Podle statistik je v České republice negativními důsledky hazardního hráčství zasaženo 5 % populace ve věku od 15 do 64 let. Jak uvádí společnost Podané ruce, která nabízí poradenství hráčům i lidem z jejich okolí, problémové hráčství s sebou nese celou řadu negativních sociálních jevů, jako je narušení vztahů s blízkými, rozpad rodin, zadlužování, exekuce a kriminalita.
V průzkumu mezi lékaři v roce 2014 bylo odhadnuto 90 až 110 tisíc patologických hráčů nebo osob se závažnými problémy s hraním hazardních her. Mezi problémovými hráči v léčbě převažují muži (přibližně 90 %), podíl žen se v posledních letech mírně zvyšuje.
Negativními důsledky hraní jsou často ovlivněni také blízcí hráčů – přepokládaný počet je 5 až 8 osob z hráčova okolí. Jsou to především rodiče, partneři a děti. Na ty především dopadají změny v chování jejich blízkých, jejich zvýšená agresivita, rozprodávání společného majetku, zadlužování a s tím spojená hrozba exekuce.
Průměrný věk léčeného problémového hráče je přibližně 35 let. Rozvoj patologického hráčství od počátku hraní po vstup do léčby trvá řádově měsíce až roky.
Prohry za celou kariéru dosahují částek desítek až stovek tisíc korun, v extrémních případech jsou v řádu milionů. Primární problémovou hrou jsou především výherní hrací automaty (VHP) nebo výherní loterijní terminály (VLT), méně často elektromechanická ruleta (EMR), kurzové sázky, poker a karetní hry na internetu nebo hry v kasinu. K prohlubování finančních problémů a zvyšování intenzity hraní vede typický vzorec chování problémového hráče, tzv. dohánění ztrát.
Mám problém v důsledku hazardních her či sázek? Mám vyhledat pomoc? Nejsem si jistý svojí závislostí na hazardních hrách a sázkách. K tomu slouží dotazník Dvacet otázek Anonymních Gamblerů:
Kritéria patologického hráčství podle DSM-5 se vztahují na posledních 12 měsíců hráče.
1 Potřeba hrát se stále vyššími částkami peněz, aby bylo dosaženo žádoucího vzrušení.
2 Neklid nebo podrážděnost při pokusu přerušit nebo vzdát se hraní.
3 Opakované neúspěšné snahy kontrolovat, přerušit nebo se vzdát hraní.
4 Zaujetí hráčstvím jako například snaha o znovuprožití minulých hráčských zkušeností, následků hazardu nebo plánování nového hazardu či přemýšlení o způsobech, jak získat peníze na hraní.
5 K hraní dochází často při pocitu bezmoci, viny, úzkosti, deprese.
6 Po prohře peněz často snaha druhý den je hraním získat zpět, tj. „dohánění ztrát“.
7 Lhaní s úmyslem zastřít rozsah svého hráčství.
8 Ohrožení nebo ztráta významných vztahů, práce nebo příležitosti ke vzdělání a kariéře kvůli hráčství.
9 Spoléhání na jiné, že poskytnou peníze a napraví špatnou finanční situaci způsobenou hráčstvím.
Zdroj: drogy.info; Anonymní Gambleři Česko; Podané ruce Zlín