Dnes je okolí soutoku Vltavy a Berounky spíše zanedbanou, křovinami prorostlou krajinou s jednou cyklostezkou. Praha ale nyní představila projekt na vytvoření nového parku Soutok o rozloze 1300 hektarů. Ten zasáhne do pěti městských částí a středočeského města Černošice.
Kromě několika nových vycházkových tras má území parku vytvořit propojenou síť stezek pro cyklisty a přinést místa vhodná k přírodnímu koupání. Mimo oblastí vhodných k odpočinku, mezi které patří i relaxační zóna v prostoru bývalé jahodárny v Radotíně, lze v plánu najít například planiny přizpůsobené chovu koní, BMX dráhu i skate parky.
Součástí rozsáhlého návrhu je i experimentální vesnice v Dolních Černošicích. Nová možnost příměstského bydlení by měla přinést vhodné ekologické a ekonomické podmínky, kterých mohou místní využít k alternativní výrobě potravin a chování hospodářských zvířat. Vzniknout by měla mozaika domů s pozemkem pro ekologické pěstování, které podle tvůrců vítězného návrhu povede ke vzniku soběstačného městského nájemního bydlení.
Během května ateliér NORMA Architekti prezentoval vítězný návrh v městských částech Radotín, Zbraslav a Lipence, kterých se záměr přeměny území dotýká největší měrou. Každá z dotčených městských částí má získat vstupní bod, tedy vlastní jedinečný park. Zmizet by měly i rozsáhlé lány s řepkou. Současné vodní plochy, tržnice nebo golfové hřiště naopak zůstanou.
Projekt by měl zároveň přispět k rozmanitosti krajiny a velkoměstu, které se každé léto mění v rozžhavený kotel, pomoci bojovat s klimatickou změnou. "Budoucí podoba příměstského parku přispěje k biodiverzitě daného území, zajistí lepší zadržování vody v krajině skrze revitalizaci břehů obou řek a také k přírodě šetrnou protipovodňovou ochranu obcí s ním sousedícími," řekla náměstkyně primátora pro životní prostředí Jana Komrsková (Piráti).
Luxusní sjezdovka je v návrhu. Praha ji však neschválila
Zatím není jasné, kdy se park začne budovat a kdy jej budou moct poprvé navštívit lidé. Už nyní ale vzbudil vítězný návrh protesty ekologických aktivistů, konkrétně organizace Arnika. Té vadí, že firmy stojící za návrhem do vizualizací zakreslily i projekt kryté sjezdovky mezi Chuchlí a Radotínem, kterou plánuje postavit firma Deco Group.
"Společnost chtěla v parku vybudovat sportovní areál s celoročně klimatizovanou a uměle zasněžovanou sjezdovkou, dvěma stadiony, hotelem a běžkařským okruhem," uvedla organizace na svých stránkách a založila petici.
Arnika požaduje zamítnutí podnětu na změnu územního plánu umožňující výstavbu tohoto sportovního areálu, zamítnutí přeložení vedení vysokého napětí do plánovaného parku a také vyjmutí tohoto sportovního areálu z plánů revitalizace parku Soutok.
Praha ovšem upozornila, že sjezdovka součástí projektu Soutok ani není. "Vítězové jen zodpovědně do návrhu doplnili všechny navazující projekty v širších vztazích, protože Soutok je právě o koordinaci záměrů v území," uvedl mluvčí magistrátu Tadeáš Provazník.
Proti spojení projektu parku se sjezdovkou se důrazně ohradil Institut plánování a rozvoje Prahy. Jeho ředitel Ondřej Boháč navíc zdůraznil, že institut už dříve uvedl, že projekt sjezdovky nepovažuje za vhodný. "Mylným spojováním sjezdovky s vítězným návrhem může Arnika jako organizace, která si klade za cíl chránit přírodu, paradoxně dát polibek smrti vzniku historicky největšího parku v Praze," uvedl Ondřej Boháč.
"Projekt sjezdovky je pouze ve fázi záměru, který vyžaduje změnu územního plánu. Podnět na změnu územního plánu je na magistrát podán, ale o projektu nebylo zatím rozhodnuto. To je v rukou zastupitelstva," dodal mluvčí institutu Marek Vácha.
Provazník dodal, že definitivní není ani podoba parku Soutok. "Všichni aktéři mohou nyní uplatňovat svoje připomínky. Finální studii budeme schvalovat po řádném vypořádání všech připomínek a dopracování," dodal mluvčí.