Pátrání po svaté Anežce: Archeologové našli hrobku

Zpravodajská směna, Andrej Brabec
16. 2. 2010 18:25
Archeologové odkrývají dvě místa, kde by se prý ostatky světice mohly nacházet
Průzkum v kostele svatého Haštala začal
Průzkum v kostele svatého Haštala začal | Foto: Andrej Brabec

Praha - V pražském kostele svatého Haštala odpoledne odstartoval archeologický průzkum, který by mohl vést k objevení hrobu Anežky České.

Archeologové zatím odkryli dlažbu před hlavním oltářem. Přímo pod ním nic neobjevili, ale úspěšnější byli na jeho levé straně.

Narazili tam na dvě hrobky a klenbu původní stavby. Jedna z hrobek je podle prvních zjištění barokní, nepochází tedy z doby, kdy Anežka žila. Kromě ní ale průzkum odhalil také zbytky románského kostela.

"Z těch vrstev máme nálezy, což jsou pozůstatky lidské činnosti. Ty jsou reprezentované střepy keramiky, střepy skla, úlomky malovaných omítek, ale všechny tyhle nálezy jsou novověké. To znamená, (že) pocházejí z nějakého 18. možná i 19. století. Takže podle těch nálezů jsme nepronikli ještě do nějakých středověkých úrovní," přiblížil Aktuálně.cz výsledky dnešního pátrání archeolog Zdeněk Dragoun.

Podle něj není pravděpodobné, že by se přímo pod oltářem nacházely Anežčiny ostatky. V pátrání se ale bude ještě pokračovat.

Pro maximálně opatrné prozkoumání hrobek experti potřebují další vybavení, včetně speciální sondy, kterou do odhalené prostory spustí během středy.

Analýza DNA

Odborníci jsou ale zatím poměrně skeptičtí. O tom, že by byly ostatky uloženy právě v haštalském kostele, podle nich nesvědčí žádné přímé historické důkazy.

Restaurátoři možná našli v pražském kostele sv. Haštala hrob sv. Anežky České.
Restaurátoři možná našli v pražském kostele sv. Haštala hrob sv. Anežky České. | Foto: Aktuálně.cz

Ať tak, nebo tak, dnešní den pravděpodobně finální rozřešení nepřinese. I kdyby archeologové v kostele našli lidské kosti, musí jejich příslušnost k rodu Přemyslovců potvrdit analýza DNA.

Neexistence ostatků dlouho bránila prohlášení Anežky za svatou, protože bez nich nebyla až do 20. století kanonizace možná.

Pomohla až údajná část její čelisti přechovávaná ve španělském klášteře v Escorialu. A právě tyto ostatky, pokud jsou pravé, by mohly pomoci identifikovat i případný pražský nález.

 

Právě se děje

Další zprávy