Praha - V první polovině roku chyběl při důležitých hlasováních ve sněmovně nejčastěji Michal Hašek (ČSSD), účastnil se pouze 3 % hlasování. O zákonech předložených vlastní stranou nehlasoval ani jednou, stejně jako premiér Petr Nečas (ODS) a další čtyři poslanci.
Na hlasování o návrzích zákonů, mezinárodních smlouvách a o aktech Evropské unie před svým zadržením příliš nechodil ani David Rath (ČSSD), vysokou účast nehlásí ani Josef Dobeš (VV), předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, Vít Bárta nebo Martin Doktor (oba nezařazení).
Třináct procent poslanců se pak nevyjádří k více než polovině zákonů vlastní strany, 17 % se celkově vyhýbá více než polovině všech hlasování.
Vyplývá to z analýzy sdružení KohoVolit.eu, které dlouhodobě monitoruje dění v parlamentu. Údaje z červnových hlasování nejsou ve výsledcích zohledněny kvůli poruchám na webu sněmovny.
Nepříliš často se hlasování o zákonech předložených vlastní stranou účastní i Bohuslav Sobotka (ČSSD), hlasuje pouze v polovině případů. Poslanců se stoprocentní účastí na nejdůležitějších 279 hlasováních je v celé dolní komoře pouze jedenáct z dvou set, pět z ČSSD a po dvou z KSČM, ODS a TOP 09.
Počet hlasování se snižuje s funkcemi
Mluvčí sdružení KohoVolit.eu Kamil Gregor uvádí, že pokud má poslanec jinou významnou funkci, zdá se, že hlasování ve sněmovně zanedbává. Výjimkou je podle výsledků analýzy v tomto směru jen ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek.
Ostatní poslanci, kteří jsou zároveň členy vlády, vykazují mnohem nižší účast na hlasování, a to 61% účast místo celkového 81% průměru.
Z pohledu politických stran se hlasování nejčastěji účastní poslanci KSČM a TOP 09. V regionálním srovnání si nejhůře vedou poslanci zvolení v Praze, nejlépe pak poslanci z Pardubického kraje.
"Řada poslanců se vůbec neobtěžuje svoji nepřítomnost omluvit. Nejvíce neomluvených absencí měli Vít Bárta, Michal Doktor a Marek Šnajdr (ODS)," dodal Gregor. Za uplynulý půlrok se pokaždé omluvilo pouze sedm poslanců.