní cena a úhrada léku

Lék "XY"

prodejní cena

  • nyní - 69,82 korun
  • od ledna - 69,82 korun

přirážka

  • nyní - 29,71 korun
  • od ledna - 28,42 korun

daň

  • nyní - 10,47 korun
  • od ledna - 6,98 korun

cena v lékárně

  • nyní - 110 korun
  • od ledna - 105,22 korun

úhrada pojišťovny

  • nyní - 110 korun
  • od ledna - 95,65 korun

doplatek pacienta

  • nyní - 10 korun
  • od ledna - 9,57 korun

(Zdroj: ČAFF)

"V Česku určuje úhradu, tedy částku, kterou z ceny léku lidem zaplatí pojišťovna, lékový ústav. Stanoví ale jen základ, tedy takzvanou jádrovou úhradu. Teprve k ní se potom v lékárně připočítává obchodní přirážka a daň," vysvětluje Suchopár.

Z nižší daně proto podle něj budou těžit jen zdravotní pojišťovny. A to navíc jen v případě, kdy určitý medikament hradí lidem úplně.

Podobně novinku hodnotí také šéf České asociace farmaceutických firem Emil Zörner. "Stát lidem říká, že se jim od ledna sníží výdaje za léky na předpis. To jsou ale zavádějící informace," namítá.

Pokud lidé někde ušetří, bude to jen u přípravků, které si mohou v lékárnách koupit zcela volně bez receptu.

"To ale lidé netuší. Takže jakmile po nich bude chtít v lednu lékárník stejný doplatek jako doposud, rozčílí se na něj. Nebo to budou klást za vinu farmaceutickým firmám," říká Zörner.

Česká asociace farmaceutických firem proto spustila informační kampaň. Až do pátku chce lidem u modrého stánku Apatyka 2020 na pražském náměstí Republiky vysvětlovat, jak se cena léku tvoří a proč doplácejí stále víc. Informace zveřejní také na webu Kolikstojileky.cz.

Léky levnější než pečivo

Ceny léků v Česku podle Zörnera neustále klesají. Jedna pilulka dnes podle něj stojí v průměru dokonce méně než obyčejný rohlík v samoobsluze. "Zatímco za jednu denní dávku léku dostane výrobce v průměru 1,40 koruny, za rohlík utrží 1,50 koruny," přibližuje Zörner.

Za léky ale současně platí stále méně zdravotní pojišťovny. Pacienti si proto musejí připlácet stále víc.

"Doplatky v lékárnách pro pacienty se od roku 2007 do roku 2013 statisticky zvýšily o 20,5 procenta. Úhrady ze strany pojišťoven naopak ve stejném období vzrostly jen o 3,2 procenta," vyčísluje rozdíl Zörner. Zdravotní pojišťovny ale mají podle něj svázané ruce, přidat lidem na pilulky nemohou. Musejí se řídit úhradovou regulací, kterou nastavuje lékový ústav.

 V Anglii mají nulovou sazbu

Nižší daň z přidané hodnoty na léky a knihy schválili zákonodárci v říjnu tohoto roku. Místo patnácti procent budou Češi za tyto komodity od ledna platit jen desetiprocentní sazbu.

Daňová změna se má dotknout nezbytné dětské výživy, léků včetně kontrastních látek, radiofarmak či antikoncepce. Zahrnuje i veterinární léky. Vztahovat se naopak nebude na takzvané doplňky stravy, které jsou ke koupi například v obyčejných drogeriích.

Nižší daň za léky platí i další evropské země. Pod pět procent si na dani účtují ve Španělsku, Francii a Lucembursku. Pětiprocentní sazba je v Chorvatsku, na Kypru, Litvě a v Maďarsku. Ve Velké Británii, Irsku a na Maltě si dokonce prosadili nulovou sazbu.

 

Právě se děje

Další zprávy