Vláda by chtěla radar u obce Míšov na Plzeňsku

ves, jaa
3. 7. 2007 15:30
Toto místo vybrala pro finální měření
Radar u obce Nepolisy stojí v těsné blízkosti silnice číslo 327 mezi Chlumcem nad Cidlinou a Novým Bydžovem.
Radar u obce Nepolisy stojí v těsné blízkosti silnice číslo 327 mezi Chlumcem nad Cidlinou a Novým Bydžovem. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Radar americké protiraketové obrany by mohl být u obce Míšov na Plzeňsku. Vláda vybrala právě toto místo pro finální měření, která rozhodnou o případném umístění radaru v Česku. Uvnitř: ANKETA

Po zasedání bezpečnostní rady státu o tom novináře informoval vládní mluvčí pro problematiku amerického radaru Tomáš Klvaňa. Přesná lokalita pro měření leží dva kilometry od Míšova.

"Bezpečnostní rada státu dnes vzala na vědomí tento návrh ministerstva obrany. Je to lokalita, kterou vytipovala už předchozí vláda premiéra Paroubka. Je tady jistá kontinuita," řekl Aktuálně.cz Klvaňa. ČSSD ale takovou interpretaci odmítla.

O definitivním umístění základny rozhodne až parlament.

Klvaňa: Budeme zkoumat možná rizika

V lokalitě se teď budou podle Klvani provádět finančně náročná měření, která bude financovat americká strana. Zkoumat se budou bezpečnostní a ekologická rizika či geologické vlastnosti podloží.

Míšov byl od počátku jednou ze čtyř variant, kde by základna případně mohla stát.

"Sice byla naše obec jednou z vytipovaných lokalit, ale nepřipouštěli jsme si to. Je to pro nás nová informace," komentoval rozhodnutí bezepečnostní rady státu starosta obce Míšov Pavel Hrubý.

Starosta: Uděláme všechno, abychom tomu zabránili

Spolu se starosty okolních obcí se budou i nadále snažit zvrátit rozhodnutí vlády postavit v Brdech radarovou základnu USA. "Uděláme všechno možné. Měli jsme to tu dlouho a teď se nám to vrací druhou stranou," říká starosta Hrubý s odkazem na mnohaletou přítomnost sovětských vojsk ve vojenském prostoru Brdy.

V Míšově, který leží poblíž vojenského prostoru Brdy, se konalo o radaru místní referendum. K němu přišlo 83 voličů (z 96 oprávněných). Drtivá většina šestasedmdesáti lidí řekla raketové základně "za humny" ne.

Jsou ale i občané Míšova, kteří celou věc nevidí tak kategoricky.

"Měli jsme tu Rusy, teď Němce, tak proč ne Američany," řekla Aktuálně.cz před časem majitelka místní hospůdky Jana Hodková. "Jsme už zvyklí, že tu jsou vojáci. Ruští důstojníci chodili do hospody, na nákupy. Jejich děti vozil speciální autobus do školy v Milovicích. Teď tudy projíždí vojáci na střelby. Třeba by Američané přinesli do obce peníze."

V souvislosti s přesným umístěním radaru už se mluvilo o několika brdských vesnicích. Podle prvních informací měl stát radar původně u Trokavce. Spekulovalo se i o lokalitě Brdce či o vesnici Láz.

Připravujeme podrobnosti.

Mapa Míšova na Plzeňsku
Mapa Míšova na Plzeňsku | Foto: Centrum.cz

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 2 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy