Past na solární parky, přijdou po opravě o miliony?

Pavel Baroch
27. 11. 2011 22:09
Stát vymyslel fintu, jak radikálně snížit výkupní cenu sluneční elektřiny
Foto: Jan Langer

Praha - Stát vymyslel podle solárních podnikatelů past na sluneční elektrárny, jak je připravit o výhodnou výkupní cenu zeleného proudu.

Nový zákon o podporovaných druzích energie, který už sněmovna poslala do Senátu, počítá podle nich s tím, že po rekonstrukci solárního parku se elektrárně radikálně sníží vyplácené peníze.

Předloha konstatuje, že opravené elektrárny budou považované za nové zdroje, na něž se budou vztahovat aktuální podmínky provozu včetně méně výhodné výkupní ceny proudu. Současná cena je přitom až o polovinu nižší než loňská.

"Za uvedení výrobny elektřiny do provozu se považuje též ukončení rekonstrukce technologické části stávající výrobny elektřiny, nebo ukončení modernizace, zvyšující technickou a ekologickou úroveň stávající výrobny elektřiny na úroveň srovnatelnou s nově zřizovanými výrobnami elektřiny," stojí v paragrafu 12 zmiňovaného zákona.

Podle právníka Luďka Šikoly, který se problematikou obnovitelných zdrojů dlouhodobě zabývá, se do tohoto ustanovení "vejde" takřka každá oprava solární elektrárny. 

Ministerstvo průmyslu, tvůrce zákona, ovšem takový výklad zákona odmítlo. "Ustanovení se vztahuje na technické zhodnocení elektrárny. V případě solárních elektráren by se toto ustanovení vztahovalo třeba na rozšíření elektrárny," řekl Aktuálně.cz Jiří Sochor z tiskového oddělení ministerstva.

Je to nefér, říká solární asociace

V předloňském a loňském roce kvůli neschopnosti státu včas regulovat fotovoltaický byznys prudce narostl počet solárních elektráren, a proto bude provoz těchto zdrojů příští rok stát přes 22 miliard korun, celkové náklady na obnovitelné zdroje dosáhnou asi 32 miliard korun. Vláda z toho pokryje část dotacemi, další část se promítne do cen elektřiny. Každé snížení dotace by tak mohlo kabinetu ušetřit nemalé prostředky.

Nový paragraf se nezamlouvá České průmyslové fotovoltaické asociaci, která kritizuje celoý zákon. Podle asociace i ekologických organizací předloha například nedává majitelům fotovoltaických, nebo slunečních elektráren jistotu, že budou připojeni do sítě.

Dodržíme eurohujerské závazky

Exministr průmyslu Martin Kocourek, který zákon prosadit ve sněmovně jen pár dní před svým koncem ve vládě, tvrdí, že předloha je nastavena tak, aby Česko dosáhlo v roce 2020 třináctiprocentního podílu obnovitelných zdrojů elektřiny a tepla.

Foto: Jan Langer

"Dodržíme vyjednané 'eurohujerské' závazky v oblasti obnovitelných zdrojů, ale nedopustíme jejich sebemenší překročení," konstatoval Kocourek.

Jak dlouho vydrží panely

Aleš Spáčil z fotovoltaické asociace uvedl, že například měniče v ideálním případě vydrží třeba 15 let, ale na elektrárně se mohou pokazit relativně brzy i jiné komponenty.

Třeba když se použijí kvůli úspoře neznačkový materiál nebo je elektrárna nesprávně zapojená. "Například zjistíte, že vyrábí méně elektřiny, než by měla" řekl Aktuálně.cz Spáčil, který je zároveň šéfem české pobočky firmy Conergy, renomovaného dodavatele solárních technologií.

Ministerstvo průmyslu tuto obova označilo za mylnou. "Pokud například nebude některý fotovoltaický panel fungovat a bude potřeba ho vyměnit - tedy bude potřeba udělat nutnou, nevyhnutelnou opravu, pak se ustanovení v novém zákoně nepoužije," řekl  Jiří Sochor z ministerstva průmyslu.

Vytváří se korupční prostředí

Právník Luděk Šikola, jehož advokátní kancelář zastupuje fotovoltaické firmy, uvedl, že navrhované ustanovení o "nové" výkupní ceně pro staré elektrárny může vést k tomu, že jejich majitelé budou své elektrárny opravovat a renovovat načerno.

"Problémů v elektrárně může být spoustu a každá změna pak může být vykládána podle tohoto ustanovení," řekl Aktuálně.cz Šikola.

Nový paragraf navíc vytváří korupční prostředí. Mnozí podnikatelé investovali do solárních parků desítky milionů korun a mají půjčky u bank. Proto se jim může vyplatit dát obálku úředníkovi, než aby přišli o miliony korun z prodeje dotované elektřiny.

 

Právě se děje

Další zprávy