Pavel s Lipavským míří do USA. Prioritou bude podpora Ukrajiny a udržitelný rozvoj

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 9. 2023 17:59
Česko se bude napříč jednáními při návštěvě prezidenta Petra Pavla a ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) v USA zasazovat o podporu Ukrajiny a postih Ruska za rozpoutání války. Hlavním tématem týdne na vysoké úrovni při 78. zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku bude naplňování Cílů udržitelného rozvoje.
Video: Radek Bartoníček

Dalšími důležitými tématy budou klimatická změna, reforma Organizace spojených národů, dodržování práv v digitálním prostředí či mezinárodní spolupráce v reakci na pandemie. Obsah Pavlovy cesty, která se uskuteční mezi 17. a 22. zářím, ve středu novinářům sdělil Hrad.

Pavel bude bilaterálně jednat například s jihokorejským prezidentem Jun Sok-jolem, gruzínským premiérem Iraklim Garibašvilim, jordánským králem Abdalláhem II., lichtenštejnským velkoknížetem Hansem Adamem II., generálním tajemníkem OSN Antóniem Guterresem, předsedou vlády Andorry Xavierem Espotem Zamorou či mongolským prezidentem Uchnágínem Chürelsüchem. Setká se také se zástupci americké židovské komunity nebo generálem Johnem Allenem.

Prezident také navštíví firmu Colt CZ Group v Hartfordu a jednat bude s vedením společnosti. Pro ni pracuje Pavlův poradce Petr Kolář, upozorni Deník N. Kolář se cesty do Spojených států zúčastní jako člen delegace hlavy státu, sdělil webu. Zdůraznil, že s nápadem navštívit Colt v Connecticutu nepřišel, dozvěděl se o tom až z prezidentova programu. "Nápad navštívit Colt nevznikl u mě, myslím, že vznikl někde na zahraničním odboru, a to z toho důvodu, že se jedná o naši velkou investici v zahraničí," uvedl Kolář.

Pavel s Lipavským chtějí také prezentovat ohlášenou českou kandidaturu do Rady bezpečnosti Organizace spojených národů na období let 2032 a 2033. Česko bylo nestálým členem Rady bezpečnosti OSN v letech 1994 až 1995, v roce 2007 neuspělo v souboji s Chorvatskem.

Prezident se aktivně zúčastní summitu Cílů udržitelného rozvoje. V pondělí 18. září vystoupí jménem skupiny 46 zemí prosazujících implementaci 16. cíle udržitelného rozvoje, kterým je mír, spravedlnost a silné instituce. Česko podle Hradu dává svou aktivní účastí najevo důležitost dosahování cílů udržitelného rozvoje i ve světle komplikovaného bezpečnostního a ekonomického prostředí.

Zahájení všeobecné rozpravy 78. zasedání Valného shromáždění Organizace spojených národů se uskuteční v úterý 19. září. V debatě vystoupí šéfové delegací všech států, přičemž Pavel přednese národní projev první den rozpravy. O den později je v plánu otevřená rozprava Rady bezpečnosti OSN k situaci na Ukrajině, kterou povede albánský premiér Edi Rama. Ukrajina má být zastoupena na úrovni prezidenta Volodymyra Zelenského, uvedl Hrad.

Lipavský pronese ve čtvrtek 21. září projev k reformnímu úsilí generálního tajemníka OSN a k připravovanému Summitu budoucnosti. "Na Valném shromáždění se budou ministři dále věnovat bezpečnostní situaci na Blízkém východě a dodržování lidských práv v digitálním prostředí," uvedla v dnešní tiskové zprávě česká diplomacie. Lipavský bude také jednat s vysokými představiteli OSN a protějšky z různých zemí.

K tématu Ukrajiny se uskuteční kromě rozpravy Rady bezpečnosti Organizace spojených národů také například zasedání skupiny přátel pro odpovědnost za agresi vůči Ukrajině či setkání ministrů na podporu Mezinárodního trestního soudu.

Ve středu 20. září se bude konat slavnostní večeře v České národní budově v New Yorku pod záštitou Pavla a slovenské prezidentky Zuzany Čaputové, a to v souvislosti s 30. výročím členství České republiky v OSN jako nástupnického státu Československa, které bylo jedním ze spoluzakladatelů organizace.

 

Právě se děje

Další zprávy