Páleník: Nečasovou jsme nesledovali, ale chránili

Domácí Domácí
Aktualizováno 18. 10. 2013 13:02
Generál odmítá, že by Vojenské zpravodajství jednalo nelegálně.
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Generál Ondrej Páleník obviněný v kauze Nagyová poprvé promluvil veřejně o celé kauze. Deníku Právo řekl, že tajná služba bývalou manželku expremiéra Nečase nesledovala, ani si nepočínala jakkoliv nelegálně.

Vyjádření předcházel rozhovor s Páleníkovým nástupcem a dalším obviněným v kauze Milanem Kovandou. Oba zpravodajci svá mediální vystoupení načasovali do doby těsně před závěrečnými výslechy, které proběhnou příští týden. Kromě Kovandy a Páleníka se na policejní služebnu Na Perštýně dostaví třetí obviněný zpravodajec - plukovník Jan Pohůnek.

Podle Páleníkových slov je naivní myslet si, že by Vojenské zpravodajství, jehož byl ředitelem, činilo jakékoliv kroky pouze na základě příkazu či přání vrchní ředitelky premiérova kabinetu.

"Absolutně odmítám, že by vrchní ředitelka kabinetu řídila Vojenské zpravodajství. To jsou prostě konstrukce, které mi připadají až směšné, a samozřejmě jsou neodůvodnitelné. Není tomu tak," říká Páleník.

Podle něj mělo Vojenské zpravodajství konkrétní podezření na riziko ohrožující premiéra Nečase i jeho rodinu. O sledování ale nešlo, Páleník řekl, že technicky to byla naopak obrana proti sledování.

Tento argument je přitom pro obhajobu klíčový: pokud by totiž rozvědka Nečasovou sledovala, potřebovala by svolení ministra obrany, o které však nepožádala. Jak již informoval deník Insider, definování termínů "sledování", "kontrasledování" a "ochranné sledování" vyšetřovatelé věnují nemalou část výslechů všech svědků.

"V žádném případě ale nešlo o sledování paní Radky Nečasové a už vůbec ne na pokyn paní ředitelky kabinetu. To je prostě nesmysl a absolutně to odmítám," prohlásil Páleník.

Páleník tak převrací celý případ naruby. "Pan premiér řekl, že nevěděl o žádném sledování. Myslím si, že v tom je totiž celý ten zakopaný pes. V momentě, kdy je Vojenské zpravodajství obviňováno z nezákonného sledování nějaké osoby, tak pochopitelně, pokud by pan premiér přiznal, že o tom sledování věděl, tak by se sám sobě vystavoval nějakému riziku, že tady byl porušen zákon. Ale protože Vojenské zpravodajství a já jako bývalý ředitel tvrdím, že o žádné sledování tady nikdy nešlo, tak o něm ani nemohl (premiér) vědět," vysvětluje.

Páleník dále uvedl, že Vojenské zpravodajství rozhodně nejednalo proti zákonu, ale naopak konalo podle standardních postupů.

"Vojenské zpravodajství dostalo informaci o jakémsi riziku, o nebezpečí obecně pro pana premiéra i pro jeho rodinu a nakonec celé to okolí. A podle mého názoru zcela legálně, v souladu s organizačním řádem ministerstva obrany a Vojenského zpravodajství postupovalo absolutně standardním způsobem a nestalo se tam nic, co by zadávalo příčinu, že by Vojenské zpravodajství postupovalo nezákonně," řekl Páleník.

Páleník připustil, že sice s někdejší vrchní ředitelkou Nagyovou (nyní Nečasovou) jednal, ale nepovažuje ji ani za prostředníka.
Bývalý ředitel také nepřímo řekl, že bez vědomí expremiéra Nečase a bez reálných podnětů o riziku, které přišly z různých stran, vyšetřování nemohlo proběhnout. Nečas na dotazy deníku Aktuálně.cz ohledně Páleníkova tvrzení nereagoval.

 

Právě se děje

Další zprávy