Praha - Zvrat. Ozařování zhoubných nádorů protony nakonec nebude běžnou léčbou, kterou by platily zdravotní pojišťovny. Ještě na konci minulého měsíce přitom vedení resortu plánovalo, že protonovou léčbu do úhradové vyhlášky zařadí. Teď ale couvlo. Protonové záření ze sazebníku na poslední chvíli vypadlo.
„Protonovou léčbu jsme skutečně vyřadili. Důvodem byla cena. Samo pražské protonové centrum totiž přišlo s tím, že se mu nelíbí, jak je stanovena kalkulace výkonu,“ vysvětlila ve čtvrtek sněmovnímu výboru pro ekonomiku ve zdravotnictví úřednice ministerstva Lenka Poliaková.
Ministerstvo zdravotnictví podle ní nechtělo protonové centrum poškodit, odsunulo proto jednání o ceně na neurčito. „Dořešíme to během příštího roku,“ doplnila Poliaková.
Ozařovat se bude stále jen na vyžádání onkologů
Do té doby budou pojišťovny pokračovat v dosavadním režimu – budou platit protonovou terapii jen těm pacientům, kterým dají individuální doporučení onkologové ze specializovaných center.
Kolik pacientů posílá na protonovou terapii VZP?
Rok 2013
- v Mnichově 10 pacientů (z toho 1 dítě)
- v Praze 10 pacientů (z toho 4 děti)
Rok 2014 (k 28. 10. 2014)
- v Mnichově 6 pacientů (žádné dítě)
- v Praze 24 pacientů (z toho 7 dětí)
Nejčastější diagnozy
- dospělí pacienti - nádory centrálního nervového systému a paranasálních dutin
- děti - nádory entrálního nervového systému
(Zdroj: VZP)
Pacienty budou posílat dle dohody buď do pražského centra v areálu Nemocnice Na Bulovce, nebo do Mnichova v sousedním Německu, kde je cena léčby podle pojišťoven levnější. „Třetině pacientů, kterým byla léčba doporučena, jsme proto uhradili léčbu právě tam,“ řekl mluvčí VZP Oldřich Tichý.
Podle šéfa sněmovního zdravotního výboru a současně člena správní rady VZP Rostislava Vyzuly (ANO) měla být původně protonová terapie hrazena z pojištění od července, a to hlavně u dětí s nádory hlavy. Pražské protonové centrum mělo podle návrhu vyhlášky dostávat kolem 19 tisíc korun za jednu frakci ozáření. „Protonové centrum ale chtělo výrazně víc, ke shodě proto nedošlo. Protonová terapie proto v sazebníku nebude,“ potvrdil Vyzula.
Česko by se mělo zajímat o ceny v Nizozemsku a Itálii
Jednání přesto podle něj pokračují. „Nějaká smlouva s pojišťovnou by se podepsat měla, aby nemuseli všichni naši pacienti jezdit až do Mnichova. Je to nepraktické,“ řekl. Ministerstvo zdravotnictví si podle něj zřejmě bude muset zajet pro inspiraci do Nizozemska nebo do Itálie, kde podobná protonová centra také stojí. „Podle toho, jaké ceny mají nastaveny tam, bychom se mohli orientovat i u nás,“ dodal Vyzula.
Pražské protonové centrum se ve čtvrtek ke změně nevyjádřilo.
Léčbu protonovým zářením poskytuje v Česku jediné zdravotnické zařízení - soukromé centrum Proton Therapy Center, které stojí v areálu pražské Nemocnice Na Bulovce. Otevřeno bylo v prosinci roku 2012, jeho stavba stála 3,5 miliardy korun.
Pochybnosti řeší protikorupční policie
Klinika se ale od počátku potýká s problémy. Zdravotní pojišťovny s ní nechtějí podepsat smlouvu, léčba je podle nich v Praze příliš drahá. Výhodnější ceny prý nabízí podobné zařízení v německém Mnichově.
Vznik centra navíc provázely podezřelé okolnosti. Protikorupční policie se například zajímala o to, jak vznikla smlouva o smlouvě budoucí, kterou před osmi lety podepsal nucený správce VZP Antonín Pečenka. Svůj souhlas ke smlouvě připojil i přes to, že neměl jako nucený správce vytvářet další závazky.
Podle smlouvy se mělo v centru léčit kolem 1600 pacientů za miliardu korun, a to po dobu patnácti let. Do ozařování všech pacientů v Česku přitom ročně plynou asi dvě miliardy korun. VZP proto označila smlouvu za neplatnou. Letos v červenci oznámila, že dostala verdikt arbitrů, kteří jí dávají za pravdu.