překupníci

Policie rozkryla mezinárodní síť překupníků se zakázanými hormonálními látkami

Čeští policisté spolu se zahraničními kolegy rozkryli rozsáhlou mezinárodní síť obchodníků se zakázanými látkami s hormonálním účinkem. Skupina podle kriminalistů organizovala dovoz účinných látek, ze kterých hormonální látky vyráběla a následně je distribuovala zejména ve sportovních zařízeních v různých zemích. V České republice bylo obviněno šest lidí, na Slovensku pak 18 lidí. Další osoby byly obviněny například v Německu, Švédsku nebo v Nizozemsku. Na tiskové konferenci to dnes řekl ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.

Podle Frydrycha jde z českého pohledu o významný zásah, za posledních 15 let patří k největším. Účinnou látku a veškerá potřebná zařízení podle Frydrycha skupina dovážela z jihovýchodní Asie, léčivé přípravky se vyráběly v Rumunsku. Hotové látky pak kurýři rozvezli do různých států, kde se distribuovaly do sportovních zařízení jako jsou fitness centra nebo posilovny.

V České republice je podle Frydrycha mezi obviněnými občan Turecka, který byl ve skupině vysoce postaven a podobné trestné činnosti se dopouštěl i v minulosti. Na Slovensku jsou pak obviněni mimo jiné dva organizátoři trestné činnosti. V dalších státech jsou pak obviněny osoby na středních a nižších pozicích distributorského řetězce, uvedl Frydrych.

Obviněným hrozí v případě odsouzení až 12 let vězení. Frydrych zároveň nevyloučil, že by v budoucnu mohli být obviněni další lidé.

Zdroj: ČTK