Praha - Vláda ignoruje v přípravě reformy důchodů doporučení své expertní rady NERV.
Jeden z jejích členů Miroslav Zámečník proto v rozhovoru pro Český rozhlas 6 prohlásil, že v další spolupráci na reformě nevidí smysl.
Přitom upozornil, že se stejnými rozpaky sledují počínání vlády i další experti, kteří se zatím kritiky zdrželi.
Raději dealery než státní fond
Ministři shodili pod stůl tři zásadní opatření, která jim NERV navrhl. "Nechápu, jaký je smysl naší existence, když je výsledkem debaty o penzijní reformě návrh, který nemá tyto prvky. A jsou to prvky v zájmu tohoto národa," diví se Zámečník.
Experti doporučili, ať vedle soukromých vznikne státní fond. "Ten nemusí nezbytně investovat do státních cenných papírů vydávaných Českou republikou. Může investovat jako norský státní fond. Spravuje ho zvláštní oddělení norské národní banky a investuje po celém světě včetně rozvojových zemí. Dosahuje tak největší diverzifikace rizika a má náklady v řádu promile," popsal návrh, který projednal NERV.
Autoři reformy ignorovali rovněž doporučení, ať vybraná instituce, například Česká správa sociálního zabezpečení přidělí každému z občanů unikátní kód. Lidé budou do fondů investovat jen prostřednictvím kódu a správci fondů tak nebudou vědět, kdo jsou jejich klienti.
"Šlo o to, aby plejády dealerů neměly šanci. Když nevíte, kdo je váš klient, tak si odpustíte dealerskou síť, což ohromně šetří peníze," upozornil Zámečník.
Přihlásí se třetina
Třetím odsunutým návrhem bylo pravidlo, že občan nemusí požádat o přechod k soukromému fondu, ale je vyzván, aby si nějaký vybral. Když výzvu ignoruje, automaticky přejdou jeho peníze do státního fondu. Vládou navržený model ale předpokládá, že se lidé sami přihlásí u soukromých fondů.
"Takhle jak to děláme, to nedopadne dobře. Máme systém, který není správně nastaven a výsledkem bude velmi málo participujících ve fondech, protože se proti tomu nese nenávistná kampaň," shrnul Zámečník.
Pokud se nic nezmění, převede část pojistného soukromníkům třetina občanů. Vládní plán počítá se dvěma třetinami.
K tomu dodal: "Vždy jsem byl pro druhý pilíř, kdy lidé spoří u soukromých fondů. Ale jestli má takhle vypadat kompromis, tak říkám, udělejme raději parametrickou změnu státního pilíře a pořádně předělejme třetí pilíř s důchodovým připojištěním."
Opakoval tak doporučení, které před týdnem zveřejnil Mezinárodní měnový fond.
O kolik zpomalí ekonomika
Zámečník tvrdí, že penzijní reforma neohrozí stabilitu státního rozpočtu: "Ten návrh je evidentně pološílený, ale po zvýšení DPH to půjde financovat a bude blízko fiskální neutralitě."
Připouští však, že nikdo nespočítal, jak se po zvýšení DPH sníží domácí poptávka a tím také ekonomický výkon země.
"Například prodej knih poklesne, o tom není pochyb," jmenoval expert jeden příklad. Kromě knih zdraží potraviny a léky, kde se lidé omezovat nebudou, spořit však mohou v případě tepla, staveb domů a na veřejné dopravě.
Dnes však nikdo neví, o kolik ekonomika vinou penzijní reformy zpomalí: "Na to jsme ani nebyli tázáni," popisuje expert svou zkušenost z vládní rady NERV.
DPH v rukou kutilů
Úpravy DPH označuje Zámečník za "daňové kutilství".
Nelíbí se mu rozdělování potravin na ovoce a zeleninu resp. chléb a rohlíky, které budou patřit do různých sazeb. "Kompenzovat chudším vrstvám dopady vyšší DPH jde lépe standardním způsobem," prohlásil.
Zpochybňuje i plán na snížení sociálního pojistného o 1,8 procenta pro zaměstnavatele. Firmy sice na úkor státu vydělají 22 miliard, trhu práce však takové opatření nic významného nepřinese.
"Říkám to, i když jsem navrhoval degresivní slevu na sociálním pojištění. Ta by na rozdíl od navrženého plošného snížení zaměstnanosti pomohla," doplnil.
Zámečník v rozhlasovém rozhovoru nekomentoval dotaz, jestli v radě zůstane.