Radar v Míšově nechtějí. Stejně jako jinde

Jakub Antoš
4. 7. 2007 14:25
Původní reportáž z obce, kde chce vláda základnu USA
Výstražná cedule ve vojesnkém újezdu Brdy.
Výstražná cedule ve vojesnkém újezdu Brdy. | Foto: Aktuálně.cz, Ludvík Hradílek

Míšov - V Míšově panuje až podivný klid. Žádné velké emoce, navenek žádná zloba.

A to právě včera vláda ukázala prstem právě na tuto obec: Zde si představuje, že vyroste radar americké protiraketové obrany. Místní zprávu přijali se stejnou samozřejmostí jako zprávy meteorologů o postupu studené fronty z Čech na Moravu.

Míšov je domovem pro 116 obyvatel. Od cedule k ceduli má ves asi 150 metrů. Hospoda v místnosti naproti obecnímu úřadu. Rybník se světle zeleným žabincem pokrývajícím bez jediného průduchu celou hladinu. Gril Míšov, na který lákají majitelé strávníky až v sousedních obcích.

U stolů v hospodě sedí několik místních a pár výletníků. Míšov protíná středně frekventovaná silnice mezi Rožmitálem pod Třemšínem a Spáleným Poříčím, čili se zde zastavují na občerstvení řidiči i cyklisté.

Nad radarem vítězí vrtačky

Přestože jsou Míšovští od včerejší jedné hodiny po poledni ve středu mediálního zájmu, témata hovorů nad pivem nebo točenou limonádou jsou jiná. Nová příklepová vrtačka či kopaná.

Bývalá ruská kasárna u Míšova. Vstup stále zakázán.
Bývalá ruská kasárna u Míšova. Vstup stále zakázán. | Foto: Ludvík Hradilek

I tak ale na radar dojde. Zejména poté, co do hospody ve čtvrt na devět večer dorazí starosta Pavel Hrubý, který přijel linkovým autobusem z Plzně. Zmiňuje, že od jedné nedělá nic jiného, než přijímá telefonáty ze všech stran. Z deníků, rádií, televizí. Celostátních i regionálních.

Osazenstvo se shoduje, že radar nic dobrého nepřinese a neměl by v okolí jejich vesnice stát.

"My jsme si nepřipouštěli ani to, že radar může stát v České republice, natož u nás v obci. Já to mám dva kilometry od zahrady," říká starosta, který deníku Aktuálně.cz poskytl rozhovor.

Ještě v lednu nevěřili

Tomu, že obyvatelé nevěřili, že by u nich radar doopravdy mohl být, odpovídají i původně silácké řeči některých obyvatel z ledna letošního roku, kdy on-line deník Aktuálně.cz přinesl z Míšova první reportáž.

Ty vystřídal tváří v tvář výkonnému oku radaru možná neopodstatněný, ale o to větší strach. Či odpor ke "kouli nad domem", jak radarovou stanici nazývají.

Elektrikář František Kulovaný přijel k hospodě na starší červené Jawě s nápisem "Gril u Radaru" na předním blatníku. "To mám, abych nasral komunisty," říká míšovský štamgast.

I on je ovšem odpůrcem radaru. "K ničemu nám nebude. Nebezpečí útoku jen zvýší," myslí si. Kulovaný ale nemá úplně jasno. "I když, kdyby nějaká hrozba existovala, tak nám pomůže, to je pravda," dodává po chvíli.

Od rozpáleného roštu přichází majitel Grilu Míšov a Kulovaný na něj křičí: "To bys mohl ty pruty prodloužit a vopejkat si to nad tím radarem, vole." Naráží na údajné záření produkované radarem, kterého se zdejší lidé obávají a marně jim odpovědní úředníci a politici vysvětlují, že žádná zdravotní rizika nehrozí.

Strach ze záření

Ze záření má strach i padesátnice Helena Šálová. "Já se bojím, že to bude vyzařovat rakovinotvorné paprsky. To všichni říkají. Jdete po silnici v Míšově, do sámošky ve Spáleném Poříčí nebo jinde a všude se o tom mluví," říká Šálová, která na zahrádce sbírá slimáky do seříznuté plastové lahve od mléka.

Ona i její manžel jsou proti radaru. Jejich dům stojí dva kilometry od vytipovaného místa pro radar. "Já jsem proti, i v anketě jsem hlasovala proti. To by za barákem nechtěl nikdo."

Navzdory svému rozhořčení působí rezignovaně. "Nelíbí se nám, že tu radar bude, ale já jsem moc malý člověk, co já zmůžu," ptá se Šálová. Stejně mluví starosta Hrubý.

"Abych řekl pravdu, nevím co dělat. Myslíte, že je nějaká možnost, jak tomu zabránit? Koho přesvědčíte? Vláda to odsouhlasila a zkuste ovlivnit parlament," pochybuje o vítězství starosta. Podle svých slov zatím udělal, co mohl. Jeho tažení Šálová oceňuje. "Myslím, že dělá dost. Ale nad ním jsou jiní mocipáni, kteří mu asi podtrhávají nohy."

Mapa Míšova na Plzeňsku
Mapa Míšova na Plzeňsku | Foto: Centrum.cz

 

Právě se děje

Další zprávy