Američan Doug White to ale dokázal. Bezpečně navedl na přistání malý Beechcraft se čtyřmi pasažéry poté, co pilot zemřel na srdeční infarkt.
Drama se odehrálo ve více než tříkilometrové výšce. Letadlo se čtyřmi cestujícími mířil z Marco Island na Floridě do Jacksonu v Mississippi.
Dvacet minut po startu však pilot přestal odpovídat na výzvy dispečinku v Miami.
Za chvíli se ozval z rádia cizí hlas. Byl to cestující Doug White, který se s manželkou a dvěma dcerami vracel domů do Louisiany.
Hlásil, že pilot pravděpodobně zemřel a že letadlo stále stoupá. Než upadl do bezvědomí, pilot stačil ještě přepnout na autopilota.
Drama ve třech kilometrech
"Vypněte autopilota a klesněte do 1500 metrů. Zachovejte klid, navedeme vás na letiště," radili letoví kontroloři. Poté mu vysvětlili, co všechno má udělat.
Po celou dobu letu White zůstal klidný. Jen před přistáním si prý nebyl úplně jistý. "Pokud vůbec přistanu, mám jenom pustit plyn?" ptal se.
Přistání se mu však podařilo a letištní personál ho uvítal potleskem.
White se přiznal, že vlastní pilotní licenci a má nalétáno asi 130 hodin s malou jednomotorovou cessnou. Nikdy však neřídil větší a rychlejší Beechcraft, který má motory dva.
Rozdíl mezi oběma stroji je podle expertů velký. "Turbovrtulové letadlo přistává možná ve větší rychlosti, než jakou kdy letěl v cessně," vysvětlil pro CNN mluvčí leteckého dispečinku Steve Wallace.
"Není to jako řídit auto," řekl mluvčí bezpečnosti letového provozu Alex Caldwell. "Byl to opravdový velikonoční zázrak," dodal.