Laciné léky z Číny? Evropa se bude bránit, říká odborník

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
3. 7. 2014 18:40
Česko se zřejmě stane zemí, přes kterou se na evropský trh dostanou levné čínské léky. Ostatní země se budou bránit, říká Tomáš Doležal z iHeta.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Pokud chtějí čínské farmakofirmy do Česka jen proto, aby pohodlněji pronikly dál do Evropy, budou se proti tomu okolní země bránit. Takto komentuje rodící se spolupráci českých úřadů s čínskými výrobci léčiv Tomáš Doležal z organizace Institute for Health Economics and Technology Assessment (iHeta).

"Státní ústav pro kontrolu léčiv v Česku samozřejmě může pod určitým politickým či ekonomickým vlivem usnadnit vstup čínským firmám na evropský trh tím, že vůči nim bude ochotněji postupovat a že se stane referenčním státem. Nevěřím ale tomu, že by se proti tomu ostatní země nezačaly bránit," řekl Doležal.

Některé evropské státy se podle něj budou snažit před konkurencí ochránit vlastní výrobce, další se budou zajímat o kvalitu čínských pilulek. "Jednání o registraci léku je totiž zcela neveřejné. Nikdo se k výsledkům klinických studií a dalším materiálům, na základě kterých byla registrace udělena, nedostane. Stává se proto poměrně běžně, že certifikáty na účinné či pomocné látky chybí. Stává se to i firmám z regionu," vysvětluje Doležal.

Riziko: pacienti zůstanou bez léků

Řada zemí proto podle něj využije svého práva a vznese námitku – nebude s uvedením na evropský trh souhlasit. Problém budou mít podle Doležala hlavně Francie, Velká Británie nebo Maďarsko. Tedy státy, které jsou samy s farmaceutickým průmyslem spojeny.

Obavy ze vstupu laciných asijských léků na tuzemský trh ale nemá Doležal sám. Na další úskalí upozorňuje šéf České lékárnické komory Lubomír Chudoba. Čínské výrobce totiž podle něj malý český trh skutečně nezajímá. Přes razítko místního lékového ústavu jen míří dál do Evropy. "Taková spolupráce je ale pro Česko krátkozraká," varuje Chudoba.

Čínské firmy totiž mohou v počátku nasadit velmi nízké ceny a zlikvidovat tak část svých konkurentů. Pak ale z malého českého trhu zmizí a zaměří se na nějaký větší za hranicemi. "Čína dodávky pružně přesměruje jinam a čeští pacienti zůstanou bez léků," vykresluje jeden z možných scénářů Chudoba.

Větší konkurence znamená úsporu

Šéf lékárníků současně připomíná, že část nekvalitních surovin z Asie v minulosti způsobila výpadky některých medikamentů z trhu.

Společnost Česká lékárna holding, která provozuje síť lékáren Dr. Max, ale vidí naopak v další konkurenci mezi výrobci výhodu. A to především pro pacienty.

"Všude jsou kvalitní i nekvalitní výrobci a nelze samozřejmě vyloučit, že se sem pokusí dostat i ti méně dobří. Musíme se spolehnout na lékový ústav, že na registrace dohlédne. Aby se na trh léky dostaly, musí výrobce nejprve předložit patřičnou studii, která dokazuje působení na organismus," říká mluvčí společnosti Michal Petrov.

Jakmile se ale lék na trh dostane, pacient má rázem víc na výběr. "Což samozřejmě přináší úsporu," podotýká Petrov.

Do Česka míří delegace deseti čínských firem

Podle průzkumu, který síť lékáren uspořádala letos na jaře, zaplatili pacienti díky většímu výběru pilulek dokonce o třetinu peněz méně. "Jen za první čtvrtletí tohoto roku ušetřilo šedesát tisíc pacientů celkovou částku 2,28 milionu korun," upřesnil Petrov. Lidé uspořili právě díky tomu, že si místo přípravku, který jim napsal jejich lékař na recept, nechali od lékárníka vydat stejný lék od jiného výrobce. Ovšem levnější.

Čínské farmakofirmy chtějí do Evropy začít dovážet právě takové pilulky – generika, tedy levné kopie originálních patentovaných léků. Vstupní bránou se má zřejmě stát Česká republika.

"V horizontu dnů do Česka zavítá delegace více než deseti čínských farmaceutických firem," potvrdil deníku Aktuálně.cz Jaroslav Tvrdík, exministr obrany a nyní šéf dozorčí rady Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce. Které firmy to budou, prozatím Tvrdík neprozradil. Připustil ale, že se čínské firmy jen s českým trhem nespokojí. Přes razítko tuzemského lékového ústavu mají zájem proniknout i dál do Evropy.

Ostatní země mohou registraci zastavit

Podle odborníků je to skutečně možné. Předtím je ale potřeba, aby výrobce každý svůj přípravek v Unii zaregistroval. A tím doložil i kvalitu léku.

"Pokud se výrobce nechce omezit jen na trh v jedné zemi, může požádat o registraci procedurou vzájemného uznávání. V tom případě se jeden stát stane referenčním a garantuje ostatním státům, že předložená dokumentace odpovídá předepsaným standardům," vysvětluje Tomáš Doležal z iHeta. Jakmile výrobce svůj lék zaregistruje, může přípravek dál do Evropy. Pokud ovšem nevznese některá ze zemí námitku.

 

Právě se děje

Další zprávy