Prezident představil tým. Radit mu bude právník Kysela, ekonom Marek i exministr Miko

ČTK Radek Bartoníček ČTK, Radek Bartoníček
Aktualizováno 3. 4. 2023 12:40
Prezident Petr Pavel představil svůj poradní tým. Bude v něm například ústavní právník Jan Kysela, ekonom David Marek, někdejší šéf důchodových komisí Vladimír Bezděk nebo expertka na sociální podporu Lucie Poláková. Regiony bude mít na starost exmanažerka TOP 09 Markéta Čuříková. Tým povede podnikatel Tomáš Richter.
Prezident Petr Pavel.
Prezident Petr Pavel. | Foto: ČTK

Součástí týmu budou také odborník na inovace v energetice Jakub Maščuch a bývalý ministr životního prostředí Ladislav Miko. Pavel nebude mít přímo poradce pro zahraniční politiku, bude ji ale konzultovat s řadou lidí. Jedním z nich bude místopředseda STAN Jan Farský, řekl. 

Mnozí z poradců s Pavlem spolupracovali už v prezidentské kampani. Richter se na přípravě jeho kandidatury podílel od konce roku 2019 a ve volebním týmu měl na starosti finance a fundraising.  "Bude mít na starosti nejen koordinaci týmu, ale také stanovení strategie pro práci týmu k naplnění všech priorit," řekl Pavel. Do budoucna chce o závěrech a chystaných akcích poradního týmu informovat.

S Pavlem v kampani spolupracovali také ekonom Bezděk, hlavní ekonom společnosti Deloitte Marek, Maščuch či Poláková.

Kysela je též vedoucím konzultačního panelu pro nominaci ústavních soudců. Působí na Právnické fakultě Univerzity Karlovy a také v Senátu jako asistent a poradce předsedy horní komory. Bude poradcem prezidenta pro ústavu a právní otázky. Marek, jenž bude poradcem pro ekonomiku, hospodářské otázky a finanční trhy, dříve působil jako ekonom v České národní bance, České spořitelně a v Patria Finance. Je také členem Národní ekonomické rady vlády.

Poradkyně pro sociální politiku a neziskový sektor Poláková je spoluzakladatelkou a místopředsedkyní spolku Komunitní osvětové společenství. Velkou pozornost budou podle Pavla věnovat řadě problémů nejen v souvislosti se třemi takzvaně vyloučenými regiony, tedy s Ústeckým, Karlovarským a Moravskoslezským krajem.

Bezděk, který dříve působil jako ekonom v České národní bance a řídil dvě takzvané Bezděkovy důchodové komise, se stal poradcem pro důchodovou reformu, rozpočtovou politiku a finanční sektor.

Miko, poradce pro životní prostředí a udržitelnost, byl náměstkem ministra v letech 2003 až 2005 a v roce 2009 zastával post ministra životního prostředí v úřednické vládě Jana Fischera. Loni byl vládním zmocněncem pro mezinárodní vyjednávání v oblasti biodiverzity a ekosystémových služeb v době českého předsednictví v Radě Evropské unie.

Maščuch, který bude Pavlovi radit s energetikou, od studií působí v oboru, dříve byl členem rady Asociace poskytovatelů energetických služeb.

Prezident zatím nemá konkrétní jméno poradce pro vzdělávání, hledá někoho, kdo bude mít průřezový přehled ve všech aspektech. Externím poradcem pro architekturu a v širším kontextu otevření Hradu veřejnosti bude architekt Josef Pleskot, brzy se uskuteční kulatý stůl k tématu.

Pavel nebude mít přímo poradce pro zahraniční politiku, bude ji ale občas konzultovat s řadou lidí. Jedním z nich bude bývalý poslanec Jan Farský (STAN), o kterém se dříve hovořilo jako o možném poradci pro otázky domácí politiky.

Regiony bude mít na starost exmanažerka TOP 09

Prezident bude mít také člověka na komunikaci s regiony. Tedy jednu ze svých priorit, kterou potvrdil i svými prvními cestami do krajů. Post obsadí Markéta Čuříková, která před příchodem k Pavlovi pracovala jako manažerka TOP 09 na Ostravsku. Informaci o víkendu potvrdila Aktuálně.cz prezidentova mluvčí Markéta Řeháková.

"V době kampaně jsem měl téměř v každém kraji někoho, kdo byl regionálním koordinátorem. Tady na Ostravsku jsem měl koordinátorku, která je nedaleko odtud a v Ostravě strávila a tráví spoustu času. Mám tedy místního člověka na kraj, a protože se mnou bude spolupracovat dál, tak bych rád, aby koordinovala veškeré aktivity, které se týkají spolupráce s regiony," řekl Pavel minulý týden při setkání s občany v Ostravě. 

Markéta Čuříková
Markéta Čuříková | Foto: tým Petra Pavla

Čuříková bude pracovat v odboru vnitřní politiky, který povede politolog Tomáš Lebeda z Univerzity Palackého v Olomouci. Pavel dodal, že pro jeho spolupracovnici z Ostravska bude výhodou, odkud pochází, protože právě tento kraj vidí jako inspirativní pro další regiony. "Očekávám, že část inspirace by mohla přinést do své práce," podotkl.

Rodačka z Hlučínska Markéta Čuříková zastávala post koordinátorky pro sběr podpisů a organizaci výjezdů na Moravě. Sama zatím nechtěla tuto informaci potvrdit. "Pro pana prezidenta jsem pracovala ve volební kampani, kdy jsem měla na starosti aktivity s podporovateli a budování komunity na Moravě a ve Slezsku. Momentálně ale žádnou pozici v Kanceláři prezidenta nezastávám, a dokud/pokud na žádnou pozici oficiálně nenastoupím, nemohu Vám k případnému dalšímu pokračování poskytnout další detaily," napsala Čuříková.

Prezidentova mluvčí Řeháková nakonec o víkendu sdělila, že Pavel počítá opravdu s ní. "V kampani odvedla výbornou práci jako koordinátorka vztahů s regiony," řekla s tím, že Čuříková zatím není zaměstnankyní prezidentské kanceláře. 

Spolupráce Čuříkové s Pavlem se začala rýsovat v roce 2020, kdy on sám ještě nebyl rozhodnutý, zda do boje o Hrad půjde. V té době ale existoval spolek Spolu silnější, v jehož čele byl tajemník dnešního prezidenta Radko Hodkovský. Ten si Čuříkovou vybral ke spolupráci, která naplno začala v roce 2021, kdy skončila jako manažerka TOP 09 na Ostravsku.

"V době, ve které se zpochybňuje téměř vše, pro mě generál Pavel na Hradě znamená nezpochybnitelný návrat ke slušnosti a profesionalitě při výkonu prezidentského úřadu," vysvětlovala v minulosti Markéta Čuříková své angažmá.

Video: Rozhovor s prezidentem Petrem Pavlem

Spotlight Aktuálně.cz - prezident Petr Pavel | Video: Jakub Zuzánek, Aktuálně.cz
 

Právě se děje

Další zprávy