Zeman úřadoval: Jednal s Weiglem, Hulinským i Janstou

Martina Machová Martina Machová
1. 2. 2013 18:38
Co přesně u Zemana řešili poslanec ČSSD Hulinský či lobbista Jansta, není jasné
Miloš Zeman.
Miloš Zeman. | Foto: Reuters

Praha - Nastupující prezident Miloš Zeman zahájil ve své kanceláři v Loretánské ulici na Hradčanech sérii schůzek s vedoucími pracovníky Kanceláře prezidenta republiky a Správy Pražského hradu.

Před jedenáctou hodinou dorazili za Zemanem kancléř Václava Klause Jiří Weigl a šéf Správy Pražského hradu Ivo Velíšek.

"Hodláme se bavit o Kanceláři prezidenta republiky a o úkolech, které nás čekají v souvislostech s jeho nástupem do funkce," řekl dosluhující kancléř. Na dotaz Aktuálně.cz, zda Zemanovi nese i jména těch, kteří stejně jako on odejdou spolu s Václavem Klausem, neodpověděl.

Jejich společná schůzka trvala přibližně hodinu a půl. "Výsledky uvidíte v reálu," nechtěl Weigl její výsledek podrobně komentovat, když odjížděl.

Zeman dorazil se svým tajemníkem Jaroslavem Hlinovským krátce před půl jedenáctou. "Mám setkání s pracovníky Kanceláře prezidenta republiky," řekl Zeman při příjezdu. "Jsem stále stejně krásný, nezměnil jsem se," glosoval zájem fotografů.

Po odchodu Weigla a Velíška opustil kancelář i Zeman se svým týmem a odjel na oběd. Novinářům jen zopakoval, že jednali o schématu nové prezidentské kanceláře a podrobnostech inaugurace. Na dotaz, jak se na ni připravuje, uvedl, že si již píše svůj inaugurační projev.

Odpoledne pokračoval Zeman ve schůzkách s klíčovými zaměstnanci Hradu. V půl třetí přišel na konzultace šéf prezidentského protokolu Jindřich Forejt. Po zhruba hodině odešel s tím, že otázky mají novináři směřovat na tým Miloše Zemana.

Věnečky pro tým

Tým budoucího prezidenta se začal scházet již kolem desáté. Jako první přijel předseda strany SPOZ Vratislav Mynář. Nesl krabici se zákusky, novinářům řekl, že jde o věnečky, které míní rozdat před jednáním kolegům.

Uvedl, že veškeré schůzky se během pátku odehrají právě v kanceláři volebního týmu. "Pojď, předsedo," odváděl jej z hloučku novinářů další vlivný muž Zemanovců, mimo jiné zástupce ropné společnosti Lukoil v Česku Martin Nejedlý.

Jiří Weigl odjíždí z jednání s Milošem Zemanem.
Jiří Weigl odjíždí z jednání s Milošem Zemanem. | Foto: Martina Machová

Do Loretánské zavítal i šéf českého sportu a lobbista blízký ČSSD Miroslav Jansta. "Měl jsem osobní schůzku. Popřál jsem mu a pak jsem tam seděl se štábem," komentoval svou přítomnost bez dalších podrobností.

Jen pro připomenutí - Jansta v devadesátých letech spolupracoval s právníkem Vladimírem Zavadilem, který podal pomlouvačný inzerát na Karla Schwarzenberga v den druhého kola voleb.

"Dvanáct let u mne není. Já jsem to ani nevěděl, byl jsem na chalupě a zjistil jsem to z internetu. Když bych to dával, tak bych to nedával takto," komentoval možné spojení se svým bývalým spolupracovníkem.

Vedle pracovních návštěv se míhají v Zemanově kanceláři i gratulanti. S budoucím prezidentem a svým stranickým šéfem se byla pozdravit například sociální demokratka Milada Emmerová, která před krajskými volbami zvažovala, že by za Zemanovce kandidovala. Po nátlaku Lidového domu ovšem ze záměru sešlo a bývalá ministryně zdravotnictví nakonec usedla v barvách ČSSD v Senátu.

Ze sociálních demokratů se pak v Loretánské ulici objevil i někdejší šéf pražské ČSSD, dnes poslanec Petr Hulinský. "Jdu pogratulovat panu Zemanovi ke zvolení," uvedl. Po více jak hodině odcházel s úsměvem. "Byl jsem jen krátce poblahopřát," zopakoval. Na dotaz, co mu na gratulaci trvalo hodinu, odvětil: "To se vám jenom zdá."

Krátce před třičtvrtě na šest Zeman své páteční úřadování ukončil. "Doufám, že vám budu přinášet i nadále samé pozitivní a pravdivé zprávy. Nashledanou a dobrou noc," řekl novinářům a odjel za doprovodu své ochranky.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 minutami

V zatopeném lomu na Bruntálsku v neděli zemřel jednašedesátiletý potápěč

V zatopeném lomu ve Svobodných Heřmanicích na Bruntálsku v neděli odpoledne zemřel jednašedesátiletý potápěč. Jeho kolegové ho našli ve vodě bez známek života a záchranáři se ho marně pokoušeli oživit. Sdělil to mluvčí moravskoslezské záchranné služby Lukáš Humpl.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 25 minutami

Noční nehoda uzavřela dálnici D1 za Prahou, dva řidiči jsou těžce zranění

Nehoda s těžkým zraněním uzavřela v noci na pondělí dálnici D1 za Prahou. Řidiči více než dvě hodiny neprojeli směrem do Brna za sjezdem na Říčany a museli uzavřený úsek objíždět. Na místě zasahovali záchranáři i i další složky integrovaného záchranného systému. Po 5:30 byl na dálnici provoz obnoven, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

Nehoda se stala kolem 3:00 na 12,5. kilometru směrem na Brno. Havarovala dvě osobní auta."Dva řidiči, ročníky 1981 a 1975, byli s těžkým zraněním letecky transportováni do pražských nemocnic," uvedla Richterová. V okolí nehody se nad ránem vytvořily kolony. Příčinu a okolnosti střetu obou vozů policisté vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy