Starosta Míšova: Už jsme věřili, že se nám radar vyhne

Jakub Antoš
3. 7. 2007 21:13
Starosta poskytl rozhovor Aktuálně.cz
Starosta Míšova: Musíme se poradit, co dál
Starosta Míšova: Musíme se poradit, co dál | Foto: Ludvík Hradílek

Praha - Pokud bude v České republice radar Spojených států, bude poblíž pobrdské obce Míšov. Vláda vybrala právě toto místo pro finální měření, která o případném umístění radaru rozhodnou.

Obyvatelé Míšova proti radaru spolu s dalšími obcemi a městy v Pobrdí už měsíce protestují. Dnešní verdikt vlády byl pro ně nečekaný.

"Po těch akcích, které jsme podnikali proti radaru, nám bylo téměř potvrzeno, že USA radar umístí dál od obcí, v hloubi vojenského prostoru. A dnes z čistého nebe padlo toto rozhodnutí," přiznal dnes v rozhovoru s Aktuálně cz. starosta Míšova Pavel Hrubý.

Aktuálně: Ale s tím, že může radar stát v blízkosti vaší obce, i když třeba deset kilometrů daleko, jste počítali?
My jsme si nepřipouštěli ani,to, že radar může stát v České republice, natož u nás v obci. Já to mám dva kilometry od zahrady.

Aktuálně: A v případě, že by radarová stanice Spojených států nebyla v Míšově nebo v jeho okolí, ale jinde na území ČR, také byste byl proti jeho výstavbě?
Podívejte se, kdyby to postavili v nějaké neobydlené oblasti, například v Doupovských horách nebo v Libavé, kde místní tvrdí, že by jim ne.vadil, tak nechť tam je. Ale v blízkosti obydlí to nechci. Takhle ani nevíme, jaké to má účinky na lidi.

Aktuálně: Už jste si rozmyslel, jak budete dál postupovat? Mluvil jste se starosty okolních obcí?
Zatím jsem se starosty nemluvil. Od jedné hodiny odpoledne, kdy jsem se o tom rozhodnutí vlády dozvěděl, pořád telefonuji, takže jsem neměl možnost si to promyslet. Svoláme zastupitelstvo a poradíme se. Ale abych řekl pravdu, nevím co dělat. Myslíte, že je nějaká možnost, jak tomu zabránit?

Aktuálně: Budete společně tlačit na státní instituce, aby své rozhodnutí znovu zvážily?
Zatím jsme udělali všechno, co jsme mohli. Koho přesvědčíte? Vláda to odsouhlasila a zkuste ovlivnit parlament

Aktuálně: Uvažujete například o tom, že byste po vzoru některých obcí v regionu uspořádali místní referendum a upozornili tak na nesouhlas vašich občanů?
A jaký má referendum smysl? My jsme vyhlásili dlouhodobou anketu, ve které měli všichni možnost vyjádřit se. A 90 procent bylo proti radaru. Lokální referenda podle mě nemají absolutně žádný význam. Jediné, co význam má, je celostátní referendum. To je jediná možná cesta.

Aktuálně: Jaké byste žádali kompenzace, kdyby Američané v Míšově radar postavili? 
K tomu bych se zatím nevyjadřoval, mohlo by to být špatně pochopeno. Ale kdyby taková možnost eventuálně byla, tak co by to mohlo být... My tu nemáme kanalizaci, vodovod sice máme, ale špatný. Hovořit by se o tom dalo, ale je to až další etapa.

 

Právě se děje

před 59 minutami

D11 u Prahy bude uzavřena kvůli demolici mostu až do 18:00

Dálnice D11 v pražských Horních Počernicích bude kvůli komplikacím při demolici mostu uzavřená až do nedělních 18:00. Stavbaři v konstrukci našli kabel, který nebyl evidován v dokumentaci a který byl pod proudem.  Kvůli kolonám navíc Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) uzavírku v průběhu odpoledne posunulo dále od Prahy. Uzavírka, která začala v sobotu v podvečer měla skončit původně dnes v 09:00. Most, který převádí Božanovskou ulici přes dálnici, byl ve špatném stavu. Příští rok začne stavba nového. Řidiči musí jezdit po objízdné trase.

"V nosné konstrukci jsme objevili kabel vysokého napětí, který nebyl nikde zanesen, v žádné dokumentaci, a byl pod proudem. Proto se práce z bezpečnostních důvodů zastavily na několik hodin. V noci se následně znovu rozjely, ale předpokládáme, že uzavírka se prodlouží až do dnešních 18:00," řekla mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbora Lišková.

ŘSD odpoledne rozšířilo uzavírku dálnice ve směru z Prahy až na exity 25 na Sadskou a ve směru do hlavního města na exit 18 směrem na Bříství na Nymbursku. "Práce na demolici mostu pokračují. Prioritní je pro nás v tuto chvíli směr do Prahy. O postupu prací a znovuzprůjezdnění budeme průběžně informovat," řekla ČTK ve zhruba 14:30 Lišková.

Diagnostika letos prokázala, že stav mostu se zhoršuje, zatékalo do něj. V mostní konstrukci se rozpadal beton a padal na dálnici. Před demolicí mostu byl provoz na dálnici omezen na dva jízdní pruhy v každém směru, důvodem byly přípravné práce. Provoz v Božanovské ulici bude přerušen až do dokončení nového mostu. Objízdná trasa pro osobní auta vede ulicemi Ve Žlíbku a Náchodská a pro nákladní je svedena z ulice Ve Žlíbku do Mladých Běchovic a dále po Českobrodské na Pražský okruh. Omezení se dotklo i autobusových linek 222, 224 a 221.

Zdroj: ČTK
Další zprávy