"Piklení" u Zemana: Škromach předběhl Sobotku

Martina Machová Martina Machová
4. 2. 2013 17:06
Budoucí prezident Miloš Zeman pokračuje v sérii schůzek s politiky
Zdeněk Škromach.
Zdeněk Škromach. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Zatímco předseda nejsilnější parlamentní strany Bohuslav Sobotka na svou první návštěvu u nově zvoleného prezidenta teprve čeká, část vedení ČSSD udržuje se svým někdejším šéfem Milošem Zemanem čilé kontakty již nyní.

V pondělí v pravé poledne se na "přátelskou a neformální" schůzku s budoucí hlavou státu vydal místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach.

"Dnes několik zajímavých setkání. Nový týden začíná dobře. Vláda se kymácí a předsjezdové piklení začalo," napsal si k tomu na svůj facebookový profil.

Při příjezdu uvedl, že tématem jednání budou politické otázky. "Zvolení pana Zemana prezidentem se sociální demokracií neudělá vůbec nic," reagoval na dotazy novinářů.

Po pátku, kdy Zeman jednal se zástupci kanceláře Hradu, pokračuje úřadování budoucího prezidenta na dohled sídla českých prezidentů v jeho kanceláři v Loretánské ulici.

Na šéfa Lidového domu vyšel termín až v polovině týdne. "S novým prezidentem se sejdu ve středu v 16.30," sdělil Aktuálně.cz Bohuslav Sobotka, tedy den po oficiálním setkání s končícím prezidentem Václavem Klausem a premiérem Petrem Nečasem.

Miloš Zeman při oslavách svého vítězství v prezidentských volbách.
Miloš Zeman při oslavách svého vítězství v prezidentských volbách. | Foto: Ludvík Hradilek

Škromach není přitom prvním příznivcem Miloše Zemana v ČSSD, který se za budoucím prezidentem vydal.

Místopředsedkyně socialistů Marie Benešová se Zemanem slavila vítězství v prezidentském klání již během druhého kola voleb, v pátek strávil v Zemanově kanceláři více než hodinu vlivný pražský socialista Petr Hulinský. Se Zemanem přišel jednat i přední pražský lobbista ČSSD a právník Miroslav Jansta.

Marie Benešová se setkala se Zemanem i v pondělí. Při odchodu prozradila, že se se svým bývalým spolustraníkem bavila o budoucnosti levice. Jako Zemanovu preferenci uvedla sjednocení levicových stran po slovenském vzoru, kde je hegemonem SMER premiéra Roberta Fica. 

Benešová rovněž uvedla, že se nebrání spolupráci se SPOZ, kterou Zeman pomáhal zakládat a jíž je čestným předsedou.

"Pokud jsou tam průsečíky, třeba majetková přiznání," dodala s tím, že právě otázku majetkových přiznání se Zemanem řešila podrobněji.

Dalším tématem schůzky pak bylo doplnění Ústavního soudu. "I o jménech se radil. On má asi představu, doktor Rychetský taky a teď se ty představy kloubí," uvedla. Konkrétní jména říci odmítla s tím, že by se jednalo o "polibek smrti". Naopak o blížícím se sjezdu ČSSD se podle vlastních slov s budoucím prezidentem příliš nebavila.

Pořadí hostí v celku pravdivě odráží vztahy, jaké mezi budoucím prezidentem a jeho bývalou stranou panují. Bohuslav Sobotka totiž patří mezi poslance ČSSD, které Zeman viní z prohry v druhém kole parlamentních prezidentských voleb před deseti lety.

Zeman sice na otázky ohledně svého vlivu v ČSSD odpovídá, že se vměšovat do záležitostí ČSSD nehodlá, návštěvy předních sociálních demokratů v Loretánské ulici ovšem značí, že o dění ve své bývalé straně je nejméně zpraven.

Jeho zvolení pak posílilo pozice jeho příznivců v rámci ČSSD. V březnu se totiž koná volební sjezd ČSSD. Ten vybere tým, který ji má dovést zpět do Strakovy akademie.

Agentura ČTK pak citovala předsedu SPOZ Vratislava Mynáře, který uvedl, že Zeman se odmítá sejít s představiteli LIDEM v čele s Karolínou Peake, protože strana vznikla až v průběhu volebního období a "neprošla peklem voleb".

 

Právě se děje

Další zprávy