Udivuje mě Součkova angažovanost. Zrušení 168 hodin je podivné, říká exředitel ČT

Barbora Doubravová Barbora Doubravová
2. 8. 2024 5:30
Vedení České televize zrušilo minulý týden publicistický pořad 168 hodin. Důvody vedoucí k jeho ukončení provází nejasnosti. Vysvětlení po řediteli Janu Součkovi požaduje část členů Rady ČT a nad okolnostmi se nyní pozastavuje i jeho předchůdce v čele televize Petr Dvořák. "Udivuje mě angažovanost ředitele. Měli by to řešit hlavně vedoucí pracovníci redakce zpravodajství," uvádí.
Bývalý ředitel České televize Petr Dvořák
Bývalý ředitel České televize Petr Dvořák | Foto: ČTK

Publicistický pořad 168 hodin se po letních prázdninách už neobjeví na obrazovce České televize. Petr Dvořák, který vedl Českou televizi dvanáct let do loňského října, kdy prohrál ve volbě generálního ředitele právě se Součkem, se nad tímto krokem podivuje. Podle něj se argumenty jeho nástupce, kterým vysvětloval zrušení pořadu, během posledních dnů několikrát měnily. "Celá situace mi připadá velmi podivná a netransparentní," říká pro Aktuálně.cz Dvořák.

Souček nejdříve jako důvody jeho ukončení uváděl kritiku Rady ČT, vnitřní neshody v redakci a také konflikt mezi hlavní tváří pořadu Norou Fridrichovou a někdejším šéfem pořadu Reportéři ČT Markem Wollnerem. V zatím posledním vysvětlení Souček v dopise radním sdělil, že za koncem stojí i opakované porušování závazných pravidel při zpracování reportáží.

Navíc namítá, že se jeho argumentace "nezměnila ani na vteřinu". Vyjádření z minulého čtvrtka podle něj obsahuje stejné argumenty, které pak jen doložil podrobnými usneseními Rady pro rozhlasové a televizní vysílání a Rady ČT v pondělním dopise radním.

Dvořák kritizuje rovněž Součkovu roli v rozhodnutí zrušit pořad. "Nejvíc mě udivuje míra angažovanosti generálního ředitele, kdy podle zásad Kodexu ČT a principů redakční autonomie zpravodajství by celou věc měli řešit hlavně vedoucí pracovníci redakce zpravodajství," říká Dvořák.

Podle Součka však redakční autonomie, kterou definuje Kodex ČT, připouští výjimku, a to zásah generálního ředitele v případě, že hrozí porušení zákona. "V případě pořadu 168 hodin bylo Radou pro rozhlasové a televizní vysílání v uplynulých dvou letech konstatováno porušení zákona celkem v šesti případech," vysvětluje Souček.

Dále zdůrazňuje, že ukončit pořad se rozhodl společně s vedením zpravodajství a publicistiky, neboť situaci eskalovaly v uplynulých dnech "mediální přestřelky s explicitním obsahem, které akutně ohrožovaly dobré jméno celé instituce". Soukromou komunikaci mezi Fridrichovou a jejím bývalým nadřízeným Wollnerem zveřejnila na konci července bulvární média.

Souček argumentuje rovněž tím, že v průběhu existence 168 hodin došlo k výraznému odklonu od původního dramaturgického konceptu. Ten byl podle něj založený na tom, že má pořad publicisticky shrnovat události posledního týdne, od čehož se postupem času odklonil. 

To Dvořák zpochybňuje. Tvrdí, že se pořad měl věnovat i důležitým celospolečenským tématům. "Jeho významnou součástí byla i politická satira. Takovou strukturu měl pořad řadu posledních let a já jsem žádný zásadní dramaturgický odklon v poslední době nezaznamenal," namítá.

Rada České televize se mimořádně sejde kvůli ukončení pořadu 168 hodin v polovině srpna, devět dní před svým plánovaným řádným zasedáním. ČT pořad vysílala od roku 2006. V minulém roce měl pořad průměrnou sledovanost 533 tisíc diváků. Díval se něj zhruba každý šestý Čech, který si v té době zapnul televizi. 

Video: Poplatky by měli platit i lidé, co nemají televizi, říká ředitel Souček  (12. 6. 2023)

Spotlight Aktuálně.cz - Jan Souček | Video: Jakub Zuzánek
 

Právě se děje

Další zprávy