Vojenský špion jel do Libanonu pro informace o Čechovi uneseném v Libyi, potvrdil Stropnický

Domácí ČTK Domácí, ČTK
5. 2. 2016 6:30
O roli agenta české armádní rozvědky Martina Psíka dosud jen spekulovala média, ani ředitel špionů Jan Beroun nechtěl Psíkův úkol kvůli utajení upřesnit. Pětice Čechů zmizela v Libanonu loni v červenci a vrátila se ve čtvrtek. Česká vláda je podle Stropnického vyměnila za svobodu pro agenta libanonské vojenské rozvědky Alího Fajáda, který byl zatčen předloni v Praze a téměř dva roky strávil ve vazbě. USA ho podezírají z napojení na jihoamerické teroristy a z černého obchodu se zbraněmi a s drogami. Spojené státy chtěly po Česku Fajádovo vydání tamní justici. Soudy to nejdříve povolily, ministr spravedlnosti ale nakonec se souhlasem vlády Fajáda nevydal a osvobodil.
Ministr obrany Martin Stropnický (ANO).
Ministr obrany Martin Stropnický (ANO). | Foto: Economia

Praha - Příslušník Vojenského zpravodajství Martin Psík, který se spolu s dalšími čtyřmi Čechy ve čtvrtek vrátil ze zajetí v Libanonu, jel na Blízký východ pro informace o českém občanovi dříve uneseném v Libyi. V rozhovoru pro páteční vydání Hospodářských novin to uvedl ministr obrany Martin Stropnický (ANO).

O roli agenta dosud jen spekulovala média, ani ředitel armádní rozvědky Jan Beroun nechtěl Psíkův úkol kvůli utajení upřesnit. Pětice Čechů zmizela v Libanonu loni v červenci.

Vojenský špion odcestoval loni do Libanonu ve skupině se dvěma novináři jindřichohradecké televize, advokátem a tlumočníkem. "Na začátku byla snaha pomoci našemu kuchaři v Libyi. Dnes mnoho takzvaných chytráků říká, že to bylo hloupé a naivní. Neměl krytí, a proto se napojil na skupinu s tím, že to bude obratnější," řekl HN k úkolu Psíka Stropnický. Zmíněný kuchař byl unesen v Libyi loni v březnu, o jeho osudu se zatím neobjevily žádné zprávy.

Ředitel armádní rozvědky Jan Beroun přitom ve čtvrtek roli Psíka novinářům odmítl upřesnit. "Hlásíme se k panu Psíkovi, další informace nebudu poskytovat," řekl jen. Ani premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) nic bližšího neřekl, médiím pouze oznámil, že se musí důvod cesty pětice do Libanonu vyšetřit.

Nabídka informací o Čechovi z Libye byla podle médií jen léčkou libanonské tajné služby, která chtěla za pětici Čechů dostat údajně svého pracovníka Alího Fajáda. Ten byl držen v Česku, o jeho vydání žádaly USA kvůli podezření z napojení na teroristy a obchod s drogami. Ve čtvrtek byl na základě rozhodnutí pražského soudu propuštěn z vazby, když ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) nepovolil Fajádovo vydání do USA. Podle advokáta Vladimíra Řičici již zřejmě Fajád odletěl do Libanonu.

Pelikán odmítl potvrdit, že propuštění Fajáda souvisí s propuštěním pěti Čechů. Stropnický ale v části rozhovoru pro HN zveřejněné již ve čtvrtek uvedl, že podmínkou propuštění Čechů bylo, aby se Fajád nedostal do rukou vyšetřovatelů z USA. Později v tiskovém sdělení napsal, že jeho vyjádření pro HN "bylo uvedeno v širším kontextu souvislostí, které jsou pro tento případ důležité".

"Jedna publikovaná věta je příliš zjednodušující a nepopisuje komplexně složitou podstatu kauzy. Chci plně podpořit vyjádření ministra zahraničních věcí (Lubomíra Zaorálka z ČSSD), že vláda s teroristy nevyjednává," uvedl Stropnický.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Merkelová a Biden vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky od ukrajinských hranic

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden ve středu vyzvali Rusko, aby stáhlo své vojáky od ukrajinských hranic a snížilo tak napětí v regionu. Uvedl to mluvčí německé vlády. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Spojené státy chtějí nadále Ukrajině poskytovat materiální pomoc, píše agentura Reuters.

Vyhrocenou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ve středu Biden a Merkelová probrali při telefonickém hovoru. "Kancléřka a prezident se shodli, že by Rusko mělo snížit počty armádních sil, aby situaci uklidnilo," uvedl mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert.

Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

Austin, který je společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem v Bruselu, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Washington je připraven Ukrajině pomoci se bránit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy