Naši poslanci nebudou Putinova pátá kolona, čistky kvůli názorům ale neděláme, napsal pirát Peksa

Domácí Domácí
Aktualizováno 17. 10. 2017 14:23
Zatímco v oblasti digitalizace státu, osobních svobod či legalizace měkkých drog je program pirátů zcela jasný, pohled strany na zahraniční politiku často vyvolává otázky. Peksa v on-line rozhovoru jasně odmítl ruskou agresi na Ukrajině i spekulace o tom, že by piráti prosazovali vystoupení Česka z NATO. Peksa také varoval před nevyzpytatelností ruského prezidenta Vladimira Putina a vyvrátil, že by piráti chtěli prosadit legalizaci heroinu. Peksa také upozornil na důležitost mediální gramotnosti. "Naši občané musí umět rozpoznat a odmítnout každou propagandu, nejen proruskou," zdůvodnil.
On-line rozhovor s Mikulášem Peksou
Dotazovaný právě odpovídá
Rozhovor s Mikulášem Peksou začíná v 10 hodin
Přejít k dotazům

Praha - Lídr pirátů v Ústeckém kraji Mikuláš Peksa, který je stranický garant pro oblast mezinárodních vztahů, se v on-line rozhovoru se čtenáři
Aktuálně.cz vyjádřil k situaci na Ukrajině, k setrvání Česka v NATO nebo ke kyberválce.

"Sankce vůči Rusku trvají a není důvod je rušit. Prostě počkejme, koho to přestane dříve bavit," vyjádřil se k sankcím proti Ruské federaci.

Zároveň odmítl ruskou agresi na Ukrajině. "Obávám se, že Vladimiru Putinovi lze věřit jen tolik, jako jiným bývalým elitním agentům KGB," naznačil obavy z Ruska a zdůraznil, že "separatistické republiky" na Donbasu stejně jako Abcházie, Jižní Osetie či Podněstří jsou v těsném kontaktu s ruskou vládou.

Distancoval se i od pirátů, kteří otevřeně vyjadřují proruské názory. "Individuální aktivity jednotlivce lze těžko ovlivnit. Nepořádáme ve straně žádné čistky, abychom vylučovali lidi na základě jejich názoru, většinou odcházejí sami," vysvětlil Peksa. "Mohu slíbit, že náš poslanecký klub nebude fungovat jako Putinova pátá kolona," ujistil.

Vyvrátil i spekulace o tom, že by se piráti snažili o vystoupení Česka ze Severoatlantické aliance. "Ne," odpověděl stručně na dotaz, jestli je on nebo piráti pro vystoupení z NATO. "Se změnami zahraničně-politického kurzu nepočítáme," doplnil.

Peksa také v souvislosti se šířícími se dezinformacemi upozornil na důležitost mediální gramotnosti. "Naši občané musí umět rozpoznat a odmítnout každou propagandu, nejen proruskou," zdůvodnil.

Vysvětlil i to, jak by si piráti představovali legalizaci měkkých drog. "Legalizace by umožnila psychotropní látky dostat pod kontrolu. Stávající stav, kdy jsou kriminalizovány, odrazuje jejich uživatele, aby hledali pomoc při řešení svých problémů," napsal. Zároveň doplnil, že k "chemickým látkám" bychom měli přistupovat podobně jako například k alkoholu nebo nikotinu, a to s ohledem na účinky, které mají, ne je plošně zakazovat.

Zároveň označil za hoax zprávu předsedy SPD Tomia Okamury, který na sociálních sítích napsal, že piráti se zasazují o legalizaci heroinu. "Pan Okamura píše na svůj profil řadu věcí, které nemají s realitou příliš společného," komentoval a odmítl, že by strana měla v úmyslu opiát legalizovat.

Peksa také vyloučil povolební spolupráci s hnutím ANO v čele s Andrejem Babišem. "Koaliční vládu s ANO odmítá zhruba 80 % členů Pirátské strany, aniž by vůbec připouštěli jednání," napsal.

On-line rozhovor s Mikulášem Peksou

Dotazovaný právě odpovídá
Rozhovor s Mikulášem Peksou začíná v 10 hodin
Aktualizovat reportáž
17. 10. 2017
Ptá se: Jiří Jaroš

Podle vašich odpovědí lze asi předpokládat, že by jste za Snowdenem, jako islandští Piráti, do Moskvy nejel. Bohužel to vypadá, že na názvu Piráti jen parazitujete a asi budete jen nějakou marketingovou odnoží TOP09 nebo někoho podobného. Děkuji, že rozhovory z poslední doby otevřely oči a můj hlas už nedostanete.

Odpovídá: Mikuláš Peksa

Z cesty do Moskvy bych skutečně měl strach - podobně jako naši kolegové z Ruské Pirátské strany bych měl obavy z represí ruského režimu. Ruská Pirátská strana byla dlouhodobě omezována, bylo jí bráněno v registraci a její členové jsou sledováni. Jakkoli si vážím Edwarda Snowdena a rád bych se s ním někdy osobně setkal, obávám se, že neexistuje v danou chvíli bezpečný způsob, jak toho dosáhnout.

17. 10. 2017
Ptá se: Vladimir L

Zdravim,

Co Cina? Jak jste vnimali prubeh posledni navstevy cinskeho prezidenta? Padl tu dotaz na podporu disidentu vsude po svete.. trosku jste se vyhnul odpovedi, tak zkusim cilit presneji, jak byste podporili obedi treba cinskeho (ale i jinych) rezimu...

Diky..

Odpovídá: Mikuláš Peksa

Dobrý den,

obecně odmítáme porušování lidských práv tedy i porušování lidských práv ze strany čínského režimu. Obětem rozhodně chceme pomáhat.

V danou chvíli je asi nejostudnější skutečnost, že Česká Republika není schopna vyřídit žádosti o azyl ze strany většího počtu čínských občanů. Ať už jsou žádosti oprávněné nebo ne, neměly by čekat na zpracování 2 roky. Tento problém nelze zametat pod koberec.

Myslím, že je obecně třeba upozorňovat na činnost disidentů v totalitních státech. Tamní režimy si dokážou dobře poradit s anonymními odpůrci, ale jména známá v zahraničí mají strach omezovat. Stejně tak je pro lidi vyhnané z vlastní země kvůli svým politickým názorům cenná možnost pracovat nebo studovat v ČR a to jsme připraveni podpořit.

Na totalitních režimech je nejproblematičtějí kontrola médií a šíření informací obecně. Pirátská strana má obecně blízko k používání různých decentralizovaných technologií umožňujících díky šifrování zachování anonymity a chránící svobodu jedince. Dovedu si představit, že Česká Republika se díky investicím do podobných technologií stane v tomto oboru velmocí a zároveň tím globálně naruší rovnováhu mezi totalitními režimy a jejich poddanými.

17. 10. 2017
Ptá se: Roman

Dobrý den,
myslíte si, že euromajdan a následná destabilizace Ukrajiny mohla být způsobena nebo přiživována podporou z EU nebo USA ve snaze získat větší politický vliv? Proč ano, nebo proč ne?
Děkuji předem a v každém případě Vám i vaší straně držím palce.

Odpovídá: Mikuláš Peksa

Dobrý den,

já netuším, jaké instrukce měl kdo v reprezentaci které země v průběhu Ukrajinské krize a dovedu si celkem živě představit, že plány reprezentantů jednoho státu si vzájemně odporují. Určitě si myslím, že v EU,USA, na Ukrajině i v Rusku existovaly snahy eskalaci tlumit a zároveň existovali "jestřábi", kteří si nějakou konfrontaci přáli. Revoluce bývá vždycky velmi chaotická událost a detaily o působení jednotlivých účastníků vycházejí najevo až s velkým časovým odstupem. Nehodnotil bych to nějak kolektivně.

17. 10. 2017
Ptá se: Ivan Hartmann

Pokud budete přizváni do koaliční vlády s ANO, budete usilovat o post ministra zahraničí, nebo jde spíše o okrajovou agendu? Děkuji. IH

Odpovídá: Mikuláš Peksa

Koaliční vládu s ANO odmítá zhruba 80 % členů Pirátské strany, aniž by vůbec připouštěli jednání. Nedovedu si představit, že by něco takového mohlo být Celostátním fórem strany schváleno.

Ministerstvo zahraničí není pirátskou prioritou, naše priority vidíme spíše ve školství, vědě a kultuře.

17. 10. 2017
Ptá se: Radek

Zdravím,

jak se stavíte ke "Kurdské otázce"? Stydím se za postoj západu i východu, neboť Kurdové jsou jedni z nejschopnějších bojovníků proti islamofašistům a nikdo není schopný říct, že je na čase po téměř sto letech otevřít debatu o Sévréské smlouvě a znovuuspořádání Blízkého východu.

Odpovídá: Mikuláš Peksa

Zdravím,

nemáme jako strana oficiální stanovisko. Kurdové jsou jedním z největších národů bez vlastního státu a řada jich žije i na území Turecka. Turecko je v danou chvíli členem NATO a kandidátem na členství EU, pomáhá také EU překonat migrační krizi. Je tedy těžké tu situaci nějakým způsobem dál zodpovědně komentovat.

17. 10. 2017
Ptá se: Novák David

Dobrý den,
jaké jsou Vaše důvody pro vstup do měnové unie?
Popište výhody, které vidíte v členství v NATO.

Odpovídá: Mikuláš Peksa

Dobrý den,

všeobecně chceme lidem usnadnit cestování, práci a obchodování a společná měna je způsob jak toho dosáhnout. Pokud bude fungovat dobře, což v současnosti nedělá a my chceme tlačit na její reformu.

Severoatlantická aliance zajišťuje bezpečnost České republiky. Má svůj smysl proti přímému vojenskému napadení i jako platforma pro spolupráci zpravodajských služeb. Je ovšem problematické, že jejím členem je mimo jiné Turecko, které díky vnitřními vývoji nelze považovat za demokratický stát.

17. 10. 2017
Ptá se: František Novotný

Zdravím Vás.

Proč bych zrovna vám měl věřit že nejste jako všechny ostatní strany, kteří naslibují hory doly a skončí volby a volič je opět jen otravný druh. Čím se vlastně zaručujete, že když vám dám hlas budete za každou cenu trvat a to co jste slíbili nejen vůči zahraničí. Ne že bych tomu pak věřil co mi ted řeknete jelikož všichni tvrdí, že nikdy ze slibů neustoupí, ale zajímá mě to jako voliče co se rozhoduje mezi vámi a další stranou.
A včera sem se mimoděk dozvěděl, že vůči migrantům, jste strana, která je tu vlastně vítá, jaký je tedy váš stranický postoj vůči přijímání migrantů, to je pro mě dost důležité téma v rámci bezpečnosti a bude to u mě rozhodovat.

Odpovídá: Mikuláš Peksa

Zdravím,

Pirátská strana funguje 8 let. Všechny účty, smlouvy, výsledky hlasování, interní dokumenty, všechno zveřejňujeme. Děláme to proto, aby občané viděli jak fungujeme a mohli nám věřit. Jsme lidé, kteří většinou nemají jinou stranickou zkušenost a stranu jsme budovali "na zelené louce". Neplatí nás žádný milionář, nebyli jsme spolu v KSČ, nebyli jsme spolu v StB, nebyli jsme spolu u lidovců. Při fungování v parlementu chceme diskutovat s lidmi, kterých se týkají navrhované zákony. A chceme uzákonit nástroje, které jim umožní lidem se do rozhodování zapojovat.

Po zkušenostech z minulosti máte právo nevěřit politikům. Ani my jim nevěříme, proto jsme si vytvořili Pirátskou stranu. Můžete podpořit nás nebo věřit, že Vám lépe vyhoví někdo jiný.

17. 10. 2017
Ptá se: Thomas

Zdravím.

Kremloboti a různí podporovatelé Ruského režimu obzvlášť komunisti a i SPD pořád, křičí a kvičí jak je USA náš nepřítel a chtějí referendum o vystoupení z Nato.
Je vůbec v pořádku, aby o bezpečnosti státu rozhodoval plebs?(lid).

Odpovídá: Mikuláš Peksa

Zdravím,

demokracie je vláda lidu, moc se odvíjí od lidu. Z tohot hlediska je jedno, jestli prostřednictvím voleb (zastupitelská demokracie) nebo referend (přímá demokracie). Snažme se, aby naši občané byli vzdělaní, dokázali rozpoznat pravdu od lži a odolávat pomluvám. Nebude-li tomu tak, žádná síla nás před zlem neochrání.

17. 10. 2017
Ptá se: Pavel

To myslíte vážně s tou Ukrajinou a jejím vstupem do EU? Chtěl jsem Vás volit ale teď Vám hlas určitě nedám.

Odpovídá: Mikuláš Peksa

To je mi líto, ale skutečně nevidím důvod blokovat vstup do Unie státům, které na to jsou připraveny. Ukrajina v danou chvíli není.

17. 10. 2017
Ptá se: Petr

Dobrý den, Tomio Okamura včera napsal, že váš předseda Bartoš chce legalizovat heroin. Je to pravda?

Odpovídá: Mikuláš Peksa

Dobrý den,

ne. Pan Okamura píše na svůj profil řadu věcí, které nemají s realitou příliš společného. "Heroinové hladové okénko" je oblíbený hoax, který naše politická konkurence používá, aby nás očernila.

17. 10. 2017
Ptá se: VvV

Jako vas potencialni volic bych se vas rad zeptal co si myslite o tom ze pan Kotas (pri sve funkci) adoruje Stalina? Za me je to dost deal break a duvod proc nakonec prepadnu jinam.

Odpovídá: Mikuláš Peksa

Mám za to, že rozhovor na který pravděpodobně narážíte, byl ze strany pana Kotase myšlen jako trolling jiného, konzervativněji smýšlejícího člena strany (tj. hloupá legrace). Předpokládám, že kolega Kotas nebude zvolen, pokud nedosáhneme výsledku umožňujícícho sestavení jednobarevné vlády. Vzhledem k tomu necítím v danou chvíli potřebu se k tomu nějak vracet a řeším palčivější problémy.

17. 10. 2017
Ptá se: Roman

Dobrý den, pane Peksa
Jaký má názor Vaše strana na masakr bloku NATO v Jugoslávii nebo „virtuální“ atomové zbraně v Iráku, kvůli kterým USA porušilo chartu OSN a zahájilo útočnou válku apod.? Postavíte se k tomu stejně jako k situaci s Krymem? Podle Váších argumentaci zda se, že děláte značný rozdíl mezi „elitními agenty“ CIA a jejích protějšky z FSB.

Odpovídá: Mikuláš Peksa

Dobrý den,

jako strana nemáme žádná stanoviska, která by adresovala tyhle problémy. Obecně platí, že zahájení útočné války je válečný zločin.

Pokud jde o bývalé elitní agenty CIA, KGB nebo jiné tajné služby, nepřipadá mi rozumné z nich dělat prezidenty. Obzvláště pokud si s sebou přivedou skupinu svých bývalých kolegů a dosadí je do vysokých státních funkcí, ve kterých pak centralizují moc. Připadá mi to nebezpečné.

Z tajných služeb a jejich činnosti mám respekt a chápu, že agenti tajných služeb bývají dobře cvičeni, aby dokázali zmást jiné lidi. Je to jejich práce.

17. 10. 2017
Ptá se: Adam V.

Dobrý den,

jaky je Váš nazor na fungováni č. policie? Chcete ji nějak reformovat?

Jaky máte nazor na ten incident kdy 2 policiste v civilu napadli se zbrani v ruce řidiče auta?

Odpovídá: Mikuláš Peksa

Dobrý den,

reforma policie je otázka, která nespadá do mých kompetencí a já bych k tomu nechtěl zaujímat nějaká stanoviska. Pokud policisté v civilu bezdůvodně napadají řidiče auta, je to na pováženou a mělo by se to řešit.

17. 10. 2017
Ptá se: Ivo Zajic

Dobry den,
Jeden vas aktivista vystupoval velmi " rusakofilne" proto mam strach vas volit.
Je u vas garance ze nepujdete ve slepejich opilce s ovci?
Dekuji

Odpovídá: Mikuláš Peksa

Dobrý den,

individuální aktivity jednotlivce lze těžko ovlivnit. Nepořádáme ve straně žádné čistky, abychom vylučovali lidi na základě jejich názoru, většinou odcházejí sami. Pokud se někdo problematický dostane do zodpovědné funkce, máme velmi silné nástroje, abychom ho odvolali.

Nekontroloval jsem individuálně každého jednoho z čtyř stovek Pirátských kandidátů, ale ty na volitelných místech většinou znám a věřím jim. Mohu slíbit, že náš poslanecký klub nebude fungovat jako Putinova pátá kolona.

17. 10. 2017
Ptá se: Jarda Z.

Dobrý den,
1) můžete charakterizovat, co vidíte jako největší současný zahraničně-politický problém České republiky?
2) jaký je Váš (Pirátské strany) názor na nynější česko-americké vztahy?

Děkuji za odpověď.

Odpovídá: Mikuláš Peksa

Dobrý den,

1) nefunkčnost EU a neschopnost ČR pořádně fungovat v rámci EU.
2) vztahy jsou dobré, necítíme potřebu to proaktivně měnit. Rádi bychom dosáhli lepší ochrany osobních údajů evropských občanů ze strany USA a zamezili plošnému sledování organizovanému tajnými službami (americkými i evropskými, obecně všemi).

17. 10. 2017
Ptá se: Petr

Pokud byste byli ve vládne. Chcete nějak reformovat policii? Připadně jak se stavíte k dnešnímu fungování policie? Vid. přiklad kdy 2 policajti v civilu napadli se zbrani v ruce řidiče...

Odpovídá: Mikuláš Peksa

Tohle je skutečně otázka na jiné Piráty, já se nechci pasovat do role odborníka na fungování policie.

17. 10. 2017
Ptá se: Petr Příborský

Jak by jste prosazovali požadavek na ostrahu vnějších hranic schengenského prostoru a kontrolovanou migraci, nebo máte jiný pohled na problém uprchlické krize?

Odpovídá: Mikuláš Peksa

Chceme, aby vznikla funkční společná pohraniční stráž EU a aby byla placená z evropského rozpočtu, aby se nikdo nemohl vymlouvat, že to nedokáže, nechce nebo neumí řešit.

17. 10. 2017
Ptá se: Jakub

Dobrý den,

rád bych se Vás zeptal na to, jestli máte v plánu nějak veřejnosti přiblížit informace o EU, protože řada lidí EU nerozumí a proto s ní nesouhlasí. Myslím že nějaké vzdělanost v tomto směru by byla na místě. Dále by mne zajímalo jaký je váš pohled na Euro a kdy bychom jej asi mohli přijmout?

Odpovídá: Mikuláš Peksa

Dobrý den,

my bychom obecně rádi pro lidi zpřístupnili politiku, to se netýká jen na evropské ale i domácí. Podpora šíření informací je naše klíčová agenda.

Eurozóna v dané chvíli nefunguje ideálně. Všeobecně se s myšlenkou společné měny ztotožňujeme, protože to usnadňuje cestování, obchod atp. Ale byli bychom rádi, kdyby eurozóna před přijetím prošla reformami. Takže konkrétní termín bych nerad stanovoval, bude záviset na vývoji eurozóny i české ekonomiky.

17. 10. 2017
Ptá se: Pavel Souček

Chtěl jsem volit Piráty. Bohužel po Vašem vyjádření o Krymu, Podněstří, Donbase, Jižní Osetie a Abcházie nemohu. Nezajímá Vás reálný stav a názory lidí v těchto regionech. Také Vás nezajímá historie těchto regionů. Šíříte jen válečnou propagandu a nenávist k jiným národům. Nemohu volit stranu, která podporuje násilí a zabíjení lidí. Jsem rád, že všichni lidé nejsou jako Vy a mohlo vzniknout třeba samostatné Československo.

Odpovídá: Mikuláš Peksa

To je mi líto, ale násilí a zabíjení lidí rozhodně nepodporujeme. Zmíněné regiony byly bohužel obsazeny ruskou armádou. Názory tamních lidí respektuji, ale bohužel je nemůže prosazovat jiná země se zbraní ruce.

17. 10. 2017
Ptá se: Ota.Krk

Dobrý den, jaké je vaše postavení k sancím vedené proti Rusku?
Byli by jste pro aby zde bylo umístěno na základě kvót několik stovek uprchlíků ?
A poslední otázka, pokud by jste byl ministr MZV kam by směřoval vaše první zahraniční cesta ?

Děkuji O.K.

Odpovídá: Mikuláš Peksa

Dobrý den,

sankce proti Rusku - situace na Ukrajině je patová a nemění se, nemůžeme tedy nic měnit na sankcích.

kvóty všeobecně považujeme za nesmysl. Kdo se dostane do Schengenského prostoru, může se pohybovat v podstatě volně. Celé je to hlavně mediální divadlo, které umožňuje politikům všech barev nahánět politické body.

Kdybych se za současné situace nějakou nepravděpodobnou shodou okolností stal MZV, váhal bych mezi Francií a Německem, protože nevím, jak dopadnou německá koaliční jednání a jak se bude situace v Evropě vyvíjet. Předseda vlády by měl (podle mého názoru) nejdříve vyrazit na Slovensko.

Každopádně Ministerstvo zahraničí není z pohledu Pirátské strany prioritou, takže výše uvedená otázka je v podstatě ryze teoretická.

17. 10. 2017
Ptá se: Jan Miksik

Dobry den, co je pro Vas vice, pravo na sebeurceni nebo na celistvost stavajicich celku? Pouze v obecne rovine. Dekuji

Odpovídá: Mikuláš Peksa

Dobrý den,

to se bohužel musí řešit případ od případu. Jsou situace, kdy existuje silné hnutí za nezávislost a jeho ignorování může vést k vypuknutí občanské války. Tomu je lepší předejít a nastavit podmínky, aby situaci bylo možno řešit demokratickým hlasováním. Ale neplyne z toho, že si každý může vyhlásit nezávislost svojí zahrady a doufat, že bude uznána.

Samozřejmě je ideální, pokud i navzdory vniku nových hranic zůstalo zachováno právo lidí cestovat, pracovat atp. na obou stranách.

17. 10. 2017
Ptá se: Piratsky posluchac

Dobry den,
nemyslite si ze EU, potazmo zapad, pochybil behem eskalace napeti pri obsazeni Krymu armadou bez oznaceni prislusnosti? Nemel se zapad angazovat vice a dat tim RF najevo, ze se slabsich zastane? Pripomina mi to situaci ze 30. let 20. stol. kdy zapad nechal na holickach Ceskoslovensko. Paralera mezi Krymem a zaborem Sudet mi prijde vice nez zrejma.

Diky za odpoved a hodne zdaru v nadchazejicich volbach
V sobotu volim cislo 15!

Odpovídá: Mikuláš Peksa

Dobrý den,

já si to netroufám hodnotit, nevím, kdo měl v tu chvíli jaké informace a jaká rozhodnutí pod jejich vlivem musel dělat. Jsem rád, že kvůli Ukrajině nevypuknula třetí světová válka. Myslím si, že bychom neměli Ukrajině podrážet nohy. Ale myslím si také, že bychom jí měli rezolutně tlačit, aby bojovala s korupcí, budovala právní stát, respektovala práva menšin a obecně se snažila překonat minulost, podobně jako to dělaly další postkomunistické země.

Za Váš hlas moc děkujeme!

17. 10. 2017
Ptá se: Martin Musil

Zdravim Vas! Rad bych se zeptal na Vas názor na protiruske sankce. Myslite, ze skutecne necemu pomahaji? Rusko urcite chudne, ale to hlavne z duvodu dlouhodobe nižší ceny ropy. Je vlastne dobře, aby Rusove byli celkove chudšími. Nebudou pak ještě vice nachylni volit extremisty? Nebudou se dostavat do stále vetsi izolace a tim padem mit bliz k nejakym radikalnim resenim? Za sebe říkám, ze na to nemam jasny názor..

Odpovídá: Mikuláš Peksa

Zdravím,

typicky embargo na dovoz zařízení pro průzkum ropných nalezišť podvazuje schopnost ruského režimu se financovat. V praxi už se to projevilo např. snížením ruských výdajů na zbrojení. Je mi líto, pokud hospodářskými sankcemi trpí obyčejní Rusové, ale bohužel není moc jiných způsobů, jak omezit pohlaváry tamního režimu. Osobně bych se přimlouval, aby sankce cílily - pokud možno - právě na ně.

Pevně doufám, že Vladimíra Putina v úřadu nahradí někdo rozumější a liberálnější, ruský systém se změní a my spolu budeme moci mluvit přátelštějším tónem.

17. 10. 2017
Ptá se: Michal

Dobrý den, jak byste zajistil, aby hlas ČR na mezinárodním poli byl vůbec slyšet? Jaka by měla být zahraničně politická strategie ČR?

Odpovídá: Mikuláš Peksa

Dobrý den,

byl bych rád, kdyby na mezinárodním poli dokázala vystupovat Evropská Unie jako akceschopná síla. Nedělám si iluze, že by si stát velikosti ČR mohl hrát na velmoc.

17. 10. 2017
Ptá se: arsen lupin

Jste všeobecně považováni za "béčko" TOP09, umělý projekt, který má ve sněmovně hlídat zájmy miliardáře Bakaly.
Podporujete tedy stejně jako TOP09 masové přijímání muslimských uprchlíků a odtržení Tibetu od Číny? Jaké řešení byste podpořili např. v případě léta se táhnoucího konfliktu v Súdánu?
Považujete Juliana Assange za "Putinova agenta" nebo s tímto názorem Hillary Clintonové nesouhlasíte?

Odpovídá: Mikuláš Peksa

To je zajímavé, z jiné strany jsme očerňováni jako tajný projekt Andreje Babiše, popř. béčko SPD či komunistů....

Přijímání žadatelů o azyl podporujeme v souladu s duchem Ženevských konvencí, protože Česká republika navazuje na masarykovskou a humanistickou tradici první republiky. Považovali bychom za urážku naší země, kdyby byla ve světě známa jako místo, kde jsou lidé šikanováni kvůli náboženství. To platí pro křesťany, muslimy, židy, budhisty nebo kohokoli jiného. Nijak z toho ale nevyplývá, že bychom měli na náš pracovní trh přijmout stamiliony ekonomických migrantů z Afriky. A nic takového se dělat nechystáme.

Nejsem si vědom toho, že by TOP 09 oficiálně požadovala odtržení Tibetu od Číny. Pokud to dělají, jsem dost zvědav, jakými prostředky si to dokážou vynutit. Stav lidských práv v Tibetu opravdu není dobrý a ČR by to rozhodně měla připomínat. Nicméně vznášet územní požadavky vůči Číně mi při daném poměru sil nepřipadá efektivní.

Pokud jde o konflikt v Súdánu, myslím, že by tam Evropská Unie měla jednat společně a využít sílu, kterou má, aby konflikt urovnala.

Julian Assange je v některých ohledech kontroverzní člověk, zároveň je to člověk, který přispěl k zveřejnění mnoha velmi problematických věcí. Nemám žádné doklady o tom, že by pracoval pro Ruské tajné služby. Ať tak či tak, lidé mají právo kontrolovat své politiky.

17. 10. 2017
Ptá se: Karel Vali

Tema: Clenstvi CR v EU. Vnimam clenstvi nasi zeme v EU jako stav manzelstvi po 30 letech. Jsou tu jasne ekonomicke vazby, ale citove uz bych byl radeji svobodny a nezavisly. Jak to vnimate Vy ?

Odpovídá: Mikuláš Peksa

Já jsem poměrně dlouho žil v zahraničí, mám tam spoustu přátel, mluvím dvěma dalšími jazyky kromě češtiny a pro mě je domovem celá Evropa. Štve mě, že nefunguje ta byrokracie kolem, štve mě, že to nefunguje tak demokraticky, jak bych si představoval, a tak se to snažím měnit, abych o ten svůj domov nepřišel.

17. 10. 2017
Ptá se: Petr Soukup

Dobrý den,
zajímá Vás názor obyvatel Krymu nebo by jste si jejich souhlas k opětovnému připojení k Ukrajině vynutil bombardováním? Kolik Krymčanů by jste byl ochoten zabít? Máte nějakou hranici?

Děkuji za Vaši upřimnou odpověď.

Odpovídá: Mikuláš Peksa

Dobrý den,

názor obyvatel Krymu na vlastní sebeurčení mne pochopitelně zajímá, ale byl bych rád, aby se dodržovalo mezinárodní právo a mezinárodní smlouvy. Nemám v úmyslu iniciovat bombardování nebo zabíjení kohokoliv. Za současné situace nevidím žádný důvod na Krym útočit, sankce vůči Rusku trvají a není důvod je rušit. Prostě počkejme, koho to přestane dříve bavit.

17. 10. 2017
Ptá se: Ivan Nový

Co říkáte na americkou ideu vybudování Mezimoří, jako protiváhy proti vzniku komunistické Euroasie vytvořením osy Vatikán-Berlín-Moskva-Peking?

Odpovídá: Mikuláš Peksa

Upřímně řečeno nechápu, jak se někdo může chtít dobrovolně postavit do role nárazníkového státu mezi EU a Ruskem. Myslím, že existují i příjemnější metody spáchání geopolitické sebevraždy.

17. 10. 2017
Ptá se: Mirek Sedlář

Zdravím Vás srdečně, bral byste ministra zahraničí? Co by byly Vaše první kroky? Díky!

Odpovídá: Mikuláš Peksa

Dobrý den,

ministerstvo zahraniční je z hlediska obsazování mezi Pirátskými prioritami poměrně nízko, takže předpokládám, že pokud nebudeme sestavovat jednobarevnou vládu, je to otázka spíše nepodstatná. Kdybych se do té situace přesto někdy dostal, asi bych to vzal, protože by mě to bavilo.

Předpokládám, že první krok by bylo rozkoukat se a najít si spojence uvnitř EU. Při tom upřednostňuji spíše programovou blízkost před zeměpisnou.

17. 10. 2017
Ptá se: Zdeněk

Dobrý den. Velmi stručná otázka. Jste (Piráti jako celek) pro vystoupení ČR z NATO - ANO-NE a jste pro vystoupení z EU - ANO- NE ? Děkuji za odpověď.

Odpovídá: Mikuláš Peksa

Dobrý den,

NATO - NE
EU - NE

17. 10. 2017
Ptá se: Petr

Na fóru jihomoravského kraje a i na kandidátce jsou silně prorusky orientovaní členové. Jak to jde dohromady s oficiální orientací pirátské strany?

Odpovídá: Mikuláš Peksa

Uvnitř Pirátské strany neprovádíme žádné čistky. Kdo nesouhlasí, obvykle odejde sám. Pokud se stalo, že někdo někde získal nějaké obtížné volitelné místo, aniž by byl dotazován na své názory, republikové předsednictvo ho nemá právo vyškrtnout - ctíme zásadu subsidiarity a rozhodnutí místních Pirátů vybrat si své reprezentanty.

Osobně mám každopádně plnou důvěru v lídra kandidátky, Radka Holomčíka, i svou nástupkyni ve vedení Zahraničního odboru, Markétu Gregorovou, která je na třetím místě.

17. 10. 2017
Ptá se: Hana Magyarová

Dobrý den,
moje otázka je zásadní:
vyslovte se,prosím,jasně a jednoduše,zda Piráti směřují k EU a NATO,či k Rusku a Putinovi.
Či zda nemají dosud jasno a počítají se změnami politického kurzu.
Děkuji za odpověď.
Hana Magyarová

Odpovídá: Mikuláš Peksa

Dobrý den,

směřujeme k EU. Se změnami zahraničně-politického kurzu nepočítáme.

17. 10. 2017
Ptá se: Petr

Má být ČR v "tvrdém" jádru EU?

Odpovídá: Mikuláš Peksa

Záleží na definici "tvrdého" jádra, jeho vztahu k eurozóně, fungování eurozóny atd. Jsme pro-evropská strana, ale nechceme brát věci nekriticky.

17. 10. 2017
Ptá se: Zbynek

Dobrý den. Pokud by v parlamentu probíhala debata o nutnosti aktivace článku 5 Severoatlantické aliance z důvodu napadeni některého z pobaltských spojenců vnějším agresorem, jak by Piráti hlasovali?

Odpovídá: Mikuláš Peksa

Dobrý den,

Existuje stanovisko schálené přímo Republikovým výborem, které říká, že pro obranu spojenců. Totéž platí v případě aktivace článku 42 Lisabonské smlouvy.

17. 10. 2017
Ptá se: bob

je Krym součástí Ukrajiny?

Odpovídá: Mikuláš Peksa

De jure ano, de facto momentálně bohužel ne.

17. 10. 2017
Ptá se: Daniel

1) Jaký je váš vztah k hnutí DiEM 25 a k Nadaci Rozy Luxemburgové?
2) Jste pro CETA nebo ne?
3) Uznáváte právo palestinských Arabů na vlastní stát?

Odpovídá: Mikuláš Peksa

1) Česká pirátská strana podpořila manifest hnutí DiEM 25. Jiný formální vztah nemáme, někteří členové udržují s hnutím kontakt. Nemohu vyloučit, že Nadace Rozy Luxemburgové financovala akce, kterých se účastnili členové Pirátské strany. Na financování nadace, její chod atp. nemáme žádný vliv.

2) Ve stávající podobě ne. Rádi bychom CETA a další podobné smlouvy nahradili buď těsným připojením k EHS po vzoru EFTA nebo naopak řadou jednoduchých, jednoúčelových smluv, které budou transparentně vyjednávány, kontrolovatelné občanskou společností a umožní oddělené řešení různých témat (např. neexistuje důvod řešit jednou smlouvou obchod s ovocem i tzv. "duševní vlastnictví").

3) Ano. Mám za to, že tento koncept nikdy neodmítnul ani stát Izrael.

17. 10. 2017
Ptá se: David

Jak si máme vysvětlovat neustálé názorové zvraty v zahraničně-politické orientaci vaší strany? Jaké máme záruky, že v parlamentu nebudete podporovat něco, co teď před volbami označujete za úlet apod.?

Odpovídá: Mikuláš Peksa

Dobrý den,

Uvnitř naší strany funguje (narozdíl od jiných) vnitřní demokracie a o věcech diskutujeme. Pochopitelně, když Pirátská strana vznikla, neměli jsme odpovědi na všechny problémy světa. Vyvíjíme se, část lidí zjišťuje, že si nedokáže s ostatními shodnout a odchází. Další přicházejí, to je u politických stran normální. Co Vy pravděpodobně označujete za zvraty, já bych označil za přechody ze situace "nemáme společný názor" do situace "už jsme si to ujasnili".

Podotkl bych, že volba i odvolání předsedy, místopředsedů a dalších funkcionářů je vázána na souhlas nadpoloviční většiny hlasujících. Pokud někdo z takové pozice něco říká, buď má většinovou podporu nebo je rychle odvolán. I to se v historii stalo.

17. 10. 2017
Ptá se: Pavel

Pane Pekso, Piráti podporují rozhodování pomocí občanského referenda. Mohl byste, prosím, na příkladu krymského a katalánského referenda uvést, jak chtějí Piráti zabránit zneužití takového nástroje?

Odpovídá: Mikuláš Peksa

Dobrý den,

my podporujeme vznik kvalitního zákona o obecném referendu, nikoli ad-hoc referenda vyhlášená jednorázovým zákonem ke konkrétní věci. Námi podporovaná referenda mají umožnit hlasovat pouze o věcech, které jsou standartně hlasovatelné na příslušné úrovni státní správy. Vzhledem k tomu, že např. Ústecké krajské zastupitelstvo nemá právo vyhlásit nezávislost na ČR a proměnit Ústecký kraj v "lithiový Kuvajt", je zcela logické, že podobnou věc nelze udělat ani krajským referendem. A to ani kdyby si tam někdo pozval z vnějšku "zelené mužíčky", aby na průběh "referenda" dohlíželi.

Situace v Katalánsku vyžaduje civilizovanou dohodu Španělské a Katalánské vlády. Je to třeba, prioritou je zabránit násilí a problém řešit pokojně.

17. 10. 2017
Ptá se: Petr

Velice by mne zajímalo Ty specialisto jak jsi přišel na to že Krym je Ukrajinský a jestli jsi schopen obléci uniformu přihlásit se do jednotky trotlů a jít bojovat za svobodu Ukrajinců a jít s Ukrajinskou armádou dobývat a poté okupovat Krym .

Odpovídá: Mikuláš Peksa

Velice děkuji za dotaz. Ruská Federace ukrajinskou územní celistvost garantovala Budapešťským memorandem v roce 1994. To bylo v roce 2014 porušeno.

Všeobecně dávám přednost kybernetickým metodám vedení boje před rolí potravy pro děla.

17. 10. 2017
Ptá se: Pavel

Dobrý den!
1. Představte si, že jste ministrem zahraničí a na půdě EU budete jednat, zda přijmout nějakou rezoluci, stanovisko či opatření vůči Španělsku (Katalánsko) či Polsku. Co budete navrhovat vy?
2. Podporujete či odmítáte některého z už známých kandidátů na prezidenta ČR?
Děkuji a hodně štěstí!

Odpovídá: Mikuláš Peksa

Dobrý den,
1. Jednal bych tak, jak bych chtěl, aby ostatní ministři EU jednali v situaci, kdy velká část obyvatel Moravy požaduje nezávislost Moravy na Česku. Snažil bych se zprostředkovat dialog a najít nenásilné řešení, které budou považovat za spravedlivé - pokud možno - všichni zúčastnění.
2. Pirátská strana má řadu podmínek na protikandidáta Miloše Zemana. Zatím jsme nevyhodnocovali, který z protikandidátů nám nejlépe vyhovuje.
Děkujeme

17. 10. 2017
Ptá se: Galina

Dobrý den,
podle Vás referendum a následné připojení Krymu k Rusku proběhlo v rámci zákonu? Pokud ne, jaké zákony byli porušeny?
Jaký mate názor na současnou vnitřní a zahraniční politiku Ukrajiny a na válečný konflikt na Donbasu?
Děkuji za odpověď.

Odpovídá: Mikuláš Peksa

Dobrý den,
Refefendum rozhodně neproběhlo v rámci zákona, porušeno bylo v první řadě Budapešťské memorandum garantující územní celistvost Ukrajiny.
Současné Ukrajina má své vlastní Babiše, Kalousky, Sobotky, Vandase a další. To ale není důvod jí kouskouvat, to je důvod tlačit Ukrajinský režim k boji proti korupci. Konflikt na Donbase bohužel trvá, není tedy důvod jakkoli rušit stávající sankce, které kvůli němu byly vydány.

17. 10. 2017
Ptá se: Miroslav Mansfeld

Dobrý den pane Pekso,
chápete to, proč celkem velké procento obyvatel ČR a některé politické strany, chtějí vystoupit z NATO?
Podle mě jsou dvě možnosti vysvětlení:

1) Chtějí návrat pod křídla SSSR dnes Ruska - převážně voliči KSČM a Zemanovi příznivci.
2) Strany, které hrající na strunu patriotismu. A občané mající strach, že když jsme členy NATO jsme pravděpodobnější cíl nepřátel ostatních států NATO.Dotaz mimo téma: proč je ve zprávách každý "teroristický útok" v Evropě. Mně to připadá jako reklama ve všech médiích zdarma. Když je zabito několik desítek evropanů, tak je to obrovská tragédie všichni posílají kondolence. Že v Africe umírají desetitisíce lidí hlady každý měsíc, to Evropany nezajímá - tomu se říká vrchol pokrytectví.Volil jsem Piráty skoro pokaždé bohužel jste se ani jednou do parlamentu nedostali. Vypadá to, že letos to už vyjde. Do vlády s nikým nechoďte, buďte ručičkou na vahách a hlasujte pro/proti, podle toho jestli je zákon dobrý/špatný. Jinak se ušpiníte od ostatních koaličních stran.Přeji úspěšné volby.Miroslav Mansfeld

Odpovídá: Mikuláš Peksa

Dobrý den pane Mansfeld,

podle aktuální výzkumů CVVM je se členstvím spokojeno 57 % lidí, nespokojeno 28 %. Myslím, že úvahy o vystupování prostě nejsou na pořádku dne.

17. 10. 2017
Ptá se: Míra

Zdravím Piráty, rád bych znal Váš názor jako strany na otázku separatistických regionů ve východní evropě konkrétně: Podněstří, Donbas, Jižní Osetie, Abcházie. Jde podle vás o právo místních Ruských menšin na sebeurčení, nebo je jedná o loutkové režimy ovládané Moskvou řízené za účelem destabilizace a vydírání slabších států na kterých se nacházejí? Popřípadě jinak? Děkuji

Odpovídá: Mikuláš Peksa

Zdravím,
jakkoli řada obyčejných lidí v těch oblastech určitě touží po sebeurčení a možnosti žít v zemi, kterou považují za svou vlast, tyto režimy jsou udržovány u moci silou ruské armády. Putinův režim bohužel situace využívá.

17. 10. 2017
Ptá se: Hanys

Dobrý den,

jak plánuje Pirátská strana zabezpečit stát vůči propagandě/polopravdám zvenčí (mnohdy zmiňovaná proruská propaganda)?
Jaký zaujímá pirátská strana stanovisko v otázce, jestli by se EU měla nějak více angažovat v dění okolo jejich hranic např. na Ukrajině (aby se podobné praktiky jako ve východní Ukrajině, nebo na Krymu neposunovaly stále blíze k EU)?

Děkuji

Odpovídá: Mikuláš Peksa

Dobrý den,

chceme investovat více prostředků do vzdělání, zvyšování mediální gramotnosti a informování občanů. Naši občané musí umět rozpoznat a odmítnout každou propagandu, nejen proruskou.

Rozhodně bychom měli spolupracovat se státy v našem sousedství a podporovat tam bezpečnost, transparenci, demokracii a obecně dobré fungování právního státu, abychom spolu mohli obchodovat, vědecky spolupracovat atp.

17. 10. 2017
Ptá se: Vladimír

Dobry den, jak omluvíte před voliči, že Váš bývalý garant páchal trestnou činnost a je pravděpodobně přílišným agentem? Děkuji.

Odpovídá: Mikuláš Peksa

Dobrý den, o výše zmíněném mi není nic známo. Prosím tedy o podklady, které by to potvrdily. Pro prověřování nových členů nemáme k dispozici databáze policie nebo tajné služby, takže na podobná zjištění bohužel můžeme reagovat až zpětně.

17. 10. 2017
Ptá se: Radim

Dobrý den,

jaký je Váš názor na ruskou agresi na Ukrajine a lži Putina že to nijak vojensky nepodporuje i když je dnes hromada dukazu a je zcela jasné že není možné aby vedli ti "separatisté" 3 roky frontovou vojnu minimalně bez dodavek munice, zbraní a bez finanční pomoci Ruska?

Myslíte že lze věřit Putinovi i když zcela jasně x krat lhal? (napřiklad že na krymu nejsou ruští vojáci atd a vede to tam nějaka "domobrana")

Odpovídá: Mikuláš Peksa

Dobrý den,

náš názor na ruskou agresi na Ukrajině je negativní. Zmíněné “separatistické republiky” jsou bohužel v těsném kontaktu s ruskou vládou.

Obávám se, že Vladimíru Putinovi lze věřit jen tolik, jako jiným bývalým elitním agentům KGB.

17. 10. 2017
Ptá se: Jakub D.

Dobrý den.

1.Měla by podle Vás Ukrajina vstoupit v budoucnu do Evropské unie?

2.Díváte se na anexi Krymu jako na akt agrese Kremlu?
3.Jste pro nebo proti přijetí Eura? 4.Není dosavadní spolupráce V4 spíše zbytečný přežitek, který nám vzhledem k situaci s ohrožením demokracie v Maďarsku nebo v Polsku, spíše ubližuje? 5.Neměla by se Česká mezinárodní politika vrátit zpět k tomu, co nám v devadesátých letech přineslo velké světové renomé, aktivní podpora disentu a disidentů v nedemokratických zemích, důraz na ochranu lidských práv?

Odpovídá: Mikuláš Peksa

Dobrý den,

1. Území Ukrajiny je součástí evropského kontinentu, takže v principu to považuji za možné. Členství má ovšem řadu podmínek, jejichž splnění si v dohledné době nedokážu představit.
2. Ano, Pirátská strana k tomu vydala stanovisko, které to povrzuje
3. V zásadě přijetí eura podporujeme, ale eurozóna by napřed měla projít důkladnými reformami. Stávající fungování měnové unie nepovažujeme za uspokojivé.
4. V4 s sebou nese spolupráci na infrastrukturních projektech, vědeckou spolupráci atp., což je dobré. Ale neexistuje důvod, proč by ČR měla hlasovat v Evropské radě podle Polska. Polsko a Maďarksko mají ultrakonzervativní vlády, se kterými se my, Piráti, neshodneme prakticky v ničem, není tedy důvod se po nich “opičit”.
5. Demokracie, transparence, lidská práva a boj za svobodu internetu jsou součástí pirátské agendy všude po světě a my tyto hodnoty chceme podporovat i nadále, bez ohledu na hranice. Mělo by se to ale dít ve všech zemích, i v těch, které chápeme nebo jsme v 90. letech chápali jako spojenecké.

17. 10. 2017
Ptá se: Jan Bílý

Pokud bude legalizace drog (beru to všeobecně, protože se to může stupňovat), nevidíte nebezpečí v tom, že jej začnou užívat např. příslušníci bezpečnostních sborů (policie, armáda, hasiči)? Nebude to krok k výraznému zhoršení bezpečnostní situace? Jak tomu budete chtít zabránit? Najmete další úředníky na kontrolu? Nejsme v Holandsku, tady si každý vykládá zákony po svém - stačí ta fůra zdrogovaných řidičů na silnicích. To ale je Vám úplně jedno. A jak se budete stavět k migraci - dali by jste souhlas s použitím bezpečnostních složek na hranicích?

Odpovídá: Mikuláš Peksa

Dobrý den,

legalizace by umožnila psychotropní látky dostat pod kontrolu. Stávající stav, kdy jsou kriminalizovány, odrazuje jejich uživatele, aby hledali pomoc při řešení svých problémů. Legalizace nicméně neznamená právo užívat libovolnou psychotropní látku např. před řízením vozidla, na pracovišti atd. K chemickým látkám bychom prostě měli - podobně jako např. k alkoholu nebo nikotinu - přistupovat s ohledem na účinky, které mají, ne je plošně zakazovat.

Bezpečnostntí složky je třeba nasadit na vnější hranici Schengenského prostoru, aby zajistily kontrolu těch, kdo do Evropy přicházejí. Kontrolovat vnitřní hranice Schengenu pak bude zbytečné.

17. 10. 2017
Ptá se: Ondra

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jaký je postoj Pirátů k politice rozšiřování EU o nové členské státy? Vstup zemí z Balkánu, nebo východní evropy (Gruzie, Moldavsko...) do EU po splnění základních podmínek?

Odpovídá: Mikuláš Peksa

Dobrý den,

státy, které leží geograficky na evropském kontinentu a splňují podmínky členství (právní stát, vyřešení územní konflikty, soulad zákonů s evropským právem,...) nevidíme důvod ve členství jakkkoli omezovat. Obyvatelstvo těch zemí by se členstvím mělo vyjádřit souhlas v referendu.

17. 10. 2017
Ptá se: Mrzout Obecny

Dobrý den pane Pekso,
dnes jsme se na obědě bavili s kolegy o mezinárodní politice a kolega z USA vyjádřil názor, ač je Trump pitomec, tak by pro USA byli výhodné, kdyby měly dobré vztahy s Ruskem. Jak se na to díváte, když USA dnes poskytují většinu ochrany na východním křídle NATO? Nerad opět bych zažil bratrskou pomoc, protože se domluví něco na osa Washignton/Moskva.
Děkuji,
Mrzout

Odpovídá: Mikuláš Peksa

Dobrý den,

já s napěřím čekám na to, jak dopadne vyšetřování pana Roberta Muellera ohledně Trumpova napojení na Rusko. Ale bez ohledu na to, jak to dopadne, jsem přesvědčen, že bychom měli usilovat o vytvoření kvalitní společné evropské obrany.

17. 10. 2017
Ptá se: Milan

Dobrý den, pane Pekso,
měříme EU / NATO všem stejným metrem, nebo si účelově vybíráme jen to, co se nám momentálně hodí? (viz. uznání Kosova vs.sankce za Krym vs. mlčení po pěšině co se týče referenda v Katalánsku)
Je důležité, aby prezident republiky a vláda vystupovali v otázkách zahraniční politiky jednotně a v případě, že ano, jakým způsobem byste to chtěli zajistit?
Jsou Piráti jednotní v otázkách zahraniční politiky nebo hrozí odpadávání jednotlivých poslanců, štěpení na frakce apod. v případě, že budete zvoleni do PS?
Díky.
Milan

Odpovídá: Mikuláš Peksa

Dobrý den,

EU i NATO mají své vlastní zájmy, které při prosazování zahraniční politiky sledují. To je v zahraniční politice normální a od politiků se to očekává. Neměli bychom ale postupovat bezohledně, koneckonců je v našem zájmu, aby nás ostatní státy respektovaly jako čitelného a předvidatelného partnera.

Česká republika je parlamentní demokracií, zahraniční politiku určuje vláda. Porada s prezidentem by určitě měla proběhnout, ale zodpovědnost na něm neleží. Pokud není prezidentská kancelář působit jako efektivní nástroj zahraniční politiky, dovedu si představit, že by došlo ke krácení jejího rozpočtu - který opět stanovuje vláda. Pirátská strana nikdy neprosazovala žádného svého bývalého člena do prezidentského úřadu, takže důvod, bránit prosazování postoje vlády.

Všichni Pirátští poslanci jsou vázáni kodexem poslance. Nesouhlasit je normální a jsou otázky, kde může každý hlasovat podle sebe. V závažných otázkách (jako je např. zahraniční politika) může klub požadovat jednomyslnost. Osobně znám naprostou většinu lídrů a kandidátů na volitelných místech a nemám obavy, že by tento požadavek neprošel při prosazování námi vyhlašovaného programu. Pochopitelně i perfektně normální člověk se může zbláznit a začít jednat bez ohledu na kodexy, zákony a dobré mravy. Tomu nemáme jak zabránit, ale rozhodně nečekám, že se to bude dít nějak masově.

17. 10. 2017
Ptá se: Jirka CB

Dobrý den pane Pekso. Poprosím Vás o odpovědi na následující otázky.
1) Vnímáte (Piráti) přijetí Eura jako jednu z pojistek toho, že se ČR nedostane pod vliv mocenských zájmů Ruska?
2) Nejde v aféře Lithium o to ,že se přetahují dvě kliky a momentálně se nelíbí té východní ( RUSKO a na ně napojení agenti a politici v ČR), že memorandum podepsala Australská firma ( představitel západní kliky a jejich nějakým způsobem uplacených politiků)? Máme vůbec šanci a prostředky k tomu abychom tento nerost sami vytěžili a zpracovali do finálních výrobků?
Je veřejně známo, že za komunistického režimu tuny uranu končilo s minimálním ziskem v tehdejším SSSR.
3) Měla by se ČR snažit dostat do jádra Evropské unie? Nezastíráme máselnýma a rumovýma aférama v českém rybníčku odklonění od politiky EU- tím že kritizujeme tyto blbosti a zapomínáme na přínos EU naší zemi?
4) Podle Pirátů by se měla EU zrušit jakožto uskupení, které má již tolik chyb že je neopravitelné a nebo i za cenu většího úsilí a jistých ekonomických a národních obětí tento celek vylepšit a aktualizovat na Evropská unie 2.0?5) Jste pro regulaci nadnárodních společností UBER a Airbnb nebo je to prostě technologický vývoj společnosti, který by se neměl regulovat a bude sloužit spíše k zániku stávajících dinosaurů?Děkuji za odpověd.

Odpovídá: Mikuláš Peksa

Dobrý den,

1) přiliš tam nevidíme souvislost. Jsou státy v EU, např. Dánsko, které mají z přijetí eura trvalou výjimku a Ruska se nebojí. Přijetí eura je otázka ekonomiky a správy státu, neměli bychom jí míchat s bezpečností.

2) Situace kolem těžby lithia je hodně nepřehledná. Já bych byl velice rád, kdyby do ní končící vláda nezasahovala a umožnila rozhodovat až té nové. Před samotnou těžbou je třeba změnit horní zákon, protože současný podíl zisků pro stát je směšný, navíc dělení příjmů je nevýhodné pro obce, kde těžba probíhá, a zcela ignoruje krajskou pokladnu.

3) Měli bychom se snažit, aby se EU při další integraci soustředila na zajišťování obrany a bezpečnosti hranic, protože to jsou problémy, které nás nejvíce pálí. Máte pravdu, že máselné a rumové aféry poněkud překrývají skutečné fungování Bruselské politiky. Byl bych rád, kdybychom k evropské politice přistupovali jako k domácí. Je normální nesouhlasit s ministrem nebo vládou a podobně normální je nesouhlasit s eurokomisařem nebo evropskou komisí.

4) Rozbité věci se nevyhazují, rozbité věci se opravují. Bavme se o tom, jak EU opravit.

5) Když zrušíme všechny regulace, zbavíme se i pracovně-právní ochrany a dalších věcí, které nás oddělují od Viktoriánského kapitalismu 19. století. Regulace těchto nadnárodních společností je ovšem složitá věc a pravděpodobně nemožná bez globální mezinárodní spolupráce. V případě OSN platí totéž, co v případě EU.

17. 10. 2017
Ptá se: Pavel Trnka

Dobrý den pane piráte garante Pekso,
budete garantovat voličům, že nebudete, Piráti, volit špatného vulgárního prezidenta pro- Putina, fyzickou a duševní trosku s hůlkou, který dělá Česku ostudu ?
Koho z prezidentských kandidátů budete volit ?
Budete spolupracovat s ANO Babišem, ODS junior Klausem, Komunisty, Okamurou ?
Je podle Vás Krym Ukrajinský, nebo Ruský ?
Který je pro Vás - Marx, Lenin, Stalin, Gottwald, Husák, Brežněv, Putin , Che Guevara, Fidel Castro - Velký muž ?Budete nosit Piráti aspoň přes jedno oko pásku ?Děkuji za odpovědi na otázky.

Odpovídá: Mikuláš Peksa

Dobrý den,

prezident ČR je volen přímo, volební právo je tajné a volba je individuální zodpovědností každého člověka. Členové Pirátů se rozhodují podobně jako všichni ostatní občané.

Osobně nejsem ještě rozhodnutý, jak volit. Jsem si jist, že budu hlasovat proti panu Zemanovi, bude-li se volby účastnit.

Naše povolební strategie zapovídá spolupráci s osobami s korupční minulostí, osobami nekompetentními a hnutími usilujícími o demontáž demokracie v ČR.

Krym je de jure Ukrajinský, de facto kontrolován Ruskou federací

Z nabízené palety komunistických politiků nesympatizuji s žádným.

Pásky přes oko nosit spíše nehodláme, nedojde-li pochipitelně k nějakým nepříjemným zraněním s trvalými následky.

17. 10. 2017
Ptá se: PavelCZ

Dobrý den,

vnímáte současnou situaci na Korejském poloostrově jako hrozbu konfliktu mezi KLDR a USA a popřípadě i NATO? Jakou roli by podle Vás měla hrát Česká republika?

Děkuji za odpověď.

Odpovídá: Mikuláš Peksa

Dobrý den,

situaci vidím jako velice nebezpečnou. Severoatlantická aliance se aktivuje v okamžiku, kdy dojde k útoku v severoatlantickém prostoru, kam, podle mého názoru, Korejský poloostrov nespadá. Nicméně obávám se, že pokud by tam došlo ke konfliktu, bude Česká republika podobně jako celý zbytek této planety hrát roli radioaktivní pustiny. Čína totiž deklarovala úmysl KLDR v případě napadení ze strany USA bránit a podobně se stavějí USA k Jižní Korei.

ČR by každopádně měla podporovat scénáře nezahrnující jadernou válku.

17. 10. 2017
Ptá se: Radomír

Dobrý den,
jak se stavíte k veskrze agresivní politice USA? Podporujete, aby se USA vměšovalo do cizích konfliktů? Přejete si, aby se Česko angažovalo ve válce v Afgánistánu? Děkuji.

Odpovídá: Mikuláš Peksa

Dobrý den,

v americké zahraniční politice jsou určitě věci, se kterými nesouhlasíme, žádní dva lidé - natož státy - se nemohou shodnout na 100 %. Všeobecně bychom byli radši, kdyby se konflikty řešily multilaterálně pod taktovkou OSN.

Rozvojová spolupráce popř. boj proti nestátním akterům jako jsou islámské teroristické skupiny jsou z našeho pohledu v pořádku. Dobývání cizích zemí ne.

17. 10. 2017
Ptá se: Petr

Jak se stavíte k tomu, že současná vláda v Kyjevě se dostala k moci pučem sponzorovaným USA, přičemž pučisté neváhali vraždit jimi najaté bezdomovce a policisty, aby vytvořili záminku pro sankce proti Janukovyčově vládě? Je podle vás normální, že podporujeme vládu, hlásící se k odkazu válečného zločince Bandery, jehož bandité vraždili židy a na konci války i Slováky a Čechy?

Odpovídá: Mikuláš Peksa

Bez ohledu na události noci z 22. na 23. února 2014 došlo na podzim roku 2014 k demokratickým volbám, ze kterých povstala současná vláda. Strany Svoboda a Pravý sektor byly v těchto volbách zcela marginalizovány, nedostaly se vůbec do parlamentu.

Agresi, porušování lidských práv, korupci atp. odsuzujeme všude. Rozhodně chceme využívat našich možností člena EU, abychom na tyto jevy na Ukrajině upozorňovali a pomáhali je odstranit.

17. 10. 2017
Ptá se: Radek

Zdravím, jak se stavíte k situaci v Kurdistánu? Považuji za odporné stav, kdy nejschopnější spojenci nejen západu v boji proti islamofašistům nemají právo na vlastní stát. Nemyslíte si, že by se Sèvreská smlouva, která bohužel nedostála naplnění, měla být po téměř sto letech oprášena a svět by se mohl bavit o spravedlivém rozdělení Blízkého východu?

Odpovídá: Mikuláš Peksa

To bohužel nemohu příliš komentovat. Velká část Kurdů žije i na území Turecka, které monentálně pomáhá EU překonat migrační krizi a stále ještě je členem NATO a kandidátem na členství v EU. Výše zmíněné považuji za extrémně problematické s ohledem na stav lidských práv a demokracie v samotném Turecku i chování Turecké vlády vůči evropským zemím.

17. 10. 2017
Ptá se: Jan z Brna

Dobrý den, probíhá ve vaší straně hlubší debata o zahraniční politice, nebo je to pro vás jen okrajové téma?

Odpovídá: Mikuláš Peksa

Dobrý den,

debaty probíhají a bývají velice vášnivé. Doporučuji nebrat za bernou minci každý příspěvěk, který uvidíte na veřejně přístupném pirátském fóru. Kromě těchto debat řadových členů existují ve straně i lidé, kteří se zahraniční politikou zabývají systematicky a do hloubky a snaží se nabízet ostatním podklady popř. návrhy složitějších řešení.

17. 10. 2017
Ptá se: El Petr

Jaký vztah má Vaše strana k Číně a k Severní Koreji?

Odpovídá: Mikuláš Peksa

Čína je autoritářská země, porušující lidská práva a cenzurující internet.
Severní Korea je totalitní země, systematicky destruující lidská práva a zcela blokující internet.

Ani jedno se nám nelíbí a nepřejeme si expanzi jejich vlivu do ČR nebo EU.

 

Právě se děje

Další zprávy