Paroubek chce (nejen) slovenské pondělky

Simona Holecová, Tomáš Fránek
15. 7. 2006 12:00
Praha - Nostalgie a retro. Tak lze s nadsázkou označit společné vystoupení dosluhujícího premiéra Česka s jeho novým slovenským protějškem.
Vřelé přivítání dosluhujícího premiéra Paroubka s novopečeným premiérem Ficem.
Vřelé přivítání dosluhujícího premiéra Paroubka s novopečeným premiérem Ficem. | Foto: Ludvík Hradilek

Róber Fico si Prahu vybral jako místo pro svou první mezinárodní aktivitu. Jednak kvůli tradici, jednak proto, že jej s Jiřím Paroubkem pojí vřelé vztahy.

Mimochodem - Paroubek - narozdíl od evropských socialistů, kteří Fica a jeho stranu Smer tvrdě kritizují za vládní spojení s Vladimírem Mečiarem a především nacionalistou Jánem Slotou, Fica za skladbu vlády nijak nepranýřoval. Naopak se ho veřejně zastal.

Oba muži se na přivítanou objímali. Pak se zavřeli na tři hodiny k jednání mezi čtyřma očima. A domluvili se například na tom, že by bylo záhodno využít staré značky "Made in Czechoslovakia". Anebo oprášit slovenské pondělky v České televizi - tedy vysílání inscenací STV na českých kanálech.

Udělejme to kvůli dětem

Róbert Fico vyzval slovenského ministra kultury, aby spolu s českým protějškem promyslel, jak zabránit dalšímu chátrání znalosti sousedního jazyka ve společnosti.

"Mám dvanáctiletého syna. Když kouká na film v českém jazyce, neustále se mě ptá na význam různých slovíček. Já si nepamatuji, že bych ve dvanácti, třinácti letech nerozuměl česky," upozornil Fico.

A téhož názoru je i Jiří Paroubek. "Nemáme už společné televizní programy. A já si myslím, že by bylo dobré, využívat zkušeností, které jsme pořídili třeba v dobách Československa. Myslím, že takové slovenské pondělky, to bylo pro českou veřejnost mimořádně zajímavé... Je třeba hledat cesty, jak jazykové vzdalování nejmladší generace zastavit."

Made in Czechoslovakia

Vzdalování by premiéři chtěli zastavit i v oblasti zahraničního obchodu. "Mohla by to být nová obchodní strategie. Já jsem hodně cestoval a musím říct, že v zemích, jako je Indie, se nejspíš rozdělení Československa nikdo nevšiml," vyprávěl Paroubek se smíchem. "Od paní Ghándíové přes předsedu vlády... ti všichni pořád mluvili o výrobcích made in Czechoslovakia."

Paroubek proto navrhl, aby Češi spolu se Slováky nově koncipovali svou obchodní strategii směrem ke třetím trhům, které vymezil zeměmi typu Indie, Korea, Čína, Japonsko, Afrik a Brazílie. "Tam všude jsem byl, a tak jsem cítil takovou potřebu tu starou značku využít," dodal dosluhující ministerský předseda.

V červenci 2006 se na zámku v Kolodějích sešli premiéři České a Slovenské republiky Jiří Paroubek a Robert Fico.
V červenci 2006 se na zámku v Kolodějích sešli premiéři České a Slovenské republiky Jiří Paroubek a Robert Fico. | Foto: Ludvík Hradilek

Jeho novopečený protějšek s tím souhlasí: "Já oceňuji, jakým způsobem vzal toto téma Jiří Paroubek do rukou. Je to dobrá idea pro trhy, kde mělo v minulosti bývalé Československo ohromnou tradici. Měli bychom toho využít, abychom se na tyto trhy zase vrátili..."

Podle Fica jde především o oblast energetiky. A také třeba o společný postup při lákání turistů.

Renomé slovenské vlády? Počkejte

Jiří Paroubek pak znovu podpořil tým, který si Fico vybral k vládnutí. Podle něj je dnešní návštěva signále nejen pro veřejnost (jak jsou česko-slovenské vztahy dobré), ale hlavně pro Evropskou unii. "Chceme pomoci nové slovenské vládě se v EU etablovat," dodal premiér.

Evropská unie však znepokojení ze skladby slovenského kabinetu nijak nezastírá. Jiří Paroubek oproti tomu považuje kritiku Ficova spojení s nacionalisty za neférovou. "Myslím, že je možné rozhodovat o eventuálních sankcích vůči straně Směr-sociální demokracie až na základě praktických kroků. Řekněme po sto dnech jejich vlády," uvedl Paroubek.

Paroubkovi se zjevil slovenský premiér Róbert Fico.
Paroubkovi se zjevil slovenský premiér Róbert Fico. | Foto: Ludvík Hradilek

Zdroj ze strany Smer deníku Aktuálně.cz potvrdil, že Fico názory Jiřího Paroubka respektuje. "Proto je jeho podpora pro Fica velmi důležitá," uvedl politik.

Podle analytika Ivana Gabala, který česko-slovenské vztahy sleduje, by ale Paroubek měl Ficovi spojení s radikálními nacionalisty vytknout.

Evropští socialisté tvrdí, že není možné akceptovat, aby se sociální demokracie spojila ve vládě s extremisty. "Není to jen věc taktiky, nýbrž zásad," uvedli s tím, že Ficův Smer může mít pozastaveno členství v Evropské socialistické straně. S tím souhlasili také čeští sociálnědemokratičtí poslanci.

Paroubek a bývalý šéf sociálních demokratů Miloš Zeman byli jediní politici ze zahraničí, kteří Fica podpořili v jeho předvolební kampani.

Fico ale protesty evropských socialistů označil za názory lidí, kteří nechápou situaci na Slovensku, a uvedl, že je ovlivňují politici z Maďarska, kteří nové vládě nepřejí. A také je ovlivňují mezinárodní společnosti, které se bojí o svoje zisky. "Já říkám, že nadnárodní společnosti mají obrovský vliv na evropskou politiku," řekl Fico.

Infobox
Autor fotografie: čtk

Infobox

V SOUVISLOSTECH:

Rozdělení parlamentu

Strana Počet křesel Smer 50 SDKÚ 31 SNS 20 SMK 20 HZDS 15 KDH 14

Hledáme nepřátele

Nizozemský europoslanec Jan Marinus Wiersma označil Ficova slova za úplně směšná. "Fico rozehrává velmi nebezpečnou protimaďarskou hru, to se mi vůbec nelíbí," řekl Wiersma.

Proti výrokům Fica se postavila i místopředsedkyně Smeru a europoslankyně Smeru Monika Beňová; jde vůbec o první nesouhlasné stanovisko, které kroky Róberta Fica provází po volbách zevnitř strany. "Ale většina strany stojí za Ficem. Hledáním nepřátel v zahraničí, kteří škodí Slovensku, se v 90. letech proslavil Vladimír Mečiar. Svými výroky Fico zemi škodí," uvedl politolog Milan Kardoš.

Obavy v Maďarsku

Zatímco Fico si pro svoji první mezinárodní cestu vybral Česko, nový šéf slovenské diplomacie Ján Kubiš nejprve zamířil do Maďarska.

V Maďarsku se Kubiš snažil rozptýlit obavy z účasti nacionalisty Sloty ve vládě. Slota i po volbách označil maďarské politiky na Slovensku za lumpy; jeho mluvčí včera ve Slovenské televizi uvedl, že hlavním úkolem strany je ochrana slovenské menšiny na jihu země před Maďary.

Maďarská ministryně zahraničí Kinga Gönczová po jednání s Kubišem vyzvala slovenské politické strany, aby se zdržely protimaďarských výroků. "Pokud nějaké přesto zazní, měla by se od nich vláda v Bratislavě distancovat," uvedla Gönczová.

Podobně se vyjádřil také maďarský premiér Ferenc Gyurcsány.

 

Právě se děje

Další zprávy